Startuje rewitalizacja Zielonej 6

Prace przy Zielonej 6 rozpoczną się już niebawem i potrwają ponad 20 miesięcy. Przewidywany koniec prac to pierwsza połowa 2021 roku.

Nieruchomość przy Zielonej 6 – to kamienica, którą Łódzka Spółka Infrastrukturalna przejęła w 2016 roku. Ze względu na stan techniczny, w pierwszej kolejności kamienica musiała być zabezpieczona - zamontowano płytę żelbetową w piwnicy, wymieniono stropy nad piwnicą oraz nad parterem. Teraz przychodzi czas na remont. 

- Spółka próbowała ten budynek ratować, on jest w strasznym stanie, to stan śmierci technicznej. Robiliśmy wzmocnienia w ubiegłych latach i rzeczywiście, gdyby ten remont nie rozpoczął się teraz, to budynek zwyczajnie mógłby się zawalić. Ratujemy coś, co mogłoby zaraz przestać istnieć – mówi Tomasz Piotrowski, prezes ŁSI.

W skład nieruchomości wchodzi: trzypiętrowy budynek frontowy, trzypiętrowa prawa oficyna i część lewej oficyny. Po rewitalizacji, łączna powierzchnia budynków wyniesie 1 418 m2.

- Zaczynamy od najbliższego poniedziałku, rozpoczynamy od inwentaryzacji, będziemy robić dokumentację fotograficzną. Potem pierwsze prace to będzie rozbiórka lewej oficyny – mówi Krzysztof Ziółkowski, kierownik projektu budowy, przedstawiciel firmy ZABBUD.

Kamienica będzie przeznaczona na piętrach na biura, a na parterze powstaną punkty usługowo-handlowe. Na każdym z pięter będzie 5 lokali biurowych, węzeł sanitarny oraz sala narad.

- Ciężko sobie w tej nieruchomości wyobrazić przyszłość, ale rysuje się ona bardzo estetycznie, tylko trzeba trochę poczekać. Lokalizacyjnie to jest fantastyczny budynek, obok będzie przystanek łódzkiego metra, także dla potencjalnych najemców będzie to doskonały adres – mówi Tomasz Piotrowski, prezes Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej

Historia Zielonej 6 sięga 1894 roku. Wcześniej znajdował się na tym terenie jednopiętrowy murowany dom pokryty blachą oraz zabudowania gospodarcze. W 1879 właściciel posesji Fryderyk Florian Miller, sprzedał nieruchomość Ickowi i Rozalii Aurbach. To oni rozbudowali kamienicę. Najpierw poszerzono budynek od zachodniej strony i dwukondygnacyjna oficyna zyskała dwa dodatkowe piętra i został przedłużona. Najpóźniej powstał projekt rozbudowy budynku frontowego. Autorami projektu byli – znani w Łodzi architekci – Franciszek Chełmiński (prywatnie zięć Hilarego Majewskiego) i Alwill Jankau. To im kamienica zawdzięcza czwartą kondygnację i neobarokowy charakter.

Nieruchomość krótko była w posiadaniu Aurbachów, bo w 1906 r. została odkupiona za kwotę 48 tyś. rubli przez Dom Bankowy Wilhelm Landau. Ale potem – już w dwudziestoleciu międzywojennym znów wróciła do pierwotnych właścicieli. 

 

Zaplanowany koszt remontu to 18,5 mln zł. Przewidywany koniec prac to pierwsza połowa 2021 roku. Prace wykona firma ZABBUD z Warszawy. 

Polecane aktualności

I Forum dla edukacji kulturalnej w Łodzi

Monika Ptasińska / Wydział Kultury

Od marca tego roku mamy w Łodzi Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi. Hasło... więcej

W tym roku już po raz dziewiąty miłośnicy dobrej lektury spotkają się na Targach Ciekawej Książki w Łodzi -  fot. Archiwum UMŁ

Salon Ciekawej Książki już po raz dziewiąty. Zapraszamy 22-24 listopada

„Tak pisać, by słowom było ciasno, a myślom przestronnie” to motto 9. edycji Targów Ciekawej... więcej

Po Łodzi będzie kursować 30 nowych, niskopodłogowych, klimatyzowanych, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami tramwajów, fot. ilustracyjne z Archiwum UMŁ

Mamy dostawcę nowych niskopodłogowych tramwajów

Firma Modertrans z Poznania została wybrana w przetargu na dostawę 30 nowych niskopodłogowych... więcej

Otwarcie Konsulatu Honorowego Republiki Armenii w Łodzi

Katarzyna Marchwicka

W czwartek, 14.11.2019 miało miejsce uroczyste otwarcie Konsulatu Honorowego Republiki Armenii w... więcej

Otwieramy Szuflandię! Przyjdź i zobacz budynek, w kręcono "Kingsajz".

Agnieszka Rutkowska / BRP

Trwają odbiory i prace porządkowe w budynku, w którym kręcono kultowy film "Kingsajz". Oprowadzanie... więcej

Kontakt