Stypendia Prezydent Miasta dla łódzkich artystów

Już po raz ósmy Wydział Kultury UMŁ przyznał 12 stypendiów dla młodych twórców kultury w dziedzinach: sztuki wizualne, film, teatr, muzyka, taniec, literatura, sztuki projektowe. Każdy ze stypendystów otrzymał 10 tys. zł na realizację projektu.

Jednym ze stypendystów został Paweł Grala, który zrealizuje autorski spektakl taneczny.
Jednym ze stypendystów został Paweł Grala, który zrealizuje autorski spektakl taneczny.

Nagrodzone przedsięwzięcia wyłonione zostały w drodze konkursu przez jury złożone z niezależnych ekspertów i dotyczą różnorodnych dziedzin aktywności twórców. Ta forma wsparcia oryginalnych pomysłów i idei cieszy się coraz większym zainteresowaniem – do tegorocznej, ósmej edycji stypendialnej zgłoszono blisko 30 prac. 

Program skierowany jest do osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem i animacją kultury. O stypendium mogą ubiegać się osoby prowadzące działalność twórczą na terenie Łodzi, które nie przekroczyły 35 roku życia. Stypendia dedykowane są szczególnie młodym osobom, tworzącym w Łodzi, które chcą się rozwijać i swoją karierę wiążą z naszym miastem. 

Stypendyści

Marcel Baliński - Muzyka

Muzyka, którą komponuje Marcel Baliński, jej źródło, znajduje się na łódzkich podwórkach przesiąkniętych eklektyzmem, znanych mu z lat dziecięcych, z perspektywy piaskownicy i dachów kamienic. W ramach stypendium muzyk zrealizuje dwa koncerty na łódzkich osiedlach w dzielnicach Śródmieście i Polesie. Projekt ma na celu aktywizację społeczności lokalnych, dotarcie do nich z autorskimi kompozycjami jazzowymi oraz promowanie nieznanych i niepopularnych miejsc w Łodzi.

Wojciech Bryndel - Sztuki wizualne

W ramach stypendium Wojciech Bryndel zrealizuje projekt fotograficzny nawiązujący do stylistyki czarnego kina. „Łódź Noir”, czyli dziesięciu popularnych łodzian pokazanych w stylistyce kina noir w charakterystycznych dla miasta miejscach. Projekt jest odwołaniem do korzeni Łodzi jako miasta filmowego oraz rodzimych produkcji inspirujących się kinem noir.

Paweł Grala - Taniec

Projekt stypendialny obejmuje stworzenie autorskiego spektaklu tanecznego o roboczym tytule "o niewidomej, która odzyskała wzrok" w reżyserii stypendysty. Będzie to solowy spektakl, w którym wystąpi tancerka Joanna Jaworska-Maciasze. Celem jest ukazanie podróży do wnętrza siebie.

Julia Jakubowska - Teatr

Julia Jakubowska na podstawie m.in. "Dramatów Księżniczek" (E. Jelinek), "Biegnącej z Wilkami" (C. Pinokla Estess), "Alei Włókniarek" (M. Madejska) oraz w oparciu o baśnie i legendy słowiańskie, postaci kinowe i telewizyjne oraz osobiste historie łódzkich artystek przygotuje scenariusz teatralny i zrealizuje spektakl oraz opracuje plan warsztatów. Projekt stanowi refleksję nad rolą kobiet i sposobem ich przedstawiania najbardziej znanych narracjach.

Michał Jankowski - Film

Celem projektu jest realizacja filmu dokumentalnego o łódzkiej scenie muzyki elektronicznej. Film będzie pokazywał unikatowość łódzkiej sceny na tle kraju, stanowił ilustrację zjawisk, które kształtowały kulturę i historię miasta. Ma też zaprezentować Łódź na tle intensywnie rozwijającej się obecnie kultury tworzenia i słuchania muzyki elektronicznej w Polsce i na świecie.

Sara Kozłowska - Taniec

Projekt Sary Kozłowskiej zakłada stworzenie profesjonalnego spektaklu Teatru Tańca bazującego na technikach wykorzystywanych w tańcu współczesnym oraz animal movement, a także przeprowadzenie warsztatów ruchowych prowadzonych przez artystów biorących udział w spektaklu, w których udział będą mogli wziąć mieszkańcy Łodzi i okolic. Spektakl będzie kolejnym poziomem pracy z grupą kursantów ze szkoły tańca Dance Spot 66 w Łodzi. Głównym tematem spektaklu jest istota obecności.

