Skandaliczna decyzja PiS w sprawie odstrzału dzików

Jak rozwiązać ten problem?

 -  fot. Radosław Jóźwiak
Radna Marta Grzeszczyk , fot. Radosław Jóźwiak

 

Rząd Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny udowadnia, że jest wrogiem polskiej przyrody –uważa Mikołaj Stefanowski, radny Klubu KO.

- Przypomnijmy chociażby wycinkę Puszczy Białowieskiej. Interes partyjny jest przez rząd stawiany ponad dobrem przyrody naszego kraju. W ten weekend zacznie się z kolei ogromny odstrzał dzików. Z populacji, która wynosi obecnie około 230 tys. osobników, zostanie odstrzelonych aż 210 tys. Odtworzenie populacji tych zwierząt może stać się ogromnym problemem. Dziki na terenach Polski mogą przestać istnieć. Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie. Rząd PiS- u wyznaczył duże nagrody za głowę każdego zwierzęcia. Za lochę aż 650 zł. Te pieniądze na pewno skuszą myśliwych. Dziki często zbliżają się do domostw, szukają schronienia w miastach, ponieważ wówczas mają łatwiejszą możliwość zdobycia pożywienia. Żerują na śmietniskach. Miasto nie jest dla nich naturalnym krajobrazem. Masowa rzeź zwierząt nie jest rozwiązaniem. Przecież można je też odławiać i wywozić poza miasto. Tak realizowano ten problem przez wiele lat – powiedział  Mikołaj Stefanowski.

 

W 2017 roku zostało odłowionych ponad 200 dzików.   

 

- Odłów dzików prowadzimy już od 2005 roku – dodał Kamil Polański, leśniczy ds. zwierząt. - Działania te były bardzo skuteczne. Dawały dużą możliwość realizacji w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Posiadamy odpowiedni sprzęt, który umożliwia wykonywanie takich czynności. Przez 10 lat zostało wywiezionych ponad 1 tys. dzików z terenów miejskich. Od zeszłego roku te działania są wstrzymane. Problemem jest nowe zasiedlenie dzików – uważa Kamil Polański.

- Mieszkańcy wiedzą o tym, że problem dzików w mieście istnieje – uważa Antonina Majchrzak, radna Klubu KO.

- Apelujemy o to, żeby zatrzymać masową rzeź dzików i znaleźć inne sposoby rozwiązania tej trudności.  Nie istnieje potwierdzenie tezy, że odstrzał dzików rozwiąże kłopot z wirusem. Powinny zwyciężyć rozsądek i nauka, a nie lobby myśliwskie, pieniądze i polityka.

 

- Populacja dzików na terenie województwa łódzkiego wynosi obecnie około 6 tys. sztuk. Wojewoda wydał rozporządzenie o odstrzale 584 sztuk – stwierdziła Marta Grzeszczyk, rzeczniczka prasowa Klubu Radnych PiS.

- Taka liczba nie zagrozi całej populacji. Są to działania prewencyjne. Najwięcej dzików znajduje się w powiecie piotrkowskim. Mieści się tam zagłębie hodowli trzody chlewnej w Polsce. Co dwudziesta polska świnia jest hodowana na terenie powiatu piotrkowskiego. Gdyby tam dostał się wirus, doprowadziłoby to do degradacji ekonomicznej i gospodarczej tego regionu. Wówczas problemy województwa oddziaływałyby również na nasze miasto. Nie ma w kraju miejsca, do którego można by przewieźć tak dużą liczbę chorych zwierząt. Umieszczenie ich w lasach państwowych doprowadziłoby do dużych problemów w ekosystemie – uważa Marta Grzeszczyk.

Polecane aktualności

Klimatczny park im. Tadeusza Rejtana w Łodzi, znajduje się pomiędzy ulicami Piękną, Rejtana, Felsztyńskiego oraz al. Politechniki.  -  fot. Archiwum UMŁ

Weź udział w konsultacjach społecznych „Zieleń w mieście”!

Olga Zuchora / BPS

Do końca stycznia mieszkańcy Łodzi mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących zieleni... więcej

Z rajdu Dakar na Pietrynę – sukces łodzianina Arkadiusza Lindnera -  fot. Paweł Łacheta / mat. UMŁ

Z rajdu Dakar na Pietrynę - sukces łodzianina Arkadiusza Lindnera

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Z wielką pompą, przy ryku samochodów terenowych i muzyce grupy „Queen” zgotowano na ulicy... więcej

"Pociąg do Gotham" – gra w pociągu relacji Częstochowa - Łódź Fabryczna -  fot. mat. EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi i Przewozy Regionalne POLREGIO

"Pociąg do Gotham" – gra w pociągu relacji Częstochowa - Łódź Fabryczna

EC1

EC1 Łódź oraz POLREGIO przygotowali coś dla fanów Batmana, gier i nietypowych podróży! 25 stycznia w... więcej

Rozpoczynamy remont wiaduktu na ul. Dąbrowskiego -  fot. Stefan Brajter / mat. UMŁ

Rozpoczynamy remont wiaduktu na ul. Dąbrowskiego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Wiadukt na Dąbrowskiego przejedzie kompleksowy remont, w którym wyremontujemy wszystko od podstawy i... więcej

Jakie znaleziska z czasów Łódzkiego Getta kryją Bałuckie Kanały? -  fot. mat. ZWiK

Jakie znaleziska z czasów Litzmannstadt Getto kryją Bałuckie Kanały?

Miłosz Wika / ZWiK

Podczas II wojny światowej Niemcy ustawili w kanale rzeki Bałutki kratę, która miała odciąć drogę... więcej

Kontakt