Rusza budowa nowej noclegowni i izby wytrzeźwień

Rozpoczyna się budowa nowej noclegowni oraz izby wytrzeźwień przy ul. Przybyszewskiego 251/253. Miejskie Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej podpisuje właśnie umowę z łódzką firmą DGMA.

Rusza budowa nowej noclegowni i izby wytrzeźwień -  mat. UMŁ
Rusza budowa nowej noclegowni i izby wytrzeźwień , mat. UMŁ

- Łódź buduje system pomocy dla osób bezdomnych. Jego elementami będą: nowa izba wytrzeźwień oraz dwie nowe noclegownie. Gdybyśmy pojechali dziś na ul. Przybyszewskiego 251/253 moglibyśmy się przekonać, że tej inwestycji nie zaczynamy od zera. Mamy już nie tylko fundamenty budynku, ale nawet jego parter. Jednak budowa z prawdziwego zdarzenia zacznie się po podpisaniu umowy z firmą, która sfinalizuje inwestycję. Prace budowlane będą kosztować ok 6,2 mln zł. Nie ukrywam, że bardzo cieszymy się, iż dostaliśmy 3,5 mln zł dofinansowania na te prace. Pierwsze osoby potrzebujące pomocy chcemy w niej przyjąć na przełomie jesieni i zimy 2020 r. - mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi. 

Na parterze budynku powstanie 40 pojedynczych pomieszczeń izby wytrzeźwień dla 40 osób. Przeniesiemy tam izbę wytrzeźwień z ul. Kilińskiego, gdzie również jest 40 miejsc, ale w pomieszczeniach wieloosobowych. W tym samym budynku powstanie też noclegownia. Noclegownia ma dać schronienie ok. 50 osobom. 

- Noclegownia ta będzie podzielona na dwie części: 20 miejsc, na parterze, będzie przeznaczone dla osób, które nie będą chciały się umyć. Kolejnych 30 miejsc, na I piętrze, przeznaczone zostanie dla osób, które chcą się umyć. Noclegownia będzie pracowała od godz. 20 do 8 rano, ale na Przybyszewskiego powstanie też całodobowa świetlica. W świetlicy osoby bez domu będą mogły się spotkać z osobami najbliższymi, np. rodziną. Często jest tak, że spotkanie w domu rodzinnym nie jest możliwe. A tu będzie taka neutralna przestrzeń do rozmowy – dodaje Krzysztof Kumański, dyrektor Miejskiego Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej. 

Cała inwestycja budowlana ma zaś kosztować ok. 6,2 mln zł. Dostaliśmy 3,5 mln zł dofinansowania na te prace Reszta potrzebnej kwoty będzie pochodziła z budżetu miasta. Kolejne ok. 1,5 mln zł zostanie zaś przeznaczone na zakup wyposażenia, zagospodarowanie otoczenia budynku oraz tzw. projekty miękkie, czyli wszystkie działania profilaktyczne dla osób korzystających z noclegowni. 

Zakończenie prac budowlanych planowane jest na lipiec 2020 r. Do jesieni budynek ma być wyposażony i przygotowany tak, by zimą 2020 r. mógł przyjąć pierwsze potrzebujące osoby.  

- Nie ukrywamy, że dla nas to miejsce to alternatywa dla istniejącej dziś noclegowni na Stokach. Nowy adres noclegowni nie powinien już wywoływać sytuacji konfliktowych z mieszkańcami – podkreśla wiceprezydent Wieczorek. 

Tomasz Kacprzak, radny Rady Miejskiej w Łodzi przypomina, że noclegownia na Stokach powstała w 2012 r. i miała tam funkcjonować tymczasowo. 

- I o ile mieszkańcy Stoków zaakceptowali istnienie tam schroniska, o tyle noclegowni już nie. Miejscowym przeszkadzały osoby, które cały dzień piły alkohol w parku, a na noc wracały do noclegowni. Nowa lokalizacja będzie wybawieniem dla mieszkańców Stoków - mówi Tomasz Kacprzak. 

Przy ul. Niciarnianej 41 planowana jest kolejna nowa noclegownia. Z miejsc noclegowych będą mogły tu skorzystać osoby gotowe na terapię i zmianę swojego życia. Bezdomne, ale niepijące. Planowane jest tu 65 miejsc. Koszty budowy szacuje się na około 5 mln złotych. Czekamy na ogłoszenie konkursów, w których moglibyśmy się jako miasto starać o dofinansowanie inwestycji. Posiadamy już Program Funkcjonalno - Użytkowy na tę inwestycję.

Polecane aktualności

Rewitalizacja Księżego Młyna -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź rewitalizuje Księży Młyn. Zaczynamy remont kolejnych famuł

Małgorzata Loeffler / ZIM

Rewitalizacja Księżego Młyna nie zwalnia. Zaczynamy kolejne remonty, czyli komfortowe mieszkania... więcej

Remontowana fasada miejskiego żłobka przy ul. Zachodniej 55A -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Prawie 2 mln zł na modernizacje miejskich żłobków w 2020 r.

Jolanta Baranowska / BRP

Kończy się kompleksowy remont miejskiego żłobka przy ul. Zachodniej 55A. W tym roku ma być... więcej

Prace budowlane w kamienicy ul. Zielonej -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Zielona 6 – najbardziej zielony adres w mieście – nie tylko z nazwy

Agnieszka Rutkowska / BRP

Już od najbliższego poniedziałku (28 września) mogą zgłaszać się chętni na wynajem lokali przy... więcej

Pokaz Światło Przyszłości (wizualizacja) -  mat. Biuro prasowe ŁMF

Light.Move.Festival 2020 w ten weekend!

BRP

Już w ten weekend odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Light.Move.Festival, największego wydarzenia... więcej

Bezzwrotne pożyczki i dotacje dla przedsiębiorczych, którzy chcą otworzyć własny biznes w Łodzi

Marcin Masłowski / BRP

Łódź wspiera rozwój małych firm. Projekt „Łódzka Rewita III” zakłada bezzwrotne wsparcie dla osób... więcej

Kontakt