Ruszył remont zabytkowej willi Poleskiego Ośrodka Sztuki

Rozpoczął się kompleksowy remont zabytkowej willi, w której mieści się Poleski Ośrodek Sztuki. W odrestaurowanym budynku powstaną m.in. pracownie kreatywne, nowa przestrzeń wystawiennicza oraz kącik dla rodzin z dziećmi.

Ruszył remont zabytkowej willi Poleskiego Ośrodka Sztuki -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Ruszył remont zabytkowej willi Poleskiego Ośrodka Sztuki , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

W Łodzi, w ramach projektu "Nowa kultura. Zwiększenie atrakcyjności i dostępności łódzkich domów kultury", realizowanego z dofinansowaniem ze środków UE, trwa rewitalizacja trzech domów kultury. W 2018 r. remonty rozpoczęły się w Ośrodku Kultury Górna (ul. Siedlecka 1) oraz w Domu Kultury "502" (ul. Sacharowa 18). Trzecim obiektem, który poddany zostanie kompleksowemu remontowi jest willa przy ul. Krzemienieckiej 2, w której mieści się Poleski Ośrodek Sztuki.

Projekt budowlany dotyczący tej rewitalizacji został przygotowany pod koniec 2018 roku, a obecnie w willi trwają prace wyburzeniowe w piwnicach, które po remoncie przekształcą się w pracownię rękodzieła artystycznego. Powstanie tam m.in. pracownia ceramiczna, wyposażona m.in. w koła garncarskie i piec do wypalania ceramiki. Przebudowane zostaną ciągi komunikacyjne, by z pracowni mogły korzystać osoby niepełnosprawne. W ramach remontu odnowiony zostanie taras od strony ogrodu, na którym powstanie letnia scena oraz kino plenerowe oraz murki oporowe wokół budynku.

Jak podkreśla Dagmara Śmigielska, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ, POS przy ul. Krzemienieckiej 2 był wyznacznikiem trendów w podejściu do propagowania i upowszechniania kultury: - Przyjeżdżali tutaj ludzie z całej Łodzi, a nie tylko z sąsiadujących osiedli, bo działy się tu rzeczy duże i ważne. Chcielibyśmy do tego powrócić. Mam nadzieję, że po zakończeniu remontu Poleski Ośrodek Sztuki znów stanie się ważnym punktem na mapie naszego miasta.

W ramach remontu odsłonięta zostanie pierwotna struktura elewacji, dzięki czemu budynek będzie prezentował się atrakcyjniej niż obecnie. Wewnątrz zostanie zmodernizowana cała instalacja grzewcza, parkiety oraz dach.

Prace remontowe w Poleskim Ośrodku Sztuki zakończą się wiosną 2020 r. Wartość projektu: 8 mln zł, z czego 5,21 mln zł stanowi dofinansowanie z UE, a 2,78 mln zł to wkład własny miasta.

Polecane aktualności

Hubert Foks, student ostatniego roku zarządzania i inżynierii produkcji na wydziale międzynarodowym Politechniki Łódzkiej odebrał z rąk prezydent Łodzi, Hanny Zdanowskiej klucze do mieszkania w kompleksowo zmodernizowanej kamienicy przy ul. Legio -  fot. Radosław Jóźwiak

Mieszkania dla najzdolniejszych. Trwa kolejny konkurs na wynajem mieszkań dla zdolnych studentów i absolwentów

Jolanta Baranowska

Hubert Foks, student ostatniego roku zarządzania i inżynierii produkcji na wydziale międzynarodowym... więcej

Pomnik Pękniętego Serca w nowej odsłonie. Już w czerwcu zapłonie przy nim wieczny płomień

Anna Janocha / BKSiDŁ

Jest szansa, że już 1 czerwca przy pomniku Pękniętego Serca w parku im. Szarych Szeregów znów... więcej

Nagrody dla pracowników ZWiK. Namierzyli i złapali firmę zanieczyszczającą Olechówkę

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wręczyła listy gratulacyjne czterem pracownikom ZWiK, którzy... więcej

Przy Sienkiewicza 79 powstaje Centrum Seniora. Obok będą pracownie artystyczne, mieszkania komunalne i lokale usługowe, a nie zabraknie również ogrodu. -  fot. Stefan Brajter

Łódź rewitalizuje. Przy Sienkiewicza dla babć, dziadków i nie tylko powstaje Centrum Seniora

Małgorzata Leoffler / ZIM

Obok Centrum, przy ul. Sienkiewicza 79, będą pracownie artystyczne, mieszkania komunalne i lokale... więcej

Segregowanie odpadów komunalnych jest obowiązkowe -  fot. Paweł Łacheta

Internetowa wyszukiwarka pomoże w segregowaniu odpadów

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Gdzie wyrzucić zużytą chusteczkę, papierowy ręcznik czy karton po sokach? Do którego pojemnika... więcej

Kontakt