Rzeźba Geralta i troska o zieleń. Zakończył się etap składania wniosków w Łódzkim Budżecie Obywatelskim

6 lipca zakończył się etap składania wniosków w VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Łodzianie złożyli ponad 760 wniosków. Liczba ta może się jeszcze zmienić, ponieważ część wniosków ciągle jeszcze spływa – choćby te, które zostały wysłane pocztą (o złożeniu wniosku w terminie decyduje data stempla pocztowego).

Katarzyna Dyzio oraz Damian Raczkowski, podsumowują etap składania wniosków -  fot. UMŁ
Katarzyna Dyzio, zastępca dyrektora Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ oraz Damian Raczkowski, przewodniczący komisji do spraw budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej w Łodzi podsumowują etap składania wniosków , fot. UMŁ

Nowa edycja to nowe zasady Budżetu, zaproponowane przez łodzian. W tym roku wnioski można było składać albo w ramach puli osiedlowej, albo ponadosiedlowej. Do dyspozycji mieszkańców oddaliśmy 24 mln zł. W puli ponadosiedlowej są 4 mln 600 tys. zł. Pozostała część to pula osiedlowa.

- Wpłynęło bardzo dużo projektów lokalnych, dotyczących zieleni, jak chociażby dodatkowe nasadzenia, czy kwietne łąki. Cieszy nas to, że łodzianie mimo pandemii, mimo okresu wakacyjnego chcieli usiąść do komputera i przelać swoje pomysły – mówi Katarzyna Dyzio, zastępca dyrektora Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.

- Wśród nietypowych projektów jest na przykład rzeźba Geralta z Rivii z kultowej serii Andrzeja Sapkowskiego. Geralt miałby usiąść na murku na Skwerze Wiedźmina  i upamiętniać w ten sposób autora, który jest z pochodzenia łodzianinem – informuje Damian Raczkowski, przewodniczący komisji Rady Miejskiej w Łodzi do spraw budżetu obywatelskiego.

Nowością w Budżecie Obywatelskim jest przesunięcie projektów, które do tej pory klasyfikowane były jako osiedlowe – do puli ponadosiedlowej. To między innymi projekty dotyczące instytucji miejskich, takich jak szkoły, czy przedszkola, a także trzy tereny zielone, z których korzystają wszyscy mieszkańcy Łodzi – Park na Zdrowiu, Arturówek oraz Las Łagiewnicki.

Projekty można było składać elektronicznie, papierowo, za pośrednictwem maila, czy też poczty.

Od początku etapu składania wniosków, są one sukcesywnie przekazywane poszczególnym wydziałom i jednostkom urzędu miasta, gdzie podlegają weryfikacji formalnej. Po tym etapie nad wszystkimi projektami – pochylą się radni z komisji ds. budżetu obywatelskiego.

Ostatni – najbardziej emocjonujący etap budżetu – głosowanie – w tym roku jest także przesunięty. Nie odbędzie się, jak co roku, na przełomie września i października, a w listopadzie (od 6 do 30). Wyniki VIII edycji BO zostaną ogłoszone do końca roku.

Szczegóły na temat VIII edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego można znaleźć na stronie www.lodz.pl/bo.

 

 

Polecane aktualności

Budowa torowiska tramwajowego na al. Śmigłego-Rydza  -  fot. UMŁ

Łódź buduje. Na al. Śmigłego-Rydza układane jest nowe torowisko

Małgorzata Loeffler / ZIM

Trwają intensywne prace przy przebudowie al. Śmigłego-Rydza, na odcinku od skrzyżowania marszałków... więcej

 -  fot. Archiwum UML

Akcja Zima 2020 w Łodzi

BRP

Miasto przygotowuje się do zimy. Wydział Gospodarki Komunalnej skontrował gotowość firm do „Akcji... więcej

Wystartowała pierwsza edycja songwriterskiego konkursu im. Roberta Brylewskiego „Czekamy, czekamy!”

informacja prasowa

W czwartek, 19 listopada ogłoszony został songwriterski konkurs im. Roberta Brylewskiego „Czekamy,... więcej

Linia nr 11 (pesa) -  fot. MPK - Łódź

Karta płatnicza jak migawka

MPK - Łódź

Od przyszłego tygodnia będzie możliwość płacenia tylko za przejechane przystanki już na dwóch... więcej

Znamy tegorocznych stypendystów programu Młodzi w Łodzi

informacja prasowa

Program stypendialny Młodzi w Łodzi funkcjonuje od 2008 r. W trzynastu dotychczasowych edycjach... więcej

Kontakt