Strzemiński, jakiego nie znamy - awangarda a wojna

Wydział Kultury zaprasza na VII Śniadanie Awangardowe: sobota, 23 września, godz. 11.00, klub Lokal.

Punktem wyjścia dyskusji tym razem będzie książka prof. Iwony Luby oraz Ewy Pauliny Wawer Władysław Strzemiński. Zawsze w awangardzie (Rekonstrukcja nieznanej biografii 1893-1917), ale goście rozmawiać będą także o wpływie Wielkiej Wojny, Rewolucji październikowej  i innych wydarzeń politycznych początku XX w. na narodziny i rozwój tego ważnego nurtu w literaturze i sztuce (na przykładzie biografii i twórczości m.in. Strzemińskiego, Peipera, Młodożeńca, Apollinaire'a i in.) Swój udział potwierdzili  już: panie Anna Saciuk i Paulina Kurc-Maj z Muzeum Sztuki w Łodzi, p. Michalina Kmiecik z Ośrodka Badań nad Awangardą UJ,  p. Sławomir Koper oraz Jędrzej Słodkowski („Gazeta Wyborcza”). Spotkanie poprowadzi red. Anna Groblińska z Radia Łódź.

 Śniadania Awangardowe to wpisująca się w obchody Stulecia Awangardy cykliczna inicjatywa Wydziału Kultury, która raz w miesiącu gromadzi przedstawicieli wybranych dziedzin świata sztuki i kultury, nie tylko łódzkiej, i ma formę luźnej dyskusji-rozmowy zaproszonych gości. Punktem wyjścia jest tradycja awangardy, ale rozmawy dotyczą sztuki w ogóle, wolności artystycznej wypowiedzi, relacji tradycja-zmiana, sztuka-społeczeństwo, kobieta - społeczeństwo. 

W styczniu odbyło się I Śniadanie Awangardowe z udziałem m.in. prof. Stanisława Fijałkowskiego, prof. Józefa Robakowskiego i Iwony Siekierzyńskiej, a rozmawialiśmy głównie o twórczości i spuściźnie Katarzyny Kobro oraz Władysława Strzemińskiego. Tematem wyjściowym II Śniadania Awangardowego była muzyka: o tradycji awangardy w tej sztuce, ale także nowych drogach rozwoju dyskutowali panowie Michał Urbaniak, Piotr Trzaskalski, Marcin Stańczyk oraz twórca nurtu unizmu w muzyce inspirowanego teoriami Władysława Strzemińskiego, prof. Zygmunt Krauze. Na III Śniadaniu Awangardowym, którego hasło przewodnie brzmiało „Fantastyczne światy – w kontrze awangardzie?”, spotkali się p. Joanna Karpowicz, p. Tomasz Bagiński, p. Maciej Parowski, p. Andrzej Sapkowski oraz p. Wojciech Siudmak. Na IV Śniadaniu Awangardowym rozmawialiśmy m.in z Andą Rottenberg i Ewa Partum o roli kobiet w sztuce, a piąte, z udziałem m.in. Anny Augustynowicz i Piotra Orzechowskiego, zdominował teatr. VI Śniadanie należało do fotografii (Andrzej Świetlik, Andrzej Różycki).

Spotkania, transmitowane na żywo przez Radio Łódź, prowadzi para dziennikarzy, a odbywają się w klubie Lokal, który funduje gościom tytułowe śniadanie.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt