Start budowy Białej Kamienicy. Apartamenty i taras z widokiem na Łódź [WIZUALIZACJE]

Ścisłe centrum Łodzi, siedem kondygnacji - na sześciu z nich aż 69 luksusowych mieszkań, w tym kilka apartamentów, zaś na siódmej wspólny taras z widokiem na Łódź. U zbiegu ul. Zachodniej i Więckowskiego (adres Więckowskiego 12) rozpoczyna się budowa Białej Kamienicy.

Biała Kamienica, Więckowskiego 12 -  mat. prasowe
Biała Kamienica, Więckowskiego 12 , mat. prasowe

Hołd dla miasta i detalu w architekturze

Nowy dom wielorodzinny, na pustej dotąd działce u zbiegu ul. Zachodniej z ul. Więckowskiego, wzniesie spółka Yuniversal Development. Budynek o wysokości siedmiu kondygnacji z 69 mieszkaniami, 2 lokalami usługowymi w parterze, podziemnym garażem i parkingiem na poziomie 0 zaprojektował prof. Robert Sobański z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Nie ukrywa, że budynek jest jego osobistym hołdem dla łódzkiego detalu architektonicznego i ma to swoje odzwierciedlenie na elewacjach w postaci okazałych rozet, które będą zdobić gmach od strony ulicy, oraz innych zdobień. 

- Historia tego miejsca to po prostu historia Łodzi, czyli miasta niezwykle zróżnicowanego pod względem architektonicznym. Będąc w Łodzi nie czerpać z tego bogactwa byłoby grzechem - mówi o swych inspiracjach projektant gmachu, którego bryła nawiązuje do XIX-wiecznego stylu wielkomiejskiego.

Biała Kamienica

Biała Kamienica z tarasem na dachu

Na najwyższej kondygnacji architekt zaprojektował wspólny taras widokowy. W domu będą dwie klatki schodowe, winda, rowerownia i komórki lokatorskie. - Dokonamy wszelkich starań, żeby efekt końcowy odpowiadał temu, co widać na wizualizacjach. Zależało nam, żeby projekt Białej Kamienicy wpisywał się w historię i tradycję miasta - powiedział Antoni Piekut, prezes Yuniversal Development. Zapowiedział też standard wykonania na najwyższym poziomie, z którym korespondować będą ceny: od 8,5 tys. zł do 12 tys. zł za mkw. (lokale o powierzchni od 29,5 do 160 mkw. z tarasami lub loggiami albo balkonami). Pierwsze lokale już zostały sprzedane.

Budowa domu potrwa około dwóch lat. Lokalizacja w ścisłej zabudowie śródmiejskiej czyni przedsięwzięcie bardzo złożonym logistycznie.

Biała Kamienica jest drugą inwestycją Yuniversal Development w Łodzi (pierwszą jest niewielkie osiedle na Chojnach), ale nie ostatnią. Spółka przygotowuje się do budowy zespołu trzech budynków mieszkalnych przy ul. Dzwonowej.

Biała Kamienica

Zmiany na Zachodniej

Rozpoczynająca się inwestycja jest pierwszą od dawna w zdegradowanym ciągu ul. Zachodniej/al. Kościuszki, który dopiero ma zacząć odzyskiwać renomę sprzed kilkudziesięciu lat. Wkrótce rozpocznie się rewitalizacja pobliskiej kamienicy przy ul. Zachodniej 76, w której powstanie miejska biblioteka. Duży wpływ wizerunku okolicy będzie miał też powstający przy zbiegu ul. Zachodniej z ul. Zieloną przystanek kolejowy Łódź Śródmieście na tunelu średnicowym.

Zobacz także

Polecane aktualności

31. Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza – stacjonarnie w Łodzi i online

Wydział Kultury

„Animacja – sztuka nie tylko dla najmłodszych widzów. Filmy animowane w praktyce szkolnej”.... więcej

Od 16-12-2021 r. przeniesienie Punktów Obsługi Świadczeniobiorców

Od dnia 16-12-2021 r. Punkty Obsługi Świadczeniobiorców mieszczące się przy: Politechniki 32, Piłs... więcej

Łódź edu kul | Dosłyszeć teatr

Wydział Kultury

W czwartek, 21 października rusza niezwykły projekt edukacyjny pt. „Dosłyszeć teatr”. Będzie to cykl... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci pomordowanych na Brusie. Łódź składa hołd ofiarom egzekucji dokonanych w okresie okupacji niemieckiej i czasach stalinowskich

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu na Brusie złożono... więcej

Łódź edu kul | druga edycja wsparcia tutorskiego dla liderów edukacji kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Kultura stanowi kluczową oś w budowie wspólnoty i kapitału społecznego, wpływa na jakość relacji i... więcej

Kontakt