Rocznica pielgrzymki Jana Pawła II. Przypominamy pobyt papieża w Łodzi sprzed 33 lat

W rocznicę pobytu papieża Jana Pawła II w Łodzi w bazylice archikatedralnej odprawiono uroczystą mszę świętą w podziękowaniu za jego pontyfikat.

 -  fot. Andrzej Janecki / UMŁ
33. rocznica pobytu Jana Pawła II w Łodzi. , fot. Andrzej Janecki / UMŁ

- Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Łodzi kierował nasze oczy na Chrystusa i na największy skarb, jakim jest eucharystia. Zawsze wskazywał, że prawdziwa przemiana, także w ojczyźnie, może nastąpić dopiero po całkowitym zawierzeniu Chrystusowi – powiedział podczas homilii ksiądz Ireneusz Kulesza.

Po mszy uczestnicy nabożeństwa odmówili litanię do św. Jana Pawła II. Sekretarz Miasta Łodzi Barbara Mrozowska –Nieradko złożyła kwiaty przed pomnikiem Ojca Świętego na placu Katedralnym.


Pobyt papieża w Łodzi (13 czerwca 1987)

O tę wizytę przedstawiciele Kościoła bardzo się starali, zależało na niej również papieżowi. Problemem było stanowisko władz komunistycznych, które niechętnie widziały Jana Pawła II w „robotniczej Łodzi”. Zdecydowano, że drugie miasto w Polsce papież odwiedzi podczas III pielgrzymki do ojczyzny.

Msza na lotnisku

Ojciec Święty przyleciał do Łodzi 13 czerwca 1987 roku zaraz po wizycie w Częstochowie.  Biały helikopter papieski wylądował na płycie lotniska Lublinek o godzinie 9.45.

Oczekiwał go tam wielotysięczny tłum wiernych, który na miejsce spotkania napływał od wczesnych godzin porannych. Ołtarz zaczęto budować dopiero na dwa tygodnie przed spotkaniem, ponieważ władze komunistyczne zwlekały z wydaniem odpowiednich zezwoleń. Do jego ozdobienia użyto 12 tysięcy kwiatów ofiarowanych przez łódzkich ogrodników. Dobrą organizację spotkania zapewniała kościelna straż porządkowa. Odległości były tak duże, że wierni z trudem mogli obserwować przebieg nabożeństwa. Podczas mszy świętej, której przewodniczył Jan Paweł II udzielono pierwszej komunii grupie 1500 łódzkich dzieci. Ocenia się, że we mszy świętej uczestniczyło około miliona wiernych.

Przejazd i spotkanie w katedrze

Po mszy Jan Paweł II udał się do rezydencji arcybiskupów łódzkich. Po drodze witały go tłumy łodzian. Na skrzyżowaniu ulic Pabianickiej z Dubois Jan Paweł II przesiadał się z limuzyny do papamobilu. Była to okazja do rozmowy z pracownikami pobliskiej fabryki bawełnianej „Alba”. To spotkanie upamiętnia tablica. Mimo wyburzenia muru, na którym była umieszczona, została odnowiona i w odpowiedni sposób wyeksponowana. Dba o nią lokalna wspólnota parafialna. Ludzie oczekiwali na papieża także przy ul. Prądzyńskiego i na rondzie Titowa (obecnie Lotników Lwowskich). Takie same tłumy czekały na papieża w centrum miasta, gdy udawał się na spotkanie z włókniarkami do „Uniontexu”.

W robotniczym środowisku

Po spotkaniu w katedrze z przedstawicielami środowisk twórczych Ojciec Święty udał się do Łódzkich Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Uniontex”,  które w tym czasie zatrudniały 6 tys. osób. Warunki pracy w olbrzymim kombinacie były zbliżone do XIX-wiecznych. Obowiązywał trzyzmianowy system pracy, a kobiety, stanowiące większość załogi, pracowały w ustawicznym silnym hałasie, pyle i wilgotnym środowisku. Wyjątkowo potrzebowały słów otuchy i wsparcia duchowego.   

Papież powiedział m.in.:

- W ostatnich czasach przez całą Polskę przeszło wielkie solidarne wołanie – którym kobiety, także łódzkie włókniarki, wniosły swój wielki wkład – o godność człowieka pracy, aby każdy mógł decydować o sobie, o swojej pracy według zdolności i umiejętności, aby każdy mógł sam wybierać ideał moralny, żyć według swoich przekonań i publicznie głosić i wyznawać swoją wiarę religijną oraz przeżywać ją w sposób właściwy swojej wspólnocie – powiedział papież podczas spotkania.

Wizyta wywołała wśród uczestniczek silne wzruszenie, a słowa papieskie wzbudziły aplauz. „Moje drogie, niech wam Bóg błogosławi z całego serca” - powiedział papież na zakończenie wizyty. Ekipa filmowa dokumentująca pobyt Jana Pawła II nie została wpuszczona fabryki, a tylko lokalne radio przeprowadziło niepełną transmisję ze spotkania.

Stadion „Włókniarza” oddziela od fabryki tylko ulica Kilińskiego, ale i tam oraz w pobliskim parku zgromadziły się tłumy chcące pożegnać papieża. Eskadra papieskich helikopterów odleciała z płyty stadionu o 18.20.  

Pobyt papieża Jana Pawła II (od 2003 r. Honorowego Obywatela Miasta Łodzi) na zawsze pozostanie w pamięci łodzian. Przez szereg lat organizowano wędrówki śladami papieskimi po Łodzi, a obecnie parafie w szczególny sposób upamiętniają papieską wizytę na swoim terenie.

Polecane aktualności

Łódzki Rower Publiczny

W wakacje nowy system roweru publicznego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Trwa montaż stacji Łódzkiego Roweru Publicznego. Niestety pandemia zachwiała globalnym rynkiem i... więcej

Wiosna w pełni – łódzka Straż Miejska patroluje tereny zielone na dwóch kołach

Tomasz Walczak / UMŁ

Strażnicy na rowery. Wiosna w pełni – łódzka Straż Miejska patroluje tereny zielone na dwóch kołach.... więcej

Ponad setka ogródków otwiera się na Piotrkowskiej!

Ponad setka ogródków otwiera się na ul. Piotrkowskiej!

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Po przerwie trwającej od października 2020 r. nareszcie zostaje odblokowana możliwość przyjmowania... więcej

Remonty dróg w Łodzi

Rozpoczęliśmy większe prace naprawcze na łódzkich ulicach

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Nie tylko łatanie dziur, przed nami sezon pełen remontów dróg. Tegoroczna dłuższa i cięższa zima... więcej

Trasa Górna

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1

Małgorzata Loeffler / ZIM

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1. Znamy oferty w przetargu na wybudowanie 5, 7... więcej

Kontakt