Sąsiedzkie Warsztaty Miejskiego Ogrodnika

Sąsiedzkie Warsztaty Miejskiego Ogrodnika to pierwszy z projektów, który został złożony w tym roku w ramach Inicjatywy Lokalnej i będzie realizowany w Łodzi. Wniosek opiewa na niewielką kwotę – 1150 złotych, ale nie o pieniądze w nim idzie, a o relacje sąsiedzkie.

A te będą miały szansę nawiązać się dzięki warsztatom ogrodniczym i nauce tego, jak na balkonie wyhodować pomidory, czy inne warzywa.

A te będą miały szansę nawiązać się dzięki warsztatom ogrodniczym i nauce tego, jak na balkonie wyhodować pomidory, czy inne warzywa.

- Głównym celem dla mnie było znalezienie pretekstu do tego, żebyśmy mogli się tutaj lepiej poznać na młodym osiedlu, które zostało zamieszkane dopiero w zeszłym roku i w czasach pandemii, kiedy te kontakty są utrudnione, myślę, że jest duża społeczna potrzeba, żebyśmy mogli się spotkać, wyjść na podwórko i w ładny słoneczny dzień coś razem porobić i przez to ogrodnictwo móc zacząć taką wspólną przygodę, do zawierania takich relacji sąsiedzkich. – mówi Aleksandra Przedecka – wnioskodawczyni projektu „Warsztaty Miejskiego Ogrodnika”.

Pani Ola jest pasjonatką ogrodnictwa w mieście i swoją pasją ma nadzieję, przy okazji zarazić sąsiadów.

- Pierwsze warsztaty miałyby być tym zapalnikiem, który potem pociągnie nas do dalszego kontaktu, do kontynuacji tego projektu, do utworzenia ogródka na terenie naszego osiedla, do wspierania się jakiegoś, do takiego forum gdzie się możemy spotkać, zapukać do drzwi sąsiada i zapytać „coś mi ten pomidor marnie rośnie, co mi polecisz?” – dodaje Aleksandra Przedecka.

Warsztaty będą realizowane w kwietniu.

W ramach inicjatywy lokalnej zachęcamy mieszkańców Łodzi do składania projektów, które angażują lokalne społeczności, pokazują sąsiadom, czy społecznościom osiedlowym wartość wspólnej pracy, wspólnie spędzonego czasu. Warunkiem otrzymania środków jest wkład własny – tak jak w przypadku warsztatów – wiedza, czas i zorganizowanie samych warsztatów, miasto daje środki na sadzonki, ziemię i doniczki.

- Inicjatywa Lokalna, to przede wszystkim program dla mieszkańców. Każdy może złożyć wniosek. Wystarczy, że będą  dwie wnioskujące osoby, wykazane zaangażowanie mieszkańców i wkład własny mieszkańców. Ten wkład własny, to taka odpowiedź na pytanie „co możemy zrobić razem?” – podsumowuje Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej.

Do rozdysponowania jest prawie 300 tys. złotych. Inicjatywa Lokalna nie jest konkursem, więc nie ma ostatecznego terminu składania wniosków. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie a przyjmujemy je aż do wyczerpania środków.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt