Rocznica Marszałka

Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego, 19 marca, w II Rzeczypospolitej były wydarzeniem politycznym. Zwykle wtedy pojawiali się w Sulejówku wierni druhowie z czasów kampanii legionowych, wojskowi a później po 1926 roku przedstawiciele władz państwowych.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Imieniny zwykle odbywały się w dworku  i….był  to duży  kłopot dla pani marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej.  Początkowo  starała się zapewnić każdemu skromniejszy poczęstunek,  ale co robić jak odwiedzających jest 3 tysiące jak w 1926 roku.  Tutaj musiał już pojawić się komitet organizacyjny i kuchnie polowe, które wydawały posiłki dla przybyłych.  W parku przygrywały też orkiestry pułków legionowych.

Józefowi Piłsudskiemu najwięcej radości sprawiały wizyty legionistów i prostych ludzi, którzy czasami musieli iść cały  dzień by dotrzeć do Sulejówka. Jako upominki przynosili produkty spożywcze,  ale niekiedy pojawiały się oryginalne prezent jak małe szczeniaczki, kogut, gęś czy nawet baran i sarenka.

- „W końcu jednak udało mi się rozmieścić to towarzystwo po znajomych, z wyjątkiem barana i gęsi, między którymi powstała idealna przyjaźń. Zabawny to był widok, kiedy baran starał się iść krok w krok z gęsią, lub gdy spali razem na słońcu, gęś z głową na piersiach barana. Był to najdziwaczniejszy wypadek przyjaźni między zwierzętami, jaki znałam” – pisała we wspomnieniach Aleksandra Piłsudska.

Kiedy marszałek Piłsudski  wjechał na Maderę,  premier Walery Sławk zainicjował gigantyczna akcje wysyłania życzeń przez  młodzież szkolna.  Do małego urzędu pocztowego w Fuchnal napłynęło wtedy ponad milion kartek pocztowych i listów z Polski.

Również 19 marca dokładnie 100 lat temu Józef Piłsudski swoim własnym dekretem,  jako Naczelny Wódz przyjął na siebie obowiązki Marszałka Polski:  "Stopień Pierwszego Marszałka Polski przyjmuję i zatwierdzam" – napisał.

Józef  Piłsudski decyzją  Sejmu RP sprawował już funkcje naczelnika państwa i wodza naczelnego. Nie miał jednak stopnia wojskowego,  ponieważ w armii austriackiej pełnił jedynie funkcję brygadiera i co najwyżej można było ją zweryfikować do stopnia generała brygady. Tymczasem w armii polskiej byli już generałowie wyższych rang. Stopień marszałka rozwiązywał więc  problem starszeństwa.

W niedzielę 14 listopada 1920 roku na Placu Zamkowym w Warszawie miało miejsce uroczyste wręczenie buławy marszałkowskiej Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu. Buławę, symbol władzy wojskowej, noszony przez hetmanów Rzeczypospolitej, Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych wręczył żołnierz, kawaler orderu Virtuti Militari. Buława według projektu prof. Mieczysława Kotarbińskiego z Wilna wykona była ze srebra i cyzelowana złotem. (A.J.). 

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt