Sierpień miesiącem Perseidów

Czy warto wypowiadać życzenia widząc „spadające gwiazdy”? Skąd biorą się kosmiczne kamienie? Naukowe prelekcje w Planetarium EC1 i Centrum Nauki i Techniki EC1 na temat: czym są i skąd biorą się „promieniujące” meteory oraz zaproszenie do wspólnych nocnych obserwacji Perseidów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym.

Temat „spadających gwiazd” wraca każdego lata. Widowiskowe zdjęcia czy życzenia wypowiadane pod wakacyjnym niebem naprawdę potrafią zawładnąć wyobraźnią. Planetarium EC1, nie lekceważąc tego romantycznego aspektu, chce zachęcić Was do spojrzenia na zjawisko Perseidów w sposób naukowy. Jest bowiem oczywiste, że to nie gwiazdy spadają, a jedynie okruchy materii, które wpadając z kosmosu do atmosfery ziemskiej z prędkością kilkudziesięciu km/s, błyskawicznie się rozgrzewają i ulegają spaleniu pozostawiając charakterystyczną, jasną smugę.

W sierpniu „promieniują” meteory nazwane Perseidami, ponieważ ich radiant (obszar na sferze niebieskiej, z której rozchodzą się drogi meteorów) znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza.

Nie chcemy odzierać obserwacji Perseidów z aury nastrojowości – mówi dr Tomasz Banyś, szef Planetarium EC1 – zresztą to pewnie niemożliwe. Rozumienie świata nie wyklucza emocji czy wzruszeń. To właściwie także jeden z aspektów działania naszej placówki. Właśnie dzięki wrażeniom, które towarzyszom naszym gościom utrwalamy prezentowaną podczas pokazów wiedzę naukową. Dlatego serdecznie zapraszamy do Planetarium EC1 oraz do wspólnych obserwacji w Ogrodzie Botanicznym.

Temat Perseidów będzie się pojawiał w Planetarium EC1 w dniach 11, 12 i 13 sierpnia 2021 r. Prezenterzy placówki w trakcie pokazów pod kopułą będą opowiadać czym są i skąd biorą się kosmiczne kamienie, jak i gdzie prowadzić obserwacje. W tych samych dniach w Centrum Nauki i Techniki EC1 w ramach popularnego cyklu wycieczek z przewodnikami po kosmicznych częściach wystaw również pojawią się informacje na temat zjawiska, które popularnie określamy jako „spadające gwiazdy”.

Kulminacją będą wspólne obserwacje Perseidów zaplanowane na 13.08.2021 w godz. 21:00 – 24:00 w łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Wspólnie z Zieloną Łodzią zapewnimy nie tylko zjawiskowe otoczenie ale także fachowy komentarz planetariuszy z EC1 oraz z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego i łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii podczas obserwacji.

A zatem: czy warto wypowiadać życzenie widząc „spadające gwiazdy”?

Oczywiście, chociaż z życzeniami zawsze należy postępować ostrożnie – dodaje Tomasz Banyś – a poważnie: serdecznie zapraszamy zarówno do Planetarium EC1, jak i do CNiT EC1 po porcję wiedzy, która na pewno pomoże w lepszym rozumieniu zjawisk astronomicznych. I oczywiście na samo spotkanie 13 sierpnia do Ogrodu Botanicznego. Wyobraźnia i wspomniane już emocje towarzyszą nam od zawsze. I to one motywują nas do rzeczywistego oderwania się od Ziemi, postępu technicznego, który napędza nas w naszej drodze ku gwiazdom.

Nie możemy zagwarantować, że życzenia się spełnią – mówi Łukasz Janczar, Zielona Łódź - Możemy zapewnić natomiast najlepsze warunki do obserwacji zjawisk astronomicznych – Ogród Botaniczny to jedyny tak duży i całkowicie zaciemniony teren w Łodzi. Zapraszamy od godziny 21.00, do godziny 24.00 czynne będą dwa wejścia – od ulicy Krzemienickiej i od ul.Retkińskiej. Dla miłośników nocnych obserwacji zapewnimy kilkadziesiąt leżaków, najlepiej jednak pamiętać o kocach i środkach na komary.

Dodatkową atrakcją będą odbywające się równolegle bezkrwawe łowy – łódzcy entomolodzy opowiadać będą o fascynującym świecie nocnych motyli, których tysiące zwabimy specjalnym światłem.

 

Kiedy/Gdzie:

Planetarium EC1

11, 12, 13 sierpnia 2021 w godzinach seansów:

https://bilety.ec1lodz.pl/termin.html?d=5&idg=4&date_termin=2021-08-11

https://bilety.ec1lodz.pl/termin.html?d=5&idg=4&date_termin=2021-08-12

https://bilety.ec1lodz.pl/termin.html?d=5&idg=4&date_termin=2021-08-13

 

Centrum Nauki i Techniki EC1

11, 12, 13 sierpnia 2021:  Cykl „Przewodnik po Kosmosie”

Godz. 10:15, 12:15, 14:15, 16:15

 

Ogród Botaniczny w Łodzi:

Krzemieniecka 36/38

Retkińska 39/65

13 sierpnia 2021 w godzinach 21:00-24:00

UWAGA: wstęp do Ogrodu Botanicznego wymaga zakupienia biletu.

Polecane aktualności

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Kontakt