Spacer miejski po Zaginionym Kwartale i wykład o jednostce wobec Holocaustu w Muzeum Miasta Łodzi

Najbliższy „Weekend z historią” w Muzeum Miasta Łodzi będzie nawiązaniem do 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. W sobotę i niedzielę (7, 8 września 2019 r.) będzie można wziąć udział w spacerze miejskim po Zaginionym Kwartale oraz w spotkaniu przybliżającym postać Etty Hillesum, która solidaryzując się z innymi Żydami, została dobrowolnie deportowana do Auschwitz.

Podczas sobotniej wędrówki po Parku Staromiejskim i najbliższych okolicach uczestnicy poznają dzieje Zaginionego Kwartału, którego makieta jest stale prezentowana w Pałacu Izraela Poznańskiego. Ta część miasta, która była niegdyś gęsto zabudowana, została zburzona podczas II wojny światowej. Kwartał dawniej tętniący życiem żydowskiej dzielnicy, stał się obecnie niemym świadkiem tragedii ofiar Holocaustu.

– Założenie, funkcjonowanie i likwidacja łódzkiego getta stanowi ważną część historii naszego miasta, o której należy pamiętać. Świadectwo tamtych tragicznych wydarzeń tkwi w przestrzeni miejskiej do dziś, choć nie dla wszystkich jest oczywiste i widoczne. Zależy nam, aby nieustannie podnosić świadomość historyczną mieszkańców poprzez tworzenie różnorodnych wydarzeń tematycznych, m.in. spacerów miejskich, które cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności – zaznacza Barbara Kurowska, Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. 

Z kolei w niedzielę podczas drugiego dnia wrześniowego „Weekendu z historią” uczestnicy poznają postać Etty Hillesum, pochodzącej z Holandii Żydówki, która stanie się punktem wyjścia do dyskusji na temat wpływu Holokaustu na jednostkę. W latach 1941-1943 Etta pisała pamiętnik, chcąc uwiecznić ślady dramatycznych wydarzeń. 7 września 1943 roku została z własnej woli wywieziona do obozu koncentracyjnego, gdzie wkrótce zginęła.

Wykład skupiony wokół tematyki wyrazistej myśli intelektualnej podkreślającej wpływ Zagłady na powojenną filozofię Boga i człowieka poprowadzi Artur Kołodziejczyk z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, oddział Stacja Radegast.

 

 

Na wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy – liczba miejsc ograniczona:
Kontakt: 692 926 319, 42 307 13 82 / edukacja@muzeum-lodz.pl.

Polecane aktualności

Jakich zmian w Budżecie Obywatelskim oczekują łodzianie? Spotkania i rozmowy w konsultacjach BO dały efekt w postaci kilku kluczowych uwag

Zmiany w Budżecie Obywatelskim. Spotkania i rozmowy dały efekt w postaci kluczowych uwag

Agnieszka Rutkowska / BRP

Budżet Obywatelski to ciągłe zmiany. Co roku pytamy łodzian, jakie chcieliby wprowadzić w kolejnym... więcej

Kończymy remont generalny zabytkowej szkoły przy ul. Jaracza -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Kończymy remont generalny zabytkowej szkoły przy ul. Jaracza

Małgorzata Loeffler / ZIM

Łódź rewitalizuje. Nie tylko odnowiliśmy sale lekcyjne, fasady i zbudowaliśmy windę oraz... więcej

100 pytań o segregowanie odpadów, czyli tydzień "rewolucji śmieciowej" za nami

Monika Pawlak / BRP

Od 1 grudnia segregowanie odpadów jest obowiązkowe, a stawka za odbiór od osoby wynosi 24 zł. Po... więcej

Odkrywanie ukrytego potencjału Łodzi. Zaprezentowano Program rozwoju i promocji potencjału gospodarczego miasta Łodzi i regionu łódzkiego

BRP

Program rozwoju i promocji potencjału gospodarczego miasta Łodzi i regionu łódzkiego, przygotowano w... więcej

Prezydent Łodzi wraz z Fundacją "Wolne Miejsce" mieszkańców Łodzi do wspólnego stołu wigilijnego -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Wigilia dla mieszkańców Łodzi pod hasłem "Kochamy Łódź, kochajmy się nawzajem"

Magdalena Kardas / BKSiDŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wraz z Fundacją "Wolne Miejsce" serdecznie zaprasza wszystkich... więcej

Kontakt