Syn polskiego asa lotnictwa z II wojny światowej odwiedził Łódź

Łódź odwiedził Andrzej Pietrzak, syn Henryka Pietrzaka, polskiego pilota myśliwskiego, bohatera walk lotniczych w Wielkiej Brytanii i Francji.

fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Andrzej Pietrzak i Hanna Zdanowska
5 zdjęć
fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

- W roku odzyskania niepodległości przypominamy pańskiego ojca jako żołnierza, który o naszą wolność walczył i to bardzo skutecznie. Jest znaczącą postacią na łódzkich drogach do niepodległości - powiedziała Hanna Zdanowska na spotkaniu z Andrzejem Pietrzakiem.

W ubiegłym roku dzięki inicjatywie radnych miejskich i Klubu Seniorów Lotnictwa imię Henryka Pietrzaka otrzymało rondo na ul. Pabianickiej. - Rondo położone jest w połowie drogi pomiędzy Rudą Pabianicką a lotniskiem. Dobre miejsce, aby nazwać je imieniem Henryka Pietrzaka, bo to są okolice z jego młodości - mówi radny Mateusz Walasek, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.

Dla Andrzeja Pietrzaka to sentymentalna i wzruszająca podróż. Od urodzenia mieszka w Wielkiej Brytanii, ale w Łodzi ma bliską rodzinę. Z przyjemnością rozglądał się po rondzie i wspominał ojca.

- To był dobry, pracowity człowiek. Major lotnictwa, ale w wychowaniu dzieci nie wprowadzał wojskowego drylu, chociaż lubił porządek. Zawsze patrzył do przodu i potrafił się znaleźć w powojennej rzeczywistości. Udało mu się kupić gospodarstwo rolne w południowej Anglii, gdzie hodował bydło i uprawiał zboża. Utrzymywał kontakty ze swoimi kolegami z czasów wojny i bywał w Londynie w klubie lotnika. Najchętniej jednak wspominał miejsca z czasów swojego dzieciństwa i młodości, czyli te, w których teraz jesteśmy - wspominał Andrzej Pietrzak.

As myśliwski z Rudy

Henryk Pietrzak urodził się w Rudzie Pabianickiej i na łódzkim lotnisku uczył się pilotażu. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, a następnie walczył w kampanii francuskiej 1940 roku. Przedarł się następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie walczył w składzie dywizjonu 306. Zaliczono mu 7 strąceń samolotów niemieckich. Jest również autorem lub współautorem nowatorskiej i niebezpiecznej taktyki walki z pociskami V-1. Potrafił zrównać lot z pociskiem i podważając go skrzydłem własnego samolotu powodował zmianę toru lotu latającej bomby i eksplozję przed osiągnięciem celu. Zaliczono mu zniszczenie 5 pocisków V-1.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt