Rusza kampania „Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej”

Badania naukowe dowodzą, że kondycja jamy ustnej wpływa na stan zdrowia człowieka. Aby zwrócić uwagę na ten problem, wkrótce wystartuje kampania „Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej”, której współorganizatorem jest UMŁ.

W ramach kampanii, w pojazdach MPK pojawią się informacje zwracające uwagę na ten problem. Równocześnie do uczniów łódzkich szkół, za pomocą platformy Librus, przesłane zostaną informacje o tym, jak prawidłowo dbać o jamę ustną.

Łukasz Sowa, dyrektor zarządzający firmy Exactus organizującej Targi Stomatologiczne CEDE: – Na wstępie chciałbym podziękować Miastu Łódź za zaangażowanie się w projekt „Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej”. Rzadko zdarza się, że władze miasta tak poważnie traktują problem zdrowia jamy ustnej. Jednym z elementów tego projektu jest partycypacja miasta w przedsięwzięciu, które nazywamy Wirtualną Strefą Pacjenta. Jest ona częścią rozpoczynających się 24 września Wirtualnych Targów Stomatologicznych CEDE. Ta wywodząca się z Łodzi impreza po kilku latach wraca do miejsca, gdzie przeżywała swoje najlepsze lata. Tegoroczna edycja targów odbędzie się wyłącznie w Internecie i po raz pierwszy impreza na taką skalę otwiera się dla pacjentów.

Jak informuje Łukasz Sowa, podczas Wirtualnych Targów Stomatologicznych CEDE odbędą się liczne bezpłatne webinary dla pacjentów. Dzięki nim pacjenci bez wychodzenia z domu będą mogli dotrzeć do rzetelnej i kompleksowej wiedzy nt. profilaktyki i leczenia stomatologicznego, a także przekonać się, jak bardzo zdrowie całego organizmu zależy od dobrej kondycji jamy ustnej. Podczas wykładów, a także po ich zakończeniu będzie możliwość zadawania pytań prelegentom, umówienia indywidualnej konsultacji na stoisku (audio/video/chat), a także pobrania materiałów edukacyjnych. Liczne badania wykazują, że kondycja jamy ustnej przekłada się na stan zdrowia całego organizmu, m.in. na płuca, serce, nerki, układ hormonalny czy oddechowy.

Dr hab. n. med. Beata Śmielak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, podkreśla, że wciąż wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że nieleczone zęby i ubytki prowadzą do powikłań i są początkiem łańcucha zależności przenoszących się na inne części organizmu człowieka. Mogą zaostrzyć choroby ogólne, a nawet doprowadzić do zawału serca. – Uważam, że profilaktyka jest znacznie ważniejsza od leczenia. Ale profilaktyka to nie tylko dbanie o higienę za pomocą podstawowej szczoteczki i pasty do zębów. To również stosowanie dodatkowych środków czystości w postaci nitek dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych, irygatorów oraz dbanie o odpowiednią dietę. Właściwa profilaktyka to również regularne, raz na 6 miesięcy wizyty kontrolne. Niestety wielu pacjentów unika takich wizyt, a przecież dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, jakie znajduje się teraz w gabinetach stomatologicznych, zmiany chorobowe możemy wykryć i zacząć leczyć już na bardzo wczesnym etapie – dodaje dr hab. n. med. Beata Śmielak.

Niestety świadomość zdrowia jamy ustnej w Polsce jest bardzo niska. Jak szacuje Beata Śmielak blisko 1/3 mieszkańców Polski nie ma nawet szczoteczki do zębów! Dlatego tak ważne są takie programy jak „Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej”.

Targi Virtual Dental Exhibition by CEDE będą dostępne na platformie: www.vcede.pl w dniach 24 - 26 września 2020 r. Po zakończeniu targów wszystkie materiały będą dostępne na żądanie, aż do 25 października 2020 r.

Polecane aktualności

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Hufcowej 5 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Remonty łódzkich szkół i przedszkoli. W 3 lata zmodernizowanych zostało 70 budynków

Monika Pawlak / BRP

Od 2017 roku miasto realizuje projekt termomodernizacji szkół i przedszkoli w ramach którego 70... więcej

Park Źródliska z lotu ptaka -  fot. Archiwum UMŁ

Rok 2029: nowy termin Zielonego Expo w Łodzi

BRP

Pandemia wymusiła zmianę terminu organizacji EXPO World w Dubaju, które rozpocznie się rok później i... więcej

Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent miasta Łodzi i Mariola Melon, prezes Fundacji Kamelot -  fot. UMŁ

Rusza wart 1,5 miliona złotych projekt dla osób bezrobotnych i zadłużonych

Jolanta Baranowska / BRP

Nauczymy zawodu, pomożemy znaleźć pracę, doradzimy jak wyjść z długów i ponownie się nie zadłużać.... więcej

Port Lotniczy w Łodzi -  fot. Archiwum UMŁ

Jaka będzie przyszłość lotniska w Łodzi?

BRP

Idea budowy logistycznego hubu cargo na terenach lotniska i w jego okolicy ma związek z... więcej

Kamienica przy ul. Roosevelta 17 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Wypiękniała kolejna kamienica w centrum

Małgorzata Loeffler / ZIM

Detale snycerskie, kartusze herbowe, maszkarony z pióropuszami i róg obfitości: wypiękniała kolejna... więcej

Kontakt