Spotkanie z wyjątkową pływaczką

Wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska spotkała się dzisiaj z Aleksandrą Bednarek, łódzką pływaczką specjalizującą się w rywalizacji w wodach zimnych i otwartych. Zawodniczka UKS SP 149 w lutym z ogromnym powodzeniem startowała na mistrzostwach świata w Słowenii.

- Mówiąc o pływaniu mamy z reguły na myśli krótki i długi basen oraz naszych zawodników, którzy od lat odnoszą sukcesy na takich pływalniach. Nie możemy jednak zapominać, że mamy również wspaniałą panią Aleksandrę, która uprawia pływanie lodowe i pływanie na otwartych wodach. Jestem pod ogromnym wrażeniem jej dokonań. Czymś niesamowitym jest już samo wchodzenie w kostiumie kąpielowym do wody, która nie może mieć więcej niż 4 stopnie Celsjusza. A pani Aleksandrze wspaniale udaje się również pływać w takich warunkach. Ma już wiele medali zdobytych na mistrzostwach świata oraz zawodach Pucharu Świata i realne nadzieje na kolejne sukcesy. Ma również przed sobą wielkie sportowe cele, które chce zrealizować. Mam nadzieję, że uda jej się to zrobić – powiedziała wiceprezydent Skrzydlewska, która młodej pływaczce wręczyła kilka prezentów.

- To symboliczne upominki, ale jestem przekonana, że pod koniec roku będę miała ogromną przyjemność wręczyć pani nagrodę finansową za kolejne osiągnięcia i wyczyny sportowe. Dla mnie opłynięcie nowojorskiego Manhattanu, czyli pokonanie dystansu ponad 46 km jest czymś niewyobrażalnym. Warto więc, aby mieszkańcy Łodzi byli świadomi, że mają taką wspaniałą reprezentantkę – dodała Skrzydlewska.

Odbierając upominki Ola podziękowała wszystkim, którzy trzymają za nią kciuki. W tym gronie nie mogło zabraknąć rodziny oraz dwóch trenerek: Danuty Jagiełło i Pauliny Zając.

- Jestem dumna z tego, że mogę reprezentować klub UKS SP 149, Politechnikę Łódzką w której studiuję i oczywiście miasto Łódź, które jest mi bardzo bliskie. Nawet nie wiem, jak wyrazić swoje zadowolenie z faktu, że tu dzisiaj stoję. W Alchemiku, jednej z moich ulubionych książek znalazło się zdanie, że podróż zaczyna się szczęściem początkującego a kończy próbą zdobywcy. Dla mnie wyjazd na tegoroczne mistrzostwa świata do Słowenii był taką próbą zdobywcy. Z roku na rok na zawodach pojawia się bowiem coraz więcej zawodników, więc poziom rywalizacji systematycznie się podnosi. Dlatego cieszę się, że na 200 m stylem klasycznym utrzymałam swoją pozycję, a na 100 m wybiłam się nawet trochę wyżej, bo dwa lata temu byłam druga. Zrobiłam też życiówkę na 200 m dowolnym – powiedziała Bednarek.

Towarzysząca jej trenerka podkreśliła, że Ola jest wzorową podopieczną. - Jest wyjątkową osobą, której nie trzeba motywować do pracy. Jej poziom motywacji jest tak wysoki, że mogłaby nim obdzielić kilku innych zawodników. Nie widać u niej momentów zwątpienia lub załamania, choć takie z pewnością się zdarzają. Cieszymy się, że trenuje w naszym klubie i że jej sukcesy są doceniane. To jest bardzo ważne – powiedziało Jagiełło.

Na spotkaniu z dziennikarzami był również obecny dyrektor Wydziału Sportu Marek Kondraciuk, który poinformował, że zawodniczka UKS SP 149 może wkrótce powiększyć grono łódzkich olimpijczyków. - Na liście zimowych olimpijczyków Łodzi są hokeiści i łyżwiarze figurowi, a w regionie również panczeniści. Wszystko wskazuje jednak na to, że do tej listy dopiszemy wkrótce pływaczkę. Pływanie lodowe jako dyscyplina pokazowa znajduje się już w programie igrzysk w Pekinie w 2022 ale mam nadzieję, że w Cortina d’Ampezzo będzie już dyscypliną olimpijską. Nie wyobrażam sobie, żeby mistrzyni i rekordzistka świata nie wzięła udziału w tych igrzyskach – powiedział Kondraciuk.

