Spacer miejski po Zaginionym Kwartale i wykład o jednostce wobec Holocaustu w Muzeum Miasta Łodzi

Najbliższy „Weekend z historią” w Muzeum Miasta Łodzi będzie nawiązaniem do 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. W sobotę i niedzielę (7, 8 września 2019 r.) będzie można wziąć udział w spacerze miejskim po Zaginionym Kwartale oraz w spotkaniu przybliżającym postać Etty Hillesum, która solidaryzując się z innymi Żydami, została dobrowolnie deportowana do Auschwitz.

Podczas sobotniej wędrówki po Parku Staromiejskim i najbliższych okolicach uczestnicy poznają dzieje Zaginionego Kwartału, którego makieta jest stale prezentowana w Pałacu Izraela Poznańskiego. Ta część miasta, która była niegdyś gęsto zabudowana, została zburzona podczas II wojny światowej. Kwartał dawniej tętniący życiem żydowskiej dzielnicy, stał się obecnie niemym świadkiem tragedii ofiar Holocaustu.

– Założenie, funkcjonowanie i likwidacja łódzkiego getta stanowi ważną część historii naszego miasta, o której należy pamiętać. Świadectwo tamtych tragicznych wydarzeń tkwi w przestrzeni miejskiej do dziś, choć nie dla wszystkich jest oczywiste i widoczne. Zależy nam, aby nieustannie podnosić świadomość historyczną mieszkańców poprzez tworzenie różnorodnych wydarzeń tematycznych, m.in. spacerów miejskich, które cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności – zaznacza Barbara Kurowska, Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. 

Z kolei w niedzielę podczas drugiego dnia wrześniowego „Weekendu z historią” uczestnicy poznają postać Etty Hillesum, pochodzącej z Holandii Żydówki, która stanie się punktem wyjścia do dyskusji na temat wpływu Holokaustu na jednostkę. W latach 1941-1943 Etta pisała pamiętnik, chcąc uwiecznić ślady dramatycznych wydarzeń. 7 września 1943 roku została z własnej woli wywieziona do obozu koncentracyjnego, gdzie wkrótce zginęła.

Wykład skupiony wokół tematyki wyrazistej myśli intelektualnej podkreślającej wpływ Zagłady na powojenną filozofię Boga i człowieka poprowadzi Artur Kołodziejczyk z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, oddział Stacja Radegast.

 

 

Na wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy – liczba miejsc ograniczona:
Kontakt: 692 926 319, 42 307 13 82 / edukacja@muzeum-lodz.pl.

Polecane aktualności

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej

Kontakt