Stopa bezrobocia w Łodzi spadła, miasto zachęca Polaków ze Wschodu do przyjazdu

Stopa bezrobocia w Łodzi spadła do najniższego w historii poziomu, czyli do 5,6 proc, a od 2014 roku liczba osób bez pracy zmniejszyła się o połowę. Warto podkreślić, że spadek bezrobocia w Łodzi jest tendencją stałą.

fot. CC0 license
W wielu branżach brakuje rąk do pracy, dlatego magistrat zachęca Polaków ze Wschodu do przyjazdu i osiedlania się w Łodzi

- Po raz kolejny dobra informacja. Stopa bezrobocia na koniec października 2018 r. wynosiła 5,6%. To najniższy wynik w historii miasta i ostateczny dowód na to, że tendencja, o której mówimy od kilkunastu miesięcy jest tendencją stałą - mówi wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela i dodaje: - Bezrobocie każdego miesiąca jest coraz niższe, a co najważniejsze przybywa także nowych miejsc pracy. Mam nadzieję, że działania podejmowane przez Powiatowy Urząd Pracy przyniosą zamierzony efekt i w przyszłym roku stopa bezrobocia w mieście spadnie poniżej 5 punktów procentowych. To sytuowałoby Łódź w czołówce miast z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Polsce.

Ponieważ mamy najniższe bezrobocie w historii, a w wielu branżach brakuje rąk do pracy, magistrat zachęca Polaków ze Wschodu do przyjazdu i osiedlania się w Łodzi. Prezydent Hanna Zdanowska wysłała list do ambasad zlokalizowanych w różnych krajach na wschodzie, głównie w byłych republikach radzieckich, by rozpropagować wśród tamtejszej Polonii informację o możliwościach powrotu do kraju. Akcja wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

- Ponieważ dzisiejszy rynek pracy pozwala zatrudniać obcokrajowców to w stulecie odzyskania niepodległości Polska musi również pamiętać o tych, którzy za nią walczyli. Jednym z takich działań, które mają powiększyć grono osób, które mogą podjąć pracę w Łodzi jest próba ściągnięcia tych Polaków, którzy przed wieloma laty zostali zesłani na wschodnie części byłego Związku Radzieckiego. Własnymi siłami udało nam się pozyskać już trzy rodziny, z którymi rozmawiamy na temat ich powrotu do Polski. Będzie praca i pieniądze na zagospodarowanie - zapewnia Piotr Bors, dyr Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej UMŁ.

Miejscy urzędnicy chcieliby w przyszłym roku sprowadzić do Łodzi co najmniej dziesięć rodzin z Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Republiki Kirgiskiej, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu i azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt