Rzeźby na dachu Pałacu Poznańskiego odzyskują dawny blask

Trwa remont konserwatorski pałacu Izraela Poznańskiego. Jednym z jego etapów jest modernizacja neorenesansowych rzeźb robotników, tkaczy i prządek na dachu pałacu Izraela Poznańskiego.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Rzeźby na dachu Pałacu Poznańskiego odzyskują dawny blask
5 zdjęć
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Przed rozpoczęciem prac konserwatorskich budynku Muzeum Miasta Łodzi istniała obawa, że niektóre z 36 figur (24 rzeźby postaci oraz 4 alegorie składające się z trzech postaci) zdobiących fryz fasady budynku, z racji złego stanu technicznego będą musiały zostać zastąpione wiernymi kopiami. Początkowo planowano, że zdjęte z dachu rzeźby zostaną ustawione w pałacowym ogrodzie, jednak po rozstawieniu rusztowań i dokładnej inspekcji figur okazało się, że wszystkie będzie można odrestaurować i pozostawić na dachu.

Jak poinformowała Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi, neorenesansowe rzeźby wieńczące fryz fasady pałacu Poznańskiego inspirowane są wydaną w 1593 r. Ikonologią (Iconologia overo Descrittione dell'Imagini universali) włoskiego renesansowego humanisty Cesare Ripy, która zawierała najważniejsze symbole epoki. Twórcy rzeźb inspirowali się również podobnymi pracami na siedzibach potentatów finansowych i burżuazji z Europy Zachodniej.

Filip Witczak, kierownik robót konserwatorskich potwierdził, że po dokładnej inspekcji wszystkich rzeźb okazało się, że tylko część z nich jest w złym stanie technicznym, ale wciąż pozwalającym na ich renowację i pozostawienie na dachu pałacu.

W pierwszym etapie prac konserwatorskich rzeźby są czyszczone z brudu i myte. Następnie wykonywane są czynności wzmacniające figury, czyli zastrzyki z żywic, które spajają ich konstrukcję. W przypadku niektórych rzeźb trzeba również zrekonstruować brakujące elementy. W ich odtwarzaniu pomagają zdjęcia oraz analiza podobnych rzeźb.

Ostatnim elementem restauracji jest szlifowanie i malowanie, bo jak zaznacza Filip Witczak, w oryginale rzeźby były malowane. Dwuosobowy zespół na renowację każdej figury potrzebuje ok. 5 dni pracy.

Na podstawie badań konserwatorskich oraz kolorowych zdjęć sprzed remontu w 1996 r., udało się ustalić, że rzeźby miały kolor piaskowy. Konserwatorzy pomalują rzeźby wykorzystując tzw. malowanie laserunkowe - półprzeźroczyste, co lepiej uwypukla bryłę.

Zakończenie prac przy rzeźbach nastąpi w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt