Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Inauguracja kampanii "Pomóż mi znaleźć drogę do domu"

Na pozór nic się nie dzieje. Starsza osoba – zdezorientowana, być może ubrana niestosownie do pogody i okoliczności niespokojnie idzie ulicą. To może być ktoś z chorobą otępienną, kto potrzebuje naszej pomocy, bo nie wie jak wrócić do domu – mówią specjaliści Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. Wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łodzi, łódzką Strażą Miejską i łódzką Policją w Światowy Dzień Choroby Alzheimera (21 września) rozpoczynają akcję „Pomóż mi znaleźć drogę do domu”.

fot. UMŁ
10 zdjęć
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Chorobą Alzheimera może być dotkniętych nawet pół miliona osób w Polsce. Ile dokładnie? Nie wiadomo, bo precyzyjnych statystyk brak. W Łodzi z powodu chorób otępiennych może cierpieć nawet 30 tysięcy osób, z czego około 18 tysięcy na Alzheimera.

– Działamy od ponad ćwierć wieku, ale chyba nigdy nie byliśmy potrzebni tak bardzo jak teraz, gdy mocno zmienia się struktura społeczeństwa starzejącego się i rośnie liczba osób z chorobami otępiennymi – mówi Maja Maciaszczyk, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, założonego przez Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie. – Zbyt często też słyszymy o przypadkach zaginięć osób z chorobą otępienną. Wychodzą z domu i już nie potrafią do niego wrócić, potrzebują pomocy ludzi, którzy zechcą je zauważyć i pomóc – tłumaczy i podkreśla, że właśnie stąd pomysł na akcję „Pomóż mi znaleźć drogę do domu”. W kampanię zorganizowaną przez ŁTA pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi – Hanny Zdanowskiej, włączył się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi oraz Straż Miejska i Policja. Ich specjaliści wspólnie opracowali ulotkę „Pomóż mi znaleźć drogę do domu”, która trafi do 17 Punktów Pracy Socjalnej funkcjonujących w ramach MOPS, do bibliotek, jednostek Urzędu Miasta Łodzi, straży i policji oraz szpitali. W wersji elektronicznej zostanie też wysłana do każdego pracownika łódzkiego MOPS, a także do konsorcjum, które jest wykonawcą usług opiekuńczych na terenie Łodzi.

– Planujemy też szkolenia dla pracowników socjalnych, którzy mają na co dzień bezpośredni kontakt z wieloma łodzianami. Będziemy zwracać uwagę na to, jak rozpoznawać symptomy otępienia oraz choroby Alzheimera – zapowiada Piotr Kowalski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. – A już teraz jesteśmy otwarci i czekamy na sygnały od sąsiadów, rodziny, znajomych osób starszych wymagających wsparcia i pomocy w codziennych obowiązkach, takich jak przygotowywanie i podawanie jedzenia, zakupy, pranie, prasowanie, towarzyszenie podczas wizyt u lekarza czy wykupywanie leków w aptece – mówi. Zgłaszać się można do trzech Wydziałów Pracy Środowiskowej działających na terenie Łodzi w ramach MOPS, a także do 17 Punktów Pracy Socjalnej. Adresy wszystkich wydziałów oraz wszystkich Punktów Pracy Socjalnej można znaleźć na stronie internetowej: www.mops.lodz.pl.

W ramach kampanii powstał również film zarejestrowany z ukrytej kamery na ulicach Łodzi. W rolę osoby z chorobą otępienną wcieliła się Teresa Makarska-Siwicka, aktorka przez lata związana z Teatrem Nowym im. K. Dejmka w Łodzi, obecnie z Teatrem Małym w Manufakturze.

– Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tym, jak wiele osób z troską zareagowało na tę nietypową sytuację. Przechodnie zatrzymywali się, byli gotowi dzwonić po pomoc  – opowiada Jan Caban, twórca filmu, z agencji Sweet Jesus!, która pro bono włączyła się do kampanii. Filmowy eksperyment prześledzić można między innymi na stronie internetowej ŁTA (www.alzheimer-lodz.pl).

Choroba Alzheimera to zwyrodnieniowa, postępująca choroba mózgu o nieznanej etiologii. Jest nieuleczalna, ale można łagodzić jej objawy i spowalniać rozwój. Chorym odbiera pamięć i zdolność samodzielnego funkcjonowania, ich opiekunów często zamyka w domu i czyni bezsilnymi wobec utraty kontaktu z bliską osobą. Zadaniem Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego jest więc nie tylko propagowanie wiedzy na temat choroby, terapia w chorobach otępiennych czy pomoc osobom chorującym, ale również ich opiekunom. Na co dzień ŁTA podpowiada, jak sobie radzić, gdzie szukać pomocy. Prowadzi badania przesiewowe i organizuje grupy wsparcia dla opiekunów, połączone z warsztatami terapii zajęciowej dla ich podopiecznych.

Opracowuje też i wydaje podręczniki z zestawami ćwiczeń, które pomagają w codziennej pracy z chorymi, dzięki czemu postęp choroby można nieco spowolnić. W ramach kampanii kilkadziesiąt tego typu podręczników przekazanych zostało do wspierającej akcję Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt