Stary Cmentarz - miasto odnawia nagrobki zasłużonych łodzian

Pamiątkowy nagrobek przedwojennego działacza społecznego Józefa Wolczyńskiego zostanie odnowiony w ramach współpracy Urzędu Miasta Łodzi i Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. Miasto przeznaczy na ten cel 10 tys. zł.

 -  Sebastian Szwajkowski/www.radiolodz.pl

Od 2013 roku miasto włącza w odnawianie pomników na Starym Cmentarzu poprzez odnowienie jednego z nagrobków wskazanych przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem. Do tej pory z miejskiej puli odnowione zostały: nagrobek małżeństwa Piotrowiczów, nagrobek dr Artura Starzyńskiego oraz wyremontowano skrzydła na nagrobku por. Stefana Pogonowskiego.

- Kilka lat temu zdecydowaliśmy się, że do pieniędzy zebranych w corocznej kweście na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza dorzucimy kwotę, która pozwoli na odnowienie jeszcze jednego nagrobka. Chcemy przywrócić pamięć o tych łodzianach, którzy tworzyli nasze miasto i dzięki nim ono miało szansę się rozwijać - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- Na grób Józefa Wolczyńskiego trafiliśmy przypadkowo, podczas ubiegłorocznego sprzątania Starego Cmentarza. Okazało się, że to postać wyjątkowa, ale zapomniana. Można powiedzieć, że był łódzkim celebrytą swoich czasów. Ze względu na swoją pracę na rzecz Łodzi był zapraszany na wiele uroczystości i rautów. Należał do najważniejszych postaci naszego miasta tamtego okresu - dodał prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi Cezary Pawlak.

Józef Wolczyński urodził się w 1890 roku. Był działaczem społecznym, spółdzielczym i samorządowym. Ukończył szkołę tkacką w Łodzi, pod koniec I wojny światowej został członkiem Rady Stanu Królestwa Polskiego. Był także krótko ministrem zdrowia publicznego, opieki społecznej i ochrony pracy (w 1918 roku), posłem i senatorem. W latach 30. ubiegłego wieku był dyrektorem naczelnym zakładów „I.K. Poznański”, a także m.in. prezesem Łódzkiego Klubu Sportowego. Był jednym z popularniejszych działaczy społecznych tamtych lat. Na początku II wojny światowej został aresztowany przez Gestapo. Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 1954 roku.

 

 

Polecane aktualności

Zielona 6

Restauracje i biuro podróży powstaną w kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Restauracja łódzkich Żydów w ponad stuletniej kamienicy, w której prawdopodobnie mógł być kiedyś... więcej

Łódź buduje

Łódź buduje mieszkania komunalne

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W tym roku miasto razem z Widzewskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego będzie budować ponad 150... więcej

Łódź walczy ze smogiem

Łódź walczy ze smogiem, rusza nabór do kolejnej edycji wymiany pieców.

Marcin Masłowski / UMŁ

15 stycznia rozpoczyna się nabór na kolejną edycję wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Program... więcej

Łódź Buduje. Ulica Przybyszewskiego do przebudowy

Jacek Słodziński / BPiNM

Ulica Przybyszewskiego do wymiany: nowa jezdnia, nowe tory, nowe skrzyżowania, nowe wiadukty więcej

Projekt uchwały śmieciowej

Nowa uchwała śmieciowa

Monika Pawlak / UMŁ

Obecny projekt uchwały jest wzorowany na zgierskim, do którego RIO nie miała zastrzeżeń, a zacznie... więcej

Kontakt