Święto zwycięstwa

8 maja 1945 roku zakończyła się w Europie II wojna światowa - najkrwawszy konflikt w dziejach świata. W ciągu 6 lat wojny zginęło ponad 60 milionów ludzi: żołnierzy i cywili.

W przeddzień Narodowego Dnia Zwycięstwa Wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka oraz przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski złożyli wieńce i zapalili znicze przed pomnikiem Armii Krajowej na pl. Józefa Hallera.

Władzom miejskim towarzyszyli pułkownik Włodzimierz Pajdowski i Tomasz Szamburski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 

Dla weteranów AK i społeczności łódzkiej  pomnik na pl. Hallera jest symbolem zwycięstwa i polskiego wkładu w walkę z III Rzeszą.

 Akt bezwarunkowej kapitulacji został podpisany przez przedstawicieli III Rzeszy oraz przedstawicieli trzech mocarstw sprzymierzonych (ZSRR, Anglia i USA) i Francji, w Berlinie, 8 maja o godz. 23:01.

Polska wałczyła od pierwszego dnia wojny. Liczba polskich ofiar wyniosła blisko 6 milionów obywateli, a straty materialne sięgnęły setek miliardów dolarów. Straciliśmy także 50 procent dóbr kultury.

Dla świata dzień 8 maja 1945 roku stal się początkiem procesu odbudowy materialnej i politycznej. Polski wkład w zwycięstwo nad Niemcami był niezwykle istotny. Chodzi przede wszystkim o wysiłek militarny na wszystkich frontach II wojny światowej.

Według historyków Armia Krajowa , a właściwe jej wywiad wniosły niezwykły wkład w dzieło zwycięstwa. W Łodzi działała np. Halina Szwarc-Kłąb, jedna najbardziej zasłużonych agentek AK, która ustaliła położenie obiektów militarnych na terenie portu w Hamburgu, co umożliwiło aliantom ich zniszczenie. Pracując w Archiwum Medycyny Wojskowej w Berlinie, miała wgląd do informacji o stratach jednostek niemieckich na froncie wschodnim. Można było w ten sposób określić ich stan liczebny oraz gotowość do walki, także miejsce stacjonowania.

Pamiętamy też o informacjach, jakie dostarczał wywiad AK na temat pocisków V-1 i V-2 oraz o polskim wkładzie w rozszyfrowanie kodów Enigmy, który przyśpieszył niewątpliwie koniec wojny.

Polecane aktualności

Łódzkie święto swinga w ten weekend!

Łódzkie święto swinga w ten weekend!

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Retro samochody, muzyka dixieland i stylizacje tancerzy przeniosą łodzian do Ameryki lat 30.... więcej

Wystawa „Marsz głodowy kobiet - Łódź 1981" na ulicy Piotrkowskiej -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Wystawa w 40. rocznicę największego w Polsce marszu głodowego

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej stanęła wystawa poświęcona największemu w Polsce marszowi głodowemu, który... więcej

Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni

Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni

Małgorzata Loeffler / ZIM

Efektywne i ekologiczne zarządzanie odpadami w Łodzi. Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni... więcej

Agata Burlińska, zastępca dyrektora Biura Aktywności Miejskiej UMŁ i Damian Raczkowski, przewodniczący komisji budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej -  fot. UMŁ

Rozpoczyna się kolejny etap Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego

Agnieszka Rutkowska / BRP

Rozpoczyna się kolejny etap Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Po wstępnej opinii wydziałów i... więcej

Startuje Łódzki Rower Publiczny 2.0

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Od soboty 31 lipca skorzystamy z pierwszych rowerów nowego systemu Łódzkiego Roweru Publicznego.... więcej

Kontakt