Seniorzy pomagają seniorom w dobie koronawirusa

10 wolontariuszy-seniorów Telefonu Życzliwości przeniosło swoją "pracę" do domu i odbiera telefony od innych seniorów, którzy potrzebują pomocy. W dobie koronawirusa każdy z wolontariuszy ma ich nawet kilkanaście więcej w ciągu tygodnia.

Jak przyznaje Grażyna Jagodzka, seniorka, koordynator Telefonu Życzliwości, dziś, w erze koronawirusa wolontariusze "pracy" mają jeszcze więcej niż dotychczas.
Jak przyznaje Grażyna Jagodzka, seniorka, koordynator Telefonu Życzliwości, dziś, w erze koronawirusa wolontariusze "pracy" mają jeszcze więcej niż dotychczas.

Obecnie z kadrą Telefonu możecie konktatować się 3 pod numerami:

739 903 452
739 903 453
42 638 50 32

Przypomnijmy, Telefon Życzliwości działa od 5 lat dzięki współpracy Urzędu Miasta Łodzi, Fundacji Subvenio oraz osób 60+.  Tworzy go sieć wolontariuszy - seniorów, którzy postanowili poświęcić swój prywatny czas, by pomagać innym seniorom. Zaczynali od kilku godzin w tygodniu, gdy siadali do telefonu w CZAS, by odbierać połączenia od innych seniorów potrzebujących wsparcia, informacji czy zwykłej życzliwej rozmowy.

W erze, w której korzystamy np. z internetu, by zdobywać informacje - seniorzy nie do końca mogli się odnaleźć. Telefon Życzliwości stał się ich oknem na świat oraz źródłem wiedzy. A często, dla osób samotnych czy schorowanych, po prostu szansą na rozmowę. Z czasem między wolontariuszami a dzwoniącymi wytworzyły się przyjaźnie i znajomości. Są to osoby, do których wolontariusz z CZAS dzwoni częściej, regularnie.

Dziś CZAS, w związku z pandemią koronawirusa, został zamknięty dla uczestników dotychczasowych zajęć (seniorzy korzystali tu m.in. z gimnastyki, spotkań brydżowych, kursów komputerowych czy nauki języka angielskiego), ale Telefon Życzliwości nie zawiesił działania. Wolontariusze, korzystając z telefonów komórkowych, prowadzą swoją działalność z domów.

Jak przyznaje Grażyna Jagodzka, seniorka, koordynator Telefonu Życzliwości, dziś, w erze koronawirusa "pracy" mają jeszcze więcej niż dotychczas. Tylko do Pani Grażyny w ciągu ostatnich kilku dni zadzwoniło 15 nowych osób. Telefony są nie tylko z Łodzi, ale i z całej Polski. Seniorzy dzwonią ze sprawami rodzinnymi, zdrowotnymi, sądowymi. Proszą też o pomoc. Np. dwóch starszych Panów z Łodzi, w wieku 80 i 96 lat, potrzebowało wsparcia w dowozie ciepłych posiłków, ponieważ ich dotychczasowa osiedlowa jadłodajnia zamknęła się w związku z epidemią.

Wolontariusze kierują starsze osoby z Łodzi pod specjalny numer telefonu dla seniorów uruchomiony przez Urząd Miasta Łodzi: 42 638 55 00. Kontaktują się też w ich sprawach z Centrum Zarządzania Kryzysowego czy z Biurem Partycypacji Społecznej UMŁ, które koordynuje pracę wolontariuszy robiących m.in. zakupy dla seniorów.

 

 

Polecane aktualności

Zrewitalizowane wnętrza EC1 -  fot. Archiwum UMŁ

EC1 zaprasza na najbardziej kreatywne półkolonie w Łodzi. Ruszyły zapisy

EC1

Ruszyły wstępne rezerwacje na najbardziej kreatywne półkolonie w mieście! EC1 zaprasza dzieci w... więcej

Ponad 200 placów zabaw i siłowni plenerowych ponownie otwartych

Monika Pawlak

Już w weekend do dyspozycji najmłodszych łodzian zostaną oddane place zabaw na terenach... więcej

Łódzki Panel Obywatelski "Zieleń w mieście" przeniósł się on-line -  fot. UMŁ

[NA ŻYWO] Zapraszamy na spotkanie on-line Łódzkiego Panelu Obywatelskiego w temacie suszy

Olga Zuchora / BPS

W sobotę zapraszamy do oglądania na żywo spotkania Łódzkiego Panelu Obywatelskiego "Zieleń w... więcej

Podwórko przy ul. Piotrkowskiej 102 przejdzie metamorfozę (wizualizacja) -  mat. UMŁ

Łódź rewitalizacja. Jak będzie wyglądało podwórko przy ul. Piotrkowskiej 102 po remoncie?

Małgorzata Loeffler / ZIM

Adres Piotrkowska 102 zna każdy łodzianin. To właśnie tu od 1996 roku mieści się klub Łódź Kaliska.... więcej

Łódź walczy z suszą. Uniwersytet Medyczny pomaga w podlewaniu drzew

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Uniwersytet Medyczny w Łodzi przekazał miastu setki tysięcy litrów wody do podlewania drzew. W jej... więcej

Kontakt