Aleksandra Bednarek jest studentką trzeciego roku Inżynierii Biomedycznej Politechniki Łódzkiej i pływaczką UKS SP 149 Łódź. Specjalizuje się w pływaniu na wodach otwartych oraz w pływaniu w zimnych wodach (tzw. pływanie lodowe, woda musi mieć poniżej 4 st. C). W pływaniu lodowym nie wolno używać pianek i substancji chroniących przed zimnem. Zawodniczki i zawodnicy startują w zwykłych kostiumach tekstylnych. Pływalnie są często instalowane w grubych pokrywach lodowych, a przed zawodami z powierzchni torów zbierane są pływające bryły lodu.

W roku 2018 Ola Bednarek jako pierwsza Polka pokonała wpław kalifornijski Kanał Catalina (można o tym przeczytać tutaj). Zrobiła to niestandardowo, gdyż dystans 34 km zaliczyła płynąc pod fale (większość śmiałków mierzących się z tym akwenem płynie z falami), a dzięki temu sukcesowi jako pierwsza Polka wygrała plebiscyt World Open Water Swimming Women of the Year i została uznana za najlepszą pływaczkę świata na wodach otwartych. Wpław pokonała również polskie jeziora Śniardwy i Mamry (relacja tutaj). Miała już wówczas na koncie sukcesy na mistrzostwach świata w pływaniu zimowym. W tej dyscyplinie w estońskim Tallinie ustanowiła m.in. rekordy świata na 50 m klasycznym (37,89) i 200 m klasycznym (3:00,53), a także młodzieżowy rekord świata na 100 m klasycznym (1:27,21).

Kolejny rok 2019 rozpoczęła od sukcesów w Murmańsku, gdzie rozegrano mistrzostwa świata oraz Puchar Arktyki w zimowym pływaniu (relacja tutaj). Zawody rozgrywano przy temperaturze powietrza -7 st. C i wodzie mającej 0,01 st. C. W takich warunkach w kategorii open wywalczyła złoty medal na 100 m klasycznym oraz srebrne na 200 m dowolnym, 50 m klasycznym i w sztafetach 4x50 m i 4x250 m dowolnym. Zajęła również szóste miejsce w wyścigu na 1 km. Kilka miesięcy później przywiozła pięć medali (w tym cztery złote) z Jelgavy, gdzie odbył się Puchar Świata w zimowym pływaniu. W międzyczasie zanotowała kolejny wyczyn na wodach otwartych, opływając nowojorski Manhattan. Biorąc udział w 20. Bridges Swim, wokół amerykańskiej metropolii przepłynęła 46,5 km! (relacja tutaj)

Imponującą kolekcję medali powiększyła w bieżącym roku, który rozpoczęła w Chinach. Wzięła tam udział m.in. w zawodach Pucharu Świata (relacje z tych imprez znajdują się tutaj), które były generalnym sprawdzianem przed mistrzostwami świata w pływaniu lodowym, rozegranymi na słoweńskim jeziorze Bled (relacja tutaj). Z tej najważniejszej imprezy Ola wróciła ze złotymi krążkami na 100 i 200 m klasycznym, srebrnymi na 200 m dowolnym i 50 m klasycznym oraz brązowymi w sztafetach 4x25 m klasycznym i 4x25 m dowolnym. Jej relację z tej imprezy

Celem 22-letniej łodzianki jest zdobycie tzw. Korony Oceanów, której pierwszym „brylantem” było pokonanie Kanału Catalina. Ola czeka na zezwolenie na pokonanie Kanału La Manche i ma nadzieję, że osiągnie cel najdalej w przyszłym roku. Na ten rok zaplanowała także przepłynięcie Cieśniny Gibralar.

Obok Cataliny, La Manche i Gibraltaru do Korony Oceanów zaliczane są także: Kanał Molokai na Hawajach, Cieśnina Tsugaru w Japonii, Cieśnina Cooka w Nowej Zelandii i Kanał Północny miedzy Irlandią i Szkocją. Tylko czterej pływacy zdobyli dotąd pełną Koronę.

Polecane aktualności

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca prac i konserwator pracują bez zmian.

Łódź buduje. Trwają intensywne prace przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca... więcej

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie na ul. Dąbrowskiego.

Łódź buduje wiadukt na ul. Dąbrowskiego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie. Jeszcze w tym roku powstanie nowy... więcej

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul. Sierakowskiego ma nową salę polisensoryczną.

Bezpieczny "plac zabaw" dla podopiecznych DPS

Jolanta Baranowska / BRP

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul.... więcej

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do pracy, sklepu, spacerze z psem - należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Co zrobić ze zużytą maseczką i rękawiczkami?

Jolanta Baranowska / BRP

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do... więcej

Jemy w Domu Burger Fest – rusza wielki festiwal burgerów na wynos!

ŁCW

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w lokalną branżę gastronomiczną. Chcąc wspierać restauracje w... więcej

Kontakt