Spacer miejski po Zaginionym Kwartale i wykład o jednostce wobec Holocaustu w Muzeum Miasta Łodzi

Najbliższy „Weekend z historią” w Muzeum Miasta Łodzi będzie nawiązaniem do 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. W sobotę i niedzielę (7, 8 września 2019 r.) będzie można wziąć udział w spacerze miejskim po Zaginionym Kwartale oraz w spotkaniu przybliżającym postać Etty Hillesum, która solidaryzując się z innymi Żydami, została dobrowolnie deportowana do Auschwitz.

Podczas sobotniej wędrówki po Parku Staromiejskim i najbliższych okolicach uczestnicy poznają dzieje Zaginionego Kwartału, którego makieta jest stale prezentowana w Pałacu Izraela Poznańskiego. Ta część miasta, która była niegdyś gęsto zabudowana, została zburzona podczas II wojny światowej. Kwartał dawniej tętniący życiem żydowskiej dzielnicy, stał się obecnie niemym świadkiem tragedii ofiar Holocaustu.

– Założenie, funkcjonowanie i likwidacja łódzkiego getta stanowi ważną część historii naszego miasta, o której należy pamiętać. Świadectwo tamtych tragicznych wydarzeń tkwi w przestrzeni miejskiej do dziś, choć nie dla wszystkich jest oczywiste i widoczne. Zależy nam, aby nieustannie podnosić świadomość historyczną mieszkańców poprzez tworzenie różnorodnych wydarzeń tematycznych, m.in. spacerów miejskich, które cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności – zaznacza Barbara Kurowska, Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. 

Z kolei w niedzielę podczas drugiego dnia wrześniowego „Weekendu z historią” uczestnicy poznają postać Etty Hillesum, pochodzącej z Holandii Żydówki, która stanie się punktem wyjścia do dyskusji na temat wpływu Holokaustu na jednostkę. W latach 1941-1943 Etta pisała pamiętnik, chcąc uwiecznić ślady dramatycznych wydarzeń. 7 września 1943 roku została z własnej woli wywieziona do obozu koncentracyjnego, gdzie wkrótce zginęła.

Wykład skupiony wokół tematyki wyrazistej myśli intelektualnej podkreślającej wpływ Zagłady na powojenną filozofię Boga i człowieka poprowadzi Artur Kołodziejczyk z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, oddział Stacja Radegast.

 

 

Na wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy – liczba miejsc ograniczona:
Kontakt: 692 926 319, 42 307 13 82 / edukacja@muzeum-lodz.pl.

Polecane aktualności

Budujemy strop podziemnej drogi

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

6 metrów pod ziemią - na tej głębokości pojadą samochody, nową drogą w Nowym Centrum Łodzi. Abyśmy... więcej

Ostrzeżenie dla Łodzi: burze z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat dla powiatu łódzkiego, w którym ostrzega... więcej

Łódź rewitalizacja. Sienkiewicza 56 - była ruina, jest pięknie odnowiona fasada

Małgorzata Loeffler / ZIM

Łódź rewitalizacja. Była ruina, jest pięknie odnowiona fasada. Prezentujemy wyremontowaną elewację... więcej

II tura wyborów prezydenckich. Wyjeżdżasz z Łodzi – odbierz zaświadczenie o prawie do głosowania

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

W najbliższą niedzielę - 12 lipca - odbędzie się II tura wyborów prezydenta RP. Łodzianie, którzy... więcej

Sportowcy polecają łódzką wodę

Tomasz Lewandowski / Wydział Sportu

Wapń, magnez, sód, fluorki – to wartościowe minerały, które dostępne są na wyciągnięcie ręki.... więcej

Kontakt