Stanowienie wolności. 31. rocznica wyborów 4 czerwca 1989

- Proszę Państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm – powiedziała w głównym wydaniu Dziennika Telewizyjnego aktorka Joanna Szczepkowska. Określiła swoją wypowiedź, jako „dobrą wiadomość”. To zdanie, co prawda wielokrotnie kontestowane, okazało się być prawdziwe.

Prześmiewcze akcje Pomarańczowej Alternatywy były odtrutką na komunistyczną propagandę. Tutaj -klepanie biedy -  fot. Archiwum UMŁ (4.06.2019)
Prześmiewcze akcje Pomarańczowej Alternatywy były odtrutką na komunistyczną propagandę. Tutaj - klepanie biedy , fot. Archiwum UMŁ (4.06.2019)

Częściowo wolne wybory zorganizowane 4 czerwca 1989 roku rzeczywiście wyznaczają datę kończącą w Polsce system totalitarny narzucony po II wojnie światowej.

Mimo skomplikowanej ordynacji wyborczej dającej 65 procent miejsc w sejmie PZPR i jego satelitom politycznym, pozostałe 35 procent mandatów zdobyła opozycja. Wybory do Senatu będące rodzajem plebiscytu w 99 procentach wygrała opozycja.W następstwie wyborów 24 października powstał pierwszy niekomunistyczny rząd na czele z premierem Tadeuszem Mazowieckim.

Z Łodzi kandydowali i zostali posłami przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” występujący na charakterystycznych plakatach wyborczych wraz z Lechem Wałęsą.  Do Sejmu wszedł wtedy m.in. mecenas Andrzej Kern, obrońca w wielu procesach politycznych, Maria Dmochowska, lekarka związana z „Solidarnością”, Jerzy Dłużniewski, działacz związkowy i Stefan Niesiołowski, działacz opozycyjny, więzień polityczny okresu komunistycznego. Dwa mandaty do Senatu zdobyli profesorowie Uniwersytetu Łódzkiego: Cezary Józefiak i Jerzy Dietl. Od 2013 roku dzień 4 czerwca obchodzony jest jako Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.

W ubiegłym roku przypadała 30. rocznica wyborów 4 czerwca i na ulicy Piotrkowskiej mogliśmy oglądać rzeczywistość rodem z późnego PRL, łącznie z akcjami „Pomarańczowej Alternatywy”.  

Polecane aktualności

 -  fot. license CC0

Raport COVID w Łodzi (23.11)

BRP

Informacje nt. przypadków zakażeń stwierdzonych w miejskich jednostkach zdrowia, opieki społecznej i... więcej

Nowe bezpieczne przejście dla pieszych -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Nowe bezpieczne, nowe przejście dla pieszych na ul. Zachodniej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Na skrzyżowaniu ulic Zachodniej i Ogrodowej powstaje nowe bezpieczne przejście dla pieszych, w tym... więcej

Montaż dachu i budowa ostatniej trybuny na stadionie ŁKS -  fot. UMŁ

Łódź buduje stadion ŁKS. Trwa montaż elementów dachu i budowa czwartej, północnej trybuny

Małgorzata Loeffler / ZIM

Budowa stadionu ŁKS, pomimo trwającej pandemii, postępuje bez zakłóceń i opóźnień. Na budowie... więcej

Siła piosenki i humoru. W Teatrze Muzycznym w Łodzi trwają próby do grudniowej premiery

Katarzyna Zielińska / Wydział Kultury

W podgrupach, przy zachowaniu dystansu, w dezynfekowanych salach aktorzy Teatru Muzycznego... więcej

Łódzkie Dni Informatyki – już po raz czwarty!

informacja prasowa

Łódzkie Dni Informatyki to największe w regionie wydarzenie poświęcone szeroko pojętej informatyce i... więcej

Kontakt