Samorządy kontra MEN. Łódź dołącza do pozwu zbiorowego o reformę edukacji

Łódź dołącza do inicjatywy warszawskiego samorządu by pozwać Ministerstwo Edukacji Narodowej za koszty reformy edukacji, których wedle zapowiedzi minister Zalewskiej miało nie być.

Samorządy kontra MEN. Łódź dołącza do pozwu zbiorowego o reformę edukacji -  fot. Monika Pawlak / UMŁ
Samorządy kontra MEN. Łódź dołącza do pozwu zbiorowego o reformę edukacji , fot. Monika Pawlak / UMŁ

Koszty jednak były i to niemałe. Łódź swoje szacuje wstępnie na około 20 mln zł, Rzeszów na 7 mln zł, ale już Gdańsk mówi o 70 mln wydanych na rządową reformę. Sprawę koordynuje stołeczny ratusz, a pozew zbiorowy przeciwko MEN ma trafić do sądu w połowie kwietnia.

- Pozew dotyczy wyłącznie wydatków jakie poniosły samorządy w związku z reformą edukacji, bo to samorządy sfinansowały tę fanaberię rządu - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, dodając: -  Subwencja oświatowa i jej niedoszacowanie nie ma tutaj nic do rzeczy. Ostateczna kwota jakiej będziemy się domagać może ulec zmianie ponieważ tegoroczne wydatki są tylko szacunkami, ale każdy wydatek, każdą złotówkę przed sądem udowodnimy.

Łódki samorząd wydał już około 5 mln zł na dostosowanie pomieszczeń w szkołach podstawowych do potrzeb klasopracowni, wyposażenie pracowni przedmiotowych w pomoce do nauki chemii, biologii, fizyki oraz zakup niezbędnych mebli. Koszty i to niemałe generowały także odprawy dla zwalnianych nauczycieli gimnazjów, choć w części te wydatki zwróciło ministerstwo. Największą kwotę, bo według szacunków aż 16 mln zł, pochłonie dostosowanie szkół średnich do potrzeb skumulowanych roczników.

- Do szkół średnich idą absolwenci ostatniej klasy gimnazjum, ale także klas ósmych szkół podstawowych, więc aby zaspokoić ich potrzeby otwieramy około 200 oddziałów klas pierwszych więcej - wyjaśniła Berenika Bardzka, dyrektor Wydziału Edukacji UMŁ, dodjąc: - Pracownie trzeba wyposażyć w meble i pomoce dydaktyczne, a to kosztuje. Oczywiście będziemy przenosić wyposażenie z likwidowanych gimnazjów, ale to nie wystarczy, stąd wydatki.

Do pozwu zbiorowego mają dołączyć miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich, ale nie jest wykluczone, że będą też gminy spoza tego gremium. Na razie wiadomo, że oprócz Warszawy i Łodzi o pieniądze z MEN będą się upominać przed sądem: Poznań, Gdańsk, Rzeszów i Białystok.

- Wolałbym te 20 milionów wydać na dodatki dla nauczycieli, dalsze unowocześnienie szkolnego wyposażenia czy inne potrzeby łódzkiej edukacji, a nie na finansowanie bezsensownych pomysłów obecnego rządu - dodał wiceprezydent Trela.

Polecane aktualności

Inwestycje w łódzkiej kulturze na rok 2020 -  fot. Stefan Brajter / mat. UMŁ

Inwestycje w łódzkiej kulturze na rok 2020

Małgorzata Loeffler / ZIM

Koniec remontu pałaców Poznańskiego i Scheiblera, odnowiona Biała Fabryka i skansen architektury,... więcej

Randka w ciemno w łódzkim ZOO. Samica hipopotama karłowatego zamieszkała w łódzkim ogrodzie zoologicznym -  fot. Radosław Jóźwiak / mat. UMŁ

Randka w ciemno w łódzkim ZOO. Samica hipopotama karłowatego zamieszkała w łódzkim ogrodzie zoologicznym

Tomasz Walczak / BKSiDŁ

2,5-letnia samica hipopotama karłowatego o wdzięcznym imieniu Jamina zamieszkała w łódzkim ZOO. To... więcej

Kolejne dwie osoby wygrały 1000 zł w Wielkiej Loterii Podatkowej Miasta Łódź -  fot. C00 Licence

Kolejne dwie osoby wygrały 1000 zł w Wielkiej Loterii Podatkowej Miasta Łódź

Anna Janocha / BKSiDŁ

Mieszkasz w Łodzi, a rozliczasz się w innym mieście? Najwyższy czas to zmienić. Zainwestuj w... więcej

Dzień Bez Opakowań Foliowych. Pół tysiąca bawełnianych toreb dla łodzian -  fot. Stefan Brajter / mat. UMŁ

Dzień Bez Opakowań Foliowych. Pół tysiąca bawełnianych toreb dla łodzian

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

W czwartek, 23 stycznia, obchodzimy Dzień Bez Opakowań Foliowych. Z tej okazji Urząd Miasta Łodzi... więcej

Łódź i historie związanie z naszym miastem coraz bardziej pociągają autorów książek. Wkrótce ukażą się kolejne…  -  Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódź bohaterką książek

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

W 2019 roku ukazało się ponad 40 książek o Łodzi i jej historii lub takich, których akcja rozgrywa... więcej

Kontakt