Aleksandra Łaba - Taniec

Założeniem projektu Aleksandry Łaby jest realizacja spektaklu, duetu ruchowego
„ I ” ( „Ja”), w którym będzie ona pełniła funkcję choreografki i jednej z tancerek. Celem jest także stworzenie i poprowadzenie warsztatu ruchowego bazującego na technice tańca współczesnego oraz improwizacji. „ I " to duet - spektakl dla którego inspiracją jest człowiek. Punktem wyjścia będzie zadanie sobie pytań: Czy człowiek to tylko ciało? Czy idąc za myśleniem Arystotelesa to jedność duszy i ciała? Czy jest jakaś zależność między duchowością a fizycznością?

Marta Madejska - Literatura

Autorka zadaje pytanie, na które odpowiedź może być zaskakująca – czy włókniarki i piłka nożna łączyły się kiedyś bezpośrednio? Oczywiście, że tak! Marta Madejska za sprawą projektu stypendialnego chce odzyskać fragment naszej łódzkiej historii. W wyniku projektu stypendialnego powstanie literacki reportaż na temat historii kobiet w łódzkiej piłce nożnej, mikro-reportaż wideo, zorganizowany zostanie również mecz towarzyski dla ochotników i ochotniczek.

Barbara Olejarczyk - Animacja kultury / sztuki wizualne

Projekt Barbary Olejarczyk Krzyżówka to społeczno-kulturalna inicjatywa, która powstała w celu promocji Starego Rynku w Łodzi poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych, spotkań i wymian doświadczeń wśród mieszkańców Starego Miasta i pozostałych Łodzian.

Dominika Przech - Muzyka

Celem projektu jest nagranie debiutanckiej płyty z polskimi utworami XX wieku na skrzypce i fortepian (zawierającej m.in. Dzieło Pawła Kleckiego urodzonego w Łodzi kompozytora).

Anna Raczkowska - Edukacja kulturalna

Projekt służy upowszechnieniu wiedzy o tradycji i metodzie stemplowania tkanin i papieru klockami drzeworytniczymi.  Obecnie wiedza o tym rzemiośle ogranicza się do starych opracowań i archiwów, projekt zakłada odnowienie pamięci o tym rzemiośle i jego obecności w regionie poprzez dokumentację obiektów z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa, wykonanie stempli na postawie zbiorów archiwalnych i przeprowadzenie warsztatów stemplowania tkanin dla mieszkańców Łodzi.

Aleksandra Sarna - Sztuki wizualne

Aleksandra Sarna w ramach stypendium realizować będzie projekt intermedialny, dla którego punktem wyjścia są badania artystyczne nad możliwościami środowisk wirtualno-materialnych, jako przestrzeni dla nowych myśli i estetyk, wyłaniających się w przestrzeni między technologią, kulturą, a człowiekiem. Efektem będzie instalacja performatywno-dźwiękowa Poligon Doświadczalny.

Polecane aktualności

Od poniedziałku 25 maja dzieci wrócą do kolejnych 5 żłobków i 46 przedszkoli. -  fot. archiwum UMŁ

Otwarcie kolejnych żłobków i przedszkoli w Łodzi

BRP

Od poniedziałku 25 maja dzieci wrócą do kolejnych 5 żłobków i 46 przedszkoli. więcej

#balkoNOWE wyzwanie. Udekoruj swój balkon, ogródek lub okno. Wygraj nagrody i pomóż łódzkiemu ekosystemowi

Tomasz Walczak / BKSiDŁ

Miasto wraz z „Expressem Ilustrowanym” organizuje konkurs na udekorowanie zielenią i kwiatami... więcej

W Aquaparku FALA systematycznie postępują prace związane z budową nowej wieży zjeżdżalni wraz z kompleksem aż 4 nowych tras zjazdu. -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Nowe zjeżdżalnie w aquaparku Fala będą gotowe już czerwcu

Aquapark FALA

Nawet podczas przymusowej przerwy, którą zgotował światu wirus COVID-19 Aquapark FALA nie zwalnia... więcej

Łódzka tarcza antykryzysowa - 115 milionów na pomoc przedsiębiorcom

BRP

Rozpatrzyliśmy pozytywnie blisko 2000 wniosków i przedsiębiorcy zapłacili symboliczną złotówkę za... więcej

Trwa budowa Orientarium. W ramach projektu powstaną też nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery, a całość zostanie uzupełniona zapleczem rekreacyjno-gastronomicznym. -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź Buduje Orientarium. Do egzotycznej dżungli przyjadą rośliny z Laosu, Filipin i Hong Kongu

Małgorzata Loeffler / ZIM

W Orientarium zaczęły się prace przy zagospodarowaniu zielonych terenów, gdzie dzięki odpowiednim... więcej

Kontakt