Startuje konkurs wydawniczy 2019. Do rozdysponowania 60 tys. zł

W przyszłym tygodniu rozpoczynamy nabór do jednego z najważniejszych cyklicznych przedsięwzięć kulturalnych miasta, które już od 9 lat wspiera publikację niskonakładowych, niekomercyjnych pozycji książkowych związanych z Łodzią.

- To chyba jeden z najważniejszych konkursów organizowanych przez Wydział Kultury UMŁ. Od blisko dekady, co roku Miasto dofinansowuje wydawanie „łódzkich książek” – pisanych przez łodzian, o Łodzi i dla łodzian. Wszystkie cechuje wysoka wartość merytoryczna, artystyczna i dokumentacyjna, wiele z nich otrzymało prestiżowe nagrody. W ubiegłym roku na przykład aż dwie: monografia Janusza Zagrodzkiego  „Artyści niepokorni – sztuka nowoczesna XX wieku w przemysłowej Łodzi” zdobyła Złoty Ekslibris w kategorii „najlepsza książka o Łodzi”, zaś  "Karmę dla psów" Piotra Groblińskiego wydaną nakładem Dom Literatury w Łodzi nagrodzono za projekt okładki autorstwa grupy Fajne Chłopaki. W sumie w ciągu 9 lat ze wsparciem UMŁ ukazało się ogółem ponad 80 bardzo różnorodnych pozycji. Już  teraz zachęcam do udziału w kolejnej edycji. Mniej więcej do końca lutego będzie można składać oferty, które potem oceni komisja złożona z przedstawicieli Wydziału Kultury i ekspertów – mówi wiceprezydent miasta, Krzysztof Piątkowski.

- Mieliśmy zaszczyt wziąć udział w ubiegłorocznej edycji konkursu. Efektem uzyskanego grantu jest albumowa opowieść "Włókiennicza" poświęcona legendarnej łódzkiej ulicy. Książka, ilustrowana przepięknymi zdjęciami Artura Ruska, już w marcu trafi do księgarń – informuje Agnieszka Urazińska, dziennikarka, autorka  "Włókienniczej" i zdobywczyni grantu w ubiegłym roku razem z Arturem Roskiem, który dodaje:  Cykliczność tego konkursu pozwala na to, by nasz projekt ewoluował, chcemy opowiadać o Łodzi dalej, planujemy dwie kolejne części albumu, w tym jedną poświęconą ulicy Piotrkowskiej. Na pewno wystartujemy w kolejnej odsłonie konkursu z naszym projektem i gorąco zachęcamy do tego samego wszystkich, którzy mają coś wartościowego do powiedzenia  o Łodzi. Warto – dodaje Artur Rusek.  

Otwarty konkurs ofert skierowany jest do organizacji pozarządowych i zapewnia  wsparcie realizacji zadania publicznego w zakresie wydawania niskonakładowych, niekomercyjnych publikacji związanych z Łodzią, z wykorzystaniem różnych nośników zapisu, w tym:

  • oryginalnych utworów literackich łódzkich autorów,
  • wydawnictw dokumentujących działalność łódzkich instytucji, stowarzyszeń, organizacji
    i grup artystycznych,
  • wydawnictw mniejszości narodowych związanych z dziedzictwem kulturowym Łodzi,
  • almanachów, ksiąg zbiorowych, druków ulotnych i specjalnych (także reprintów, planów, map) związanych z kulturą dawnej lub współczesnej Łodzi, zwanych dalej tekstem.

Tomy poezji muszą stanowić w pełni opracowaną pozycję wydawniczą, uwzględniającą rygory kompozycji graficznej i edycyjnej oraz ewentualny podział na cykle.

Pula środków w tegorocznej edycji konkursu wynosi 60 tys. zł.

 

 

Polecane aktualności

Zimna, straszna, styczniowa noc. 75. Rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi.

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

Zgliszcza, dymy i setki niemal całkowicie spalonych ciał – taki widok ukazał się łodzianom, którzy w... więcej

Szpital im. Rydygiera przechodzi pod opiekę Uniwersytetu Medycznego

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Szpital położniczy im. Rydygiera wejdzie na wyższy poziom medyczny. Placówka trafi pod opiekę... więcej

Rok Jana Kowalewskiego w Łodzi

Anna Kotecka / BKSiDŁ

Piknik patriotyczny, konferencja popularno-naukowa, wycieczki trambusem, a nawet pokój zagadek i... więcej

Piotrkowska 142 - wizualizacja

Łódź rewitalizuje. Trwa remont zabytkowej kamienicy przy OFFie.

Małgorzata Loeffler / ZIM

Eklektyczna, dwupiętrowa kamienica przy ulicy Piotrkowskiej 142 przechodzi gruntowny remont.... więcej

Zdjęcie z zasobów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, udostępnione za zgodą muzeum  -  Bartosz Kudaj

Zbrodnia, której nie zapomnimy. Zapraszamy na obchody 75. rocznicy spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi.

Katarzyna Zielińska / BKSiDŁ

Mieszkańcy Łodzi co roku upamiętnią ofiary zbrodni, która miała miejsce w 1945 r. w Więzieniu... więcej

Kontakt