Startuje konkurs wydawniczy 2019. Do rozdysponowania 60 tys. zł

W przyszłym tygodniu rozpoczynamy nabór do jednego z najważniejszych cyklicznych przedsięwzięć kulturalnych miasta, które już od 9 lat wspiera publikację niskonakładowych, niekomercyjnych pozycji książkowych związanych z Łodzią.

- To chyba jeden z najważniejszych konkursów organizowanych przez Wydział Kultury UMŁ. Od blisko dekady, co roku Miasto dofinansowuje wydawanie „łódzkich książek” – pisanych przez łodzian, o Łodzi i dla łodzian. Wszystkie cechuje wysoka wartość merytoryczna, artystyczna i dokumentacyjna, wiele z nich otrzymało prestiżowe nagrody. W ubiegłym roku na przykład aż dwie: monografia Janusza Zagrodzkiego  „Artyści niepokorni – sztuka nowoczesna XX wieku w przemysłowej Łodzi” zdobyła Złoty Ekslibris w kategorii „najlepsza książka o Łodzi”, zaś  "Karmę dla psów" Piotra Groblińskiego wydaną nakładem Dom Literatury w Łodzi nagrodzono za projekt okładki autorstwa grupy Fajne Chłopaki. W sumie w ciągu 9 lat ze wsparciem UMŁ ukazało się ogółem ponad 80 bardzo różnorodnych pozycji. Już  teraz zachęcam do udziału w kolejnej edycji. Mniej więcej do końca lutego będzie można składać oferty, które potem oceni komisja złożona z przedstawicieli Wydziału Kultury i ekspertów – mówi wiceprezydent miasta, Krzysztof Piątkowski.

- Mieliśmy zaszczyt wziąć udział w ubiegłorocznej edycji konkursu. Efektem uzyskanego grantu jest albumowa opowieść "Włókiennicza" poświęcona legendarnej łódzkiej ulicy. Książka, ilustrowana przepięknymi zdjęciami Artura Ruska, już w marcu trafi do księgarń – informuje Agnieszka Urazińska, dziennikarka, autorka  "Włókienniczej" i zdobywczyni grantu w ubiegłym roku razem z Arturem Roskiem, który dodaje:  Cykliczność tego konkursu pozwala na to, by nasz projekt ewoluował, chcemy opowiadać o Łodzi dalej, planujemy dwie kolejne części albumu, w tym jedną poświęconą ulicy Piotrkowskiej. Na pewno wystartujemy w kolejnej odsłonie konkursu z naszym projektem i gorąco zachęcamy do tego samego wszystkich, którzy mają coś wartościowego do powiedzenia  o Łodzi. Warto – dodaje Artur Rusek.  

Otwarty konkurs ofert skierowany jest do organizacji pozarządowych i zapewnia  wsparcie realizacji zadania publicznego w zakresie wydawania niskonakładowych, niekomercyjnych publikacji związanych z Łodzią, z wykorzystaniem różnych nośników zapisu, w tym:

  • oryginalnych utworów literackich łódzkich autorów,
  • wydawnictw dokumentujących działalność łódzkich instytucji, stowarzyszeń, organizacji
    i grup artystycznych,
  • wydawnictw mniejszości narodowych związanych z dziedzictwem kulturowym Łodzi,
  • almanachów, ksiąg zbiorowych, druków ulotnych i specjalnych (także reprintów, planów, map) związanych z kulturą dawnej lub współczesnej Łodzi, zwanych dalej tekstem.

Tomy poezji muszą stanowić w pełni opracowaną pozycję wydawniczą, uwzględniającą rygory kompozycji graficznej i edycyjnej oraz ewentualny podział na cykle.

Pula środków w tegorocznej edycji konkursu wynosi 60 tys. zł.

 

 

Polecane aktualności

Remontowane wnętrze Przedszkola Miejskiego nr 37 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

30 miejskich przedszkoli jest remontowanych w czasie wakacji

Grzegorz Gawlik / BRP

4 placówki tj. przedszkola nr: 4, 142, 152 i 165 będą termomodernizowane w ramach dużego unijnego... więcej

Sklep z odzieżą i wyposażeniem turystycznym Salewa Mountain Shop -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Salewa Mountain Shop. Nowy sklep turystyczny na Piotrkowskiej

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

W Łodzi rozpoczął działalność największy w Polsce sklep z odzieżą i wyposażeniem turystycznym Salewa... więcej

Gabinet przed remontem -  fot. UMŁ

W miejskiej przychodni na Górnej powstaje nowa poradnia ginekologiczna

Grzegorz Gawlik / BRP

Rusza kompleksowa modernizacja poradni ginekologicznej w przychodni należącej do Miejskiego Centrum... więcej

Łódzka woda z kranu w karafce -  fot. ZWiK

Na upały najlepsza łódzka woda

BRP

W upały możemy oszczędzić kilkaset złotych pijąc więcej wody i nie produkując plastikowych śmieci. więcej

Uwaga! Weekend z upałami

Na najbliższe trzy dni Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje silne upały na terenie... więcej

Kontakt