Szlak doliny Sokołówki. Zapraszamy do udziału w konsultacjach

Trwają prace przy projekcie rozwoju terenów zielonych w dolinie rzeki Sokołówki w Łodzi. Miasto planuje stworzenie szlaku łączącego Las Łagiewnicki, Staw Wasiaka, park im. Adama Mickiewicza z parkiem Nad Sokołówką, który w ostatnich latach został przebudowany dzięki budżetowi obywatelskiemu. Szlak będzie się kończył przy al. Włókniarzy.

Miasto planuje stworzenie szlaku łączącego Las Łagiewnicki, Staw Wasiaka, park im. Adama Mickiewicza z parkiem Nad Sokołówką, który w ostatnich latach został przebudowany dzięki budżetowi obywatelskiemu.  -  fot. Archiwum UMŁ
Miasto planuje stworzenie szlaku łączącego Las Łagiewnicki, Staw Wasiaka, park im. Adama Mickiewicza z parkiem Nad Sokołówką, który w ostatnich latach został przebudowany dzięki budżetowi obywatelskiemu. , fot. Archiwum UMŁ

Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ mówi: – Po zrewitalizowaniu terenów nad rzeką Sokołówką łodzianie zyskają ciekawy szlak rekreacyjny prowadzący od al. Włókniarzy aż do Lasu Łagiewnickiego. Przy okazji zadbamy o samą rzekę, co w dobie zmian klimatycznych i zapowiadanej suszy ma szczególne znaczenie.

Karol Lange, jeden z projektantów szlaku dodaje: – Naszym celem jest połączenie trzech terenów zielonych zlokalizowanych wzdłuż rzeki Sokołówki – parku im. Adama Mickiewicza, zielonego obszaru wokół stawu Wasiaka oraz parku nad Sokołówką. Będzie to szlak pieszo – rowerowy łączący las Łagiewnicki z al. Włókniarzy. Jednym z ważniejszych elementów tego projektu, na który podczas konsultacji społecznych zwracali uwagę mieszkańcy, jest stworzenie wygodnego połączenia pieszo – rowerowego przez ulice Zgierską oraz Łagiewnicką. Takie połączenie znacząco uatrakcyjni ten teren i zwiększy rekreacyjny potencjał doliny rzeki Sokołówki. Liczymy również, że dzięki projektowi poprawimy stosunki wodne w tym rejonie miasta, czyli będzie tej wody więcej, a staw Wasiaka, ze stawu retencyjnego, stanie się stałym zbiornikiem wodnym.

Projektanci planują stworzenie drewnianych kładek i podestów, które umożliwią spacer nad lustrem wody stawu oraz wzbogacenie terenu o urządzenia rekreacyjne. Zrewitalizowany zostanie również park im. Adama Mickiewicza, który ma bardzo ciekawy układ wodny. Oprócz oczyszczenia wody planowana jest renaturalizacja brzegów - w miejsce betonowych umocnień pojawią się wykonane z drewna i faszyny. W planach jest również odtworzenie dawnej restauracji w parku oraz remont muszli koncertowej. Zadaniem projektantów jest również przywrócenie naturalnej i historycznej kompozycji tego parku.

Karol Lange dodaje: - Wzdłuż całego szlaku doliny rzeki Sokołówki planujemy zamontowanie energooszczędnego oświetlenia, punktów z dostępem do wody pitnej oraz stałych toalet, tak by zapewnić całym rodzinom komfort przebywania w tym miejscu przed dłuższy czas.

Dyrektor Maciej Riemer podkreśla, że projekt szlaku wzdłuż Sokołówki wpisuje się w koncepcję Błękitno – Zielonej Sieci opracowanej kilkanaście lat temu przez zespół profesora Macieja Zalewskiego i Centrum Ekohydrologii PAN, która zakłada renaturalizację wszystkich rzek w Łodzi i utworzenie wzdłuż nich szlaków rekreacyjnych.

- Zaczynamy od Sokołówki. Trwa opracowywanie projektu, a w czerwcu złożymy wniosek o unijne dofinansowanie. Zapraszamy mieszkańców Łodzi do udziału w konsultacjach społecznych i przesyłania swoich propozycji. Można je przesyłać mailem na adres: dolinasokolowki@gmail.com. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na profilu Zielonego Expo na Facebooku – dodaje dyrektor Maciej Riemer.

Relacja z videospaceru

Polecane aktualności

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

TRZY MUZEA – JEDEN BILET

Już od jutra trzy łódzkie muzea zwiedzimy z jednym biletem wstępu

Sławomir Macias / UMŁ

Od września Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sportu i Turystyki... więcej

Kontakt