Stanowisko Rady Miejskiej w sprawie aktualnej sytuacji na Białorusi

- Rada Miejska podjęła przed chwilą uchwałę - stanowisko w sprawie aktualnej sytuacji na Białorusi – poinformował Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Łódź nie może milczeć. Łączymy się z mieszkańcami Mińska – naszego  Miasta Partnerskiego w ich walce o godność i poszanowanie przez władze podstawowych wolności obywatelskich.

W latach 80-tych społeczeństwa Europy Zachodniej zabierały głos na temat walki Polaków o demokrację i wolność. Teraz również na nas spoczywa odpowiedzialność w związku z wydarzeniami na Białorusi. Łódź musi być przygotowana także na pomoc praktyczną, a nie tylko gesty symboliczne. Dzisiejsza uchwała jest pierwszym krokiem do tego, aby pokazać Białorusinom, że nie pozostaną sami w tej walce – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

 

- To ważne, żeby pamiętać o tym, co aktualnie dzieje się za naszą wschodnią granicą – powiedział Mateusz Walasek, przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej.

- Rada Miejska będzie wspierać Białorusinów w walce o godność oraz wolną i suwerenną ojczyznę. Zakres polskiej pomocy w dużej mierze zależy od instytucji rządowych. Miasto nie uczestniczy bezpośrednio w polityce zagranicznej. Jednakże na sesji padały głosy ze strony radnych, że w przypadku zaostrzenia konfliktu na Białorusi, Łódź powinna także udzielać pomocy na przykład w postaci udzielania azylów czy stypendiów – dodał przewodniczący Mateusz Walasek.

 

- Podjętą dziś uchwałę adresujemy do mieszkańców Mińska, naszego Miasta Partnerskiego od 1992 roku – powiedział Sylwester Pawłowski, przewodniczący Klubu Radych Sojuszu Lewicy Demokratycznej.  

- Pierwsze lata współpracy były bardzo owocne, jednakże zawsze determinowane relacjami państwowymi. Od dwóch lat kontakty pomiędzy miastami są ponownie ożywione i mają wszechstronny charakter: kulturalny, społeczny, edukacyjny, gospodarczy. Mniejszość białoruska w Łodzi jest również bardzo aktywna. Są dziś z nami przedstawiciele narodu białoruskiego i to na ich ręce składamy podjętą uchwałę – dodał przewodniczący Sylwester Pawłowski.

 

- Chciałabym podziękować radnym, którzy poparli ten projekt – powiedziała Agnieszka Wieteska, pomysłodawczyni projektu uchwały i radna Rady Miejskiej.

- Jest mi niezmiernie przykro, że radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości nie wyrazili swojego poparcia i nie zagłosowali w ogóle.

Polska długo walczyła o demokrację. Myślę, że mamy moralny obowiązek wspierać tych, którzy o tę wolność dopiero walczą. W XXI wieku w kraju europejskim nie mogą być łamane podstawowe swobody obywatelskie, w tym prawo do wolnych i demokratycznych wyborów, pokojowych zgromadzeń oraz wolności słowa. Apelujemy do władz białoruskich o natychmiastowe zaprzestanie masowych i brutalnych represji oraz używania przemocy wobec społeczeństwa – dodała radna Agnieszka Wieteska.

Polecane aktualności

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Hufcowej 5 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Remonty łódzkich szkół i przedszkoli. W 3 lata zmodernizowanych zostało 70 budynków

Monika Pawlak / BRP

Od 2017 roku miasto realizuje projekt termomodernizacji szkół i przedszkoli w ramach którego 70... więcej

Park Źródliska z lotu ptaka -  fot. Archiwum UMŁ

Rok 2029: nowy termin Zielonego Expo w Łodzi

BRP

Pandemia wymusiła zmianę terminu organizacji EXPO World w Dubaju, które rozpocznie się rok później i... więcej

Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent miasta Łodzi i Mariola Melon, prezes Fundacji Kamelot -  fot. UMŁ

Rusza wart 1,5 miliona złotych projekt dla osób bezrobotnych i zadłużonych

Jolanta Baranowska / BRP

Nauczymy zawodu, pomożemy znaleźć pracę, doradzimy jak wyjść z długów i ponownie się nie zadłużać.... więcej

Port Lotniczy w Łodzi -  fot. Archiwum UMŁ

Jaka będzie przyszłość lotniska w Łodzi?

BRP

Idea budowy logistycznego hubu cargo na terenach lotniska i w jego okolicy ma związek z... więcej

Kamienica przy ul. Roosevelta 17 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Wypiękniała kolejna kamienica w centrum

Małgorzata Loeffler / ZIM

Detale snycerskie, kartusze herbowe, maszkarony z pióropuszami i róg obfitości: wypiękniała kolejna... więcej

Kontakt