Startuje rewitalizacja Zielonej 6

Prace przy Zielonej 6 rozpoczną się już niebawem i potrwają ponad 20 miesięcy. Przewidywany koniec prac to pierwsza połowa 2021 roku.

Nieruchomość przy Zielonej 6 – to kamienica, którą Łódzka Spółka Infrastrukturalna przejęła w 2016 roku. Ze względu na stan techniczny, w pierwszej kolejności kamienica musiała być zabezpieczona - zamontowano płytę żelbetową w piwnicy, wymieniono stropy nad piwnicą oraz nad parterem. Teraz przychodzi czas na remont. 

- Spółka próbowała ten budynek ratować, on jest w strasznym stanie, to stan śmierci technicznej. Robiliśmy wzmocnienia w ubiegłych latach i rzeczywiście, gdyby ten remont nie rozpoczął się teraz, to budynek zwyczajnie mógłby się zawalić. Ratujemy coś, co mogłoby zaraz przestać istnieć – mówi Tomasz Piotrowski, prezes ŁSI.

W skład nieruchomości wchodzi: trzypiętrowy budynek frontowy, trzypiętrowa prawa oficyna i część lewej oficyny. Po rewitalizacji, łączna powierzchnia budynków wyniesie 1 418 m2.

- Zaczynamy od najbliższego poniedziałku, rozpoczynamy od inwentaryzacji, będziemy robić dokumentację fotograficzną. Potem pierwsze prace to będzie rozbiórka lewej oficyny – mówi Krzysztof Ziółkowski, kierownik projektu budowy, przedstawiciel firmy ZABBUD.

Kamienica będzie przeznaczona na piętrach na biura, a na parterze powstaną punkty usługowo-handlowe. Na każdym z pięter będzie 5 lokali biurowych, węzeł sanitarny oraz sala narad.

- Ciężko sobie w tej nieruchomości wyobrazić przyszłość, ale rysuje się ona bardzo estetycznie, tylko trzeba trochę poczekać. Lokalizacyjnie to jest fantastyczny budynek, obok będzie przystanek łódzkiego metra, także dla potencjalnych najemców będzie to doskonały adres – mówi Tomasz Piotrowski, prezes Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej

Historia Zielonej 6 sięga 1894 roku. Wcześniej znajdował się na tym terenie jednopiętrowy murowany dom pokryty blachą oraz zabudowania gospodarcze. W 1879 właściciel posesji Fryderyk Florian Miller, sprzedał nieruchomość Ickowi i Rozalii Aurbach. To oni rozbudowali kamienicę. Najpierw poszerzono budynek od zachodniej strony i dwukondygnacyjna oficyna zyskała dwa dodatkowe piętra i został przedłużona. Najpóźniej powstał projekt rozbudowy budynku frontowego. Autorami projektu byli – znani w Łodzi architekci – Franciszek Chełmiński (prywatnie zięć Hilarego Majewskiego) i Alwill Jankau. To im kamienica zawdzięcza czwartą kondygnację i neobarokowy charakter.

Nieruchomość krótko była w posiadaniu Aurbachów, bo w 1906 r. została odkupiona za kwotę 48 tyś. rubli przez Dom Bankowy Wilhelm Landau. Ale potem – już w dwudziestoleciu międzywojennym znów wróciła do pierwotnych właścicieli. 

 

Zaplanowany koszt remontu to 18,5 mln zł. Przewidywany koniec prac to pierwsza połowa 2021 roku. Prace wykona firma ZABBUD z Warszawy. 

Polecane aktualności

Wiceprezydent Łodzi, Małgorzata Moskwa-Wodnicka -  fot. Monika Pawlak

Najmłodsi uczniowie wrócili do szkół

Monika Pawlak / BRP

Zaledwie 163 uczniów z klas I - III zjawiło się dziś w szkołach po długiej przerwie spowodowanej... więcej

Pomnik Martyrologii Dzieci tzw. „Pękniętego Serca”, upamiętnia tragiczny los dzieci i młodzieży przebywających w czasie II wojny światowej w obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi.  -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Pamięć pękniętego serca

Edyta Glińska

Pomnik Martyrologii Dzieci tzw. „Pękniętego Serca”, upamiętnia tragiczny los dzieci i młodzieży... więcej

Łódź z perspektywy czołowej firmy rekrutacyjnej

Mateusz Sipa

Czy w Łodzi zarabia się dużo mniej niż w innych polskich miastach? Jaki jest potencjał statusu Łodzi... więcej

Wsparcie dla przedsiębiorców - ponad 125 mln zł z PUP i poręczenia kredytowe z Bionanoparku

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiDŁ

W czasie epidemii koronawirusa ważne jest wsparcie dla przedsiębiorców - utrzymanie ich działalności... więcej

Kulturalny Dzień Dziecka w Łodzi

Daria Głowacka / ŁCW

Dzień Dziecka online w Łodzi zapowiada się jako jedno z najciekawszych wydarzeń medialnych... więcej

Kontakt