Stanowisko Rady Miejskiej w sprawie aktualnej sytuacji na Białorusi

- Rada Miejska podjęła przed chwilą uchwałę - stanowisko w sprawie aktualnej sytuacji na Białorusi – poinformował Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Łódź nie może milczeć. Łączymy się z mieszkańcami Mińska – naszego  Miasta Partnerskiego w ich walce o godność i poszanowanie przez władze podstawowych wolności obywatelskich.

W latach 80-tych społeczeństwa Europy Zachodniej zabierały głos na temat walki Polaków o demokrację i wolność. Teraz również na nas spoczywa odpowiedzialność w związku z wydarzeniami na Białorusi. Łódź musi być przygotowana także na pomoc praktyczną, a nie tylko gesty symboliczne. Dzisiejsza uchwała jest pierwszym krokiem do tego, aby pokazać Białorusinom, że nie pozostaną sami w tej walce – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

 

- To ważne, żeby pamiętać o tym, co aktualnie dzieje się za naszą wschodnią granicą – powiedział Mateusz Walasek, przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej.

- Rada Miejska będzie wspierać Białorusinów w walce o godność oraz wolną i suwerenną ojczyznę. Zakres polskiej pomocy w dużej mierze zależy od instytucji rządowych. Miasto nie uczestniczy bezpośrednio w polityce zagranicznej. Jednakże na sesji padały głosy ze strony radnych, że w przypadku zaostrzenia konfliktu na Białorusi, Łódź powinna także udzielać pomocy na przykład w postaci udzielania azylów czy stypendiów – dodał przewodniczący Mateusz Walasek.

 

- Podjętą dziś uchwałę adresujemy do mieszkańców Mińska, naszego Miasta Partnerskiego od 1992 roku – powiedział Sylwester Pawłowski, przewodniczący Klubu Radych Sojuszu Lewicy Demokratycznej.  

- Pierwsze lata współpracy były bardzo owocne, jednakże zawsze determinowane relacjami państwowymi. Od dwóch lat kontakty pomiędzy miastami są ponownie ożywione i mają wszechstronny charakter: kulturalny, społeczny, edukacyjny, gospodarczy. Mniejszość białoruska w Łodzi jest również bardzo aktywna. Są dziś z nami przedstawiciele narodu białoruskiego i to na ich ręce składamy podjętą uchwałę – dodał przewodniczący Sylwester Pawłowski.

 

- Chciałabym podziękować radnym, którzy poparli ten projekt – powiedziała Agnieszka Wieteska, pomysłodawczyni projektu uchwały i radna Rady Miejskiej.

- Jest mi niezmiernie przykro, że radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości nie wyrazili swojego poparcia i nie zagłosowali w ogóle.

Polska długo walczyła o demokrację. Myślę, że mamy moralny obowiązek wspierać tych, którzy o tę wolność dopiero walczą. W XXI wieku w kraju europejskim nie mogą być łamane podstawowe swobody obywatelskie, w tym prawo do wolnych i demokratycznych wyborów, pokojowych zgromadzeń oraz wolności słowa. Apelujemy do władz białoruskich o natychmiastowe zaprzestanie masowych i brutalnych represji oraz używania przemocy wobec społeczeństwa – dodała radna Agnieszka Wieteska.

Polecane aktualności

Pokaz Światło Przyszłości (wizualizacja) -  mat. Biuro prasowe ŁMF

Light.Move.Festival 2020 w ten weekend!

BRP

Już w ten weekend odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Light.Move.Festival, największego wydarzenia... więcej

Bezzwrotne pożyczki i dotacje dla przedsiębiorczych, którzy chcą otworzyć własny biznes w Łodzi

Marcin Masłowski / BRP

Łódź wspiera rozwój małych firm. Projekt „Łódzka Rewita III” zakłada bezzwrotne wsparcie dla osób... więcej

Mielczarskiego 3 - wizualizacja

Podpisana umowa na remonty kamienic przy ul. Mielczarskiego

Małgorzata Loeffler / ZIM

Dom gościnny, kawiarnia, świetlica dla młodzieży i komfortowe mieszkania komunalne, czyli kolejne... więcej

Kampania „nie marnuje 1/3” w restauracji Także Tego -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Łódź przeciwko marnowaniu żywności

Zuzanna Bociaga / ŁCW

Aż 1/3 całej wyprodukowanej na świecie idealnie świeżej i pysznej żywności nigdy nie trafia na nasze... więcej

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Hufcowej 5 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Remonty łódzkich szkół i przedszkoli. W 3 lata zmodernizowanych zostało 70 budynków

Monika Pawlak / BRP

Od 2017 roku miasto realizuje projekt termomodernizacji szkół i przedszkoli w ramach którego 70... więcej

Kontakt