Rocznica Konstytucji 3 maja

Łódzkie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja znalazły swój wyraz w uroczystej mszy świętej odprawionej przez arcybiskupa Grzegorza Rysia w bazylice archikatedralnej.

Łódzkie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. -  fot. Paweł Łacheta
Łódzkie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. , fot. Paweł Łacheta

- Spotykamy się dzisiaj na wielkiej modlitwie za ojczyznę. Konstytucja 3 maja była wyrazem dojrzałości całego narodu, ona tworzyła naród, nie tylko naród szlachecki. Jest naszą chlubą – powiedział podczas mszy arcybiskup Grzegorz Ryś.

W nabożeństwie wzięła udział prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Po mszy wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej złożyła kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Katedralnym.   

Konstytucja została uchwalona w 1791 roku po trzech latach obrad sejmu nazywanego Wielkim. Była zwieńczeniem działań światłych Polaków dążących do naprawy wadliwie funkcjonującego państwa. Zniesiono niesławnej pamięci liberum veto, nadano prawa polityczne mieszczanom, a chłopów wzięto w pod ochronę państwa. Stworzono podstawy prawne dla dobrze funkcjonującej monarchii konstytucyjnej. Takie reformy w ówczesnej Europie miały charakter niezwykle nowatorski i potencjalnie tworzył silne państwo.  Brak zgody mocarstw ościennych na uzdrowienie ustroju Polski doprowadził do wojny i upadku konstytucji, która obowiązywała tylko nieco ponad rok. Przez lata niewoli jej rocznica budziła pozytywne emocje w społeczeństwie polskim i przyczyniła się do zachowania tożsamości narodowej. W 1916 roku w Łodzi okupacyjne władze niemieckie zezwoliły na manifestację z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. Wzięło w niej udział 50 tysięcy ludzi. Przemaszerowali z palcu Targowego (obecnie pl. Dąbrowskiego) do katedry przy ul. Piotrkowskiej.

Oryginalny rękopis Konstytucji znajduje się w tzw. Księdze Metryki Litewskiej zawierającej ustawy sejmowe od 16 XII 1790 do 29 V 1792. 

W roku uchwalenia konstytucji wydrukowano kilkanaście jej wydań w łącznym nakładzie ok. 30 tys. egzemplarzy. Jej tekst publikowały również gazety. Bardzo szybko została również przetłumaczona na język francuski, angielski (2 wydania) i niemiecki (A.J.).

 

 

Polecane aktualności

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w Łodzi

Agnieszka Rutkowska / BRP

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To święto wszystkich ludzi dobrej... więcej

Nowy inwestor w Łodzi

BRP

Wiszące ogrody, smart home, mini akademik czy loft w stylu kamienicy? Takie projekty realizuje w... więcej

Panele fotowoltaiczne na dachu poradni przy al. Piłsudskiego 157 -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Miejska poradnia zdrowia na Widzewie instaluje panele słoneczne

Jolanta Baranowska / BRP

Poradnia przy al. Piłsudskiego 157 należąca do Miejskiego Centrum Medycznego "Widzew" zaoszczędzi... więcej

W jakiej kondycji będzie łódzka kultura po epidemii? Dowiemy się w ramach ogólnopolskiej analizy

ŁCW

„Badanie kryzysu i zmian w kulturze w czasie pandemii COVID-19, czyli kondycja kultury miejskiej w... więcej

W Łodzi powstaje Miejska Strefa Kultury

Wydział Kultury

Reforma domów kultury wkracza w nową fazę. Rozpoczynamy konsultacje i pokazujemy proponowaną... więcej

Kontakt