Szlak doliny Sokołówki. Zapraszamy do udziału w konsultacjach

Trwają prace przy projekcie rozwoju terenów zielonych w dolinie rzeki Sokołówki w Łodzi. Miasto planuje stworzenie szlaku łączącego Las Łagiewnicki, Staw Wasiaka, park im. Adama Mickiewicza z parkiem Nad Sokołówką, który w ostatnich latach został przebudowany dzięki budżetowi obywatelskiemu. Szlak będzie się kończył przy al. Włókniarzy.

Miasto planuje stworzenie szlaku łączącego Las Łagiewnicki, Staw Wasiaka, park im. Adama Mickiewicza z parkiem Nad Sokołówką, który w ostatnich latach został przebudowany dzięki budżetowi obywatelskiemu.  -  fot. Archiwum UMŁ
Miasto planuje stworzenie szlaku łączącego Las Łagiewnicki, Staw Wasiaka, park im. Adama Mickiewicza z parkiem Nad Sokołówką, który w ostatnich latach został przebudowany dzięki budżetowi obywatelskiemu. , fot. Archiwum UMŁ

Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ mówi: – Po zrewitalizowaniu terenów nad rzeką Sokołówką łodzianie zyskają ciekawy szlak rekreacyjny prowadzący od al. Włókniarzy aż do Lasu Łagiewnickiego. Przy okazji zadbamy o samą rzekę, co w dobie zmian klimatycznych i zapowiadanej suszy ma szczególne znaczenie.

Karol Lange, jeden z projektantów szlaku dodaje: – Naszym celem jest połączenie trzech terenów zielonych zlokalizowanych wzdłuż rzeki Sokołówki – parku im. Adama Mickiewicza, zielonego obszaru wokół stawu Wasiaka oraz parku nad Sokołówką. Będzie to szlak pieszo – rowerowy łączący las Łagiewnicki z al. Włókniarzy. Jednym z ważniejszych elementów tego projektu, na który podczas konsultacji społecznych zwracali uwagę mieszkańcy, jest stworzenie wygodnego połączenia pieszo – rowerowego przez ulice Zgierską oraz Łagiewnicką. Takie połączenie znacząco uatrakcyjni ten teren i zwiększy rekreacyjny potencjał doliny rzeki Sokołówki. Liczymy również, że dzięki projektowi poprawimy stosunki wodne w tym rejonie miasta, czyli będzie tej wody więcej, a staw Wasiaka, ze stawu retencyjnego, stanie się stałym zbiornikiem wodnym.

Projektanci planują stworzenie drewnianych kładek i podestów, które umożliwią spacer nad lustrem wody stawu oraz wzbogacenie terenu o urządzenia rekreacyjne. Zrewitalizowany zostanie również park im. Adama Mickiewicza, który ma bardzo ciekawy układ wodny. Oprócz oczyszczenia wody planowana jest renaturalizacja brzegów - w miejsce betonowych umocnień pojawią się wykonane z drewna i faszyny. W planach jest również odtworzenie dawnej restauracji w parku oraz remont muszli koncertowej. Zadaniem projektantów jest również przywrócenie naturalnej i historycznej kompozycji tego parku.

Karol Lange dodaje: - Wzdłuż całego szlaku doliny rzeki Sokołówki planujemy zamontowanie energooszczędnego oświetlenia, punktów z dostępem do wody pitnej oraz stałych toalet, tak by zapewnić całym rodzinom komfort przebywania w tym miejscu przed dłuższy czas.

Dyrektor Maciej Riemer podkreśla, że projekt szlaku wzdłuż Sokołówki wpisuje się w koncepcję Błękitno – Zielonej Sieci opracowanej kilkanaście lat temu przez zespół profesora Macieja Zalewskiego i Centrum Ekohydrologii PAN, która zakłada renaturalizację wszystkich rzek w Łodzi i utworzenie wzdłuż nich szlaków rekreacyjnych.

- Zaczynamy od Sokołówki. Trwa opracowywanie projektu, a w czerwcu złożymy wniosek o unijne dofinansowanie. Zapraszamy mieszkańców Łodzi do udziału w konsultacjach społecznych i przesyłania swoich propozycji. Można je przesyłać mailem na adres: dolinasokolowki@gmail.com. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na profilu Zielonego Expo na Facebooku – dodaje dyrektor Maciej Riemer.

Relacja z videospaceru

Polecane aktualności

DK 502

Nowe przestrzenie to nowe możliwości w łódzkiej kulturze

Małgorzata Loeffler / ZIM

Nowe przestrzenie to nowe możliwości. Jak wygląda łódzka kultura po epidemii i jakie atrakcje... więcej

Stypendia Prezydenta Miasta Łodzi - plakat

Mamy ponad 600 tys. zł na stypendia dla studentów łódzkich szkół wyższych

BRGiWM

15 czerwca rozpoczyna się XI edycja programu stypendialnego Prezydenta Miasta Łodzi dla studentów... więcej

Półkolonie ze Strażą Miejską

Rozpoczynają się zapisy na letnie półkolonie w Łodzi

BRP

Gry terenowe, nauka bezpiecznej jazdy rowerem, hulajnogą - tak będą wyglądać wakacje ze Strażą... więcej

Kilińskiego 28

Łódź rewitalizacja. Wkrótce rozpoczną się prace w zabytkowej kamienicy przy ulicy Kilińskiego 28

Małgorzata Loeffler / ZIM

Powstaną w niej mieszkania komunalne i lokale. Nie zabraknie zielonego podwórka z placem zabaw,... więcej

EC1

Miasta z głową

Grzegorz Gawlik / UMŁ

I Międzynarodowy Kongres Regeneracja Miast Przemysłowych już za tydzień w Łodzi! Jaki jest cel... więcej

Kontakt