Stanowienie wolności. 31. rocznica wyborów 4 czerwca 1989

- Proszę Państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm – powiedziała w głównym wydaniu Dziennika Telewizyjnego aktorka Joanna Szczepkowska. Określiła swoją wypowiedź, jako „dobrą wiadomość”. To zdanie, co prawda wielokrotnie kontestowane, okazało się być prawdziwe.

Prześmiewcze akcje Pomarańczowej Alternatywy były odtrutką na komunistyczną propagandę. Tutaj -klepanie biedy -  fot. Archiwum UMŁ (4.06.2019)
Prześmiewcze akcje Pomarańczowej Alternatywy były odtrutką na komunistyczną propagandę. Tutaj - klepanie biedy , fot. Archiwum UMŁ (4.06.2019)

Częściowo wolne wybory zorganizowane 4 czerwca 1989 roku rzeczywiście wyznaczają datę kończącą w Polsce system totalitarny narzucony po II wojnie światowej.

Mimo skomplikowanej ordynacji wyborczej dającej 65 procent miejsc w sejmie PZPR i jego satelitom politycznym, pozostałe 35 procent mandatów zdobyła opozycja. Wybory do Senatu będące rodzajem plebiscytu w 99 procentach wygrała opozycja.W następstwie wyborów 24 października powstał pierwszy niekomunistyczny rząd na czele z premierem Tadeuszem Mazowieckim.

Z Łodzi kandydowali i zostali posłami przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” występujący na charakterystycznych plakatach wyborczych wraz z Lechem Wałęsą.  Do Sejmu wszedł wtedy m.in. mecenas Andrzej Kern, obrońca w wielu procesach politycznych, Maria Dmochowska, lekarka związana z „Solidarnością”, Jerzy Dłużniewski, działacz związkowy i Stefan Niesiołowski, działacz opozycyjny, więzień polityczny okresu komunistycznego. Dwa mandaty do Senatu zdobyli profesorowie Uniwersytetu Łódzkiego: Cezary Józefiak i Jerzy Dietl. Od 2013 roku dzień 4 czerwca obchodzony jest jako Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.

W ubiegłym roku przypadała 30. rocznica wyborów 4 czerwca i na ulicy Piotrkowskiej mogliśmy oglądać rzeczywistość rodem z późnego PRL, łącznie z akcjami „Pomarańczowej Alternatywy”.  

Polecane aktualności

Łódzki Rower Publiczny

W wakacje nowy system roweru publicznego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Trwa montaż stacji Łódzkiego Roweru Publicznego. Niestety pandemia zachwiała globalnym rynkiem i... więcej

Wiosna w pełni – łódzka Straż Miejska patroluje tereny zielone na dwóch kołach

Tomasz Walczak / UMŁ

Strażnicy na rowery. Wiosna w pełni – łódzka Straż Miejska patroluje tereny zielone na dwóch kołach.... więcej

Ponad setka ogródków otwiera się na Piotrkowskiej!

Ponad setka ogródków otwiera się na ul. Piotrkowskiej!

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Po przerwie trwającej od października 2020 r. nareszcie zostaje odblokowana możliwość przyjmowania... więcej

Remonty dróg w Łodzi

Rozpoczęliśmy większe prace naprawcze na łódzkich ulicach

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Nie tylko łatanie dziur, przed nami sezon pełen remontów dróg. Tegoroczna dłuższa i cięższa zima... więcej

Trasa Górna

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1

Małgorzata Loeffler / ZIM

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1. Znamy oferty w przetargu na wybudowanie 5, 7... więcej

Kontakt