Rok 2029: nowy termin Zielonego Expo w Łodzi

Pandemia wymusiła zmianę terminu organizacji EXPO World w Dubaju, które rozpocznie się rok później i potrwa od października 2021 do marca 2022. To z kolei spowodowało zmianę terminu Expo Horticultural w Katarze z przełomu 2021/2022 na 2023/2024. Tym samym Expo w Katarze zachodziłoby na planowaną datę imprezy w Polsce co jest niepożądane bo zmniejszyłoby liczbę uczestników Wystawy w Łodzi (krajów i firm) i gości.

Park Źródliska z lotu ptaka -  fot. Archiwum UMŁ
Park Źródliska z lotu ptaka , fot. Archiwum UMŁ

Szanowni Państwo,

zmieniamy Łódź codziennie, ale myślimy też o Łodzi jutra, o Łodzi przyszłości. Chciałabym żeby Łódź jutra była jak najbardziej zielona i tworzona w zgodzie ze środowiskiem. Dlatego jakiś czas temu zaproponowałam organizację Zielonego Expo, wystawy, która przyspieszy te zmiany, a jednocześnie stworzy nowe miejsca pracy, inwestycje, wypromuje Łódź i Polskę biznesowo i turystycznie. W zeszłym roku firma PwC na zlecenie Miasta opracowała Studium Wykonalności wystawy, które staraliśmy się zaprezentować rządowi RP. Cała Europa mówi o Nowym Zielonym Ładzie, środki unijne będą przeznaczane na projekty pro środowiskowe, zwłaszcza na projekty związane z adaptacją miast do zmian klimatu, mimo to polski rząd nie był i jak na razie nie jest zainteresowany współpracą z nami przy projekcie Zielonego Expo. W międzyczasie wydarzyła się pandemia, która wywołała wielkie zamieszenie w funkcjonowaniu nas wszystkich i między innymi wymusiła zmianę terminów organizacji szeregu imprez w tym EXPO World w Dubaju, które miało się rozpocząć w październiku 2020 roku, a rozpocznie się rok później i potrwa od października 2021 do marca 2022. To z kolei spowodowało zmianę terminu Expo Horticultural w Katarze z przełomu 2021/2022 na 2023/2024. Tym samym Expo w Katarze zachodziłoby na planowaną datę imprezy w Polsce co jest niepożądane bo zmniejszyłoby liczbę uczestników Wystawy (krajów i firm) i gości.

Dlatego  uzgodniliśmy z AIPH zmianę terminu imprezy w Łodzi na pierwszy możliwy kolejny termin, to jest na rok 2029. Mamy więc czas na przekonanie rządu do tego, że Expo to dobry projekt dla rozwoju Polski, zwłaszcza, że teraz w dobie kryzysu gospodarczego po pandemii organizacja Expo Horticultural zyskała na atrakcyjności, ponieważ będzie impulsem rozwojowym dla branż które najbardziej ucierpiały w ostatnich miesiącach tj. dla branży rozrywkowej, gastronomicznej, turystycznej, ale także dla branży budowlanej i ogrodniczej.

Ponadto organizacja Expo wiąże się z potrzebą przeprowadzenia dużych inwestycji, które w obecnej sytuacji do 2024 roku byłyby trudne do zrealizowania, a rozciągnięcie ich w czasie to także szansa dla branży budowlanej na zamówienia publiczne w kolejnych latach. Wreszcie chcemy budować Łódź z zaangażowaniem mieszkańców, którzy współtworzą to miasto, dlatego przeprowadzimy w najbliższych miesiącach konsultacje społeczne Studium Wykonalności Wystawy, co częściowo zrobiliśmy w trakcie prac nad Studium, ale teraz możemy te rozmowy z mieszkańcami pogłębić, tak aby Expo odpowiadało na potrzeby jutra.

Hanna Zdanowska,
Prezydent Miasta Łodzi

Polecane aktualności

Kwesta na rzecz ratowania zabytków łódzkiego Starego Cmentarza w tym roku online

Tomasz Walczak / BRP

Tegoroczna, już 26. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej w... więcej

Czynsze za symboliczną złotówkę dla łódzkiej gastronomii i klubów fitness

BRP

Prezydent Miasta Łodzi podjęła decyzję o obniżce czynszów do symbolicznej złotówki dla łódzkiej... więcej

Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" kupiło ambulans sanitarny

Jolanta Baranowska / BRP

Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" kupiło ambulans sanitarny, którym będzie transportowało pacjentów... więcej

 -  fot. license CC0

Raport COVID w Łodzi (27.10)

BRP

Informacje nt. przypadków zakażeń stwierdzonych w miejskich jednostkach zdrowia, opieki społecznej i... więcej

Zajęcia on line w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łodzi

MOSiR

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji od dziś startuje z zajęciami on-line na facebooku. więcej

Kontakt