Szlakiem łódzkich rzek

Powstała kolejna mapa tematyczna Łodzi. Tym razem przedstawia ona rozmieszczenie łódzkich rzek zarówno tych współczesnych, jak i tych starszych, istniejących od początków miasta.

To jedyny projekt przedstawiający rozmieszczenie i historię zmian biegu łódzkich strumieni. Dodatkowo mapę wzbogacają archiwalne zdjęcia, przedstawiające rzeczki z początków XX wieku. Elektroniczną mapę znajdziemy na stronie www.mapa.lodz.pl oraz www.zwik.lodz.pl.

- Rzeki są jednym z ciekawszych tematów w Polsce, a zwłaszcza w Łodzi. Wiemy, że mamy bardzo dużo rzek i źródeł, natomiast nigdy nie potrafiliśmy tego zinterpretować na dzisiejszych mapach, dlatego ten projekt jest jednym z ciekawszych opracowań przestrzennych - mówi dyrektor Łódzkiego Ośrodka Geodezji Jan Schnerch.

Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Romuald Bosakowski odwołując się do tożsamości miasta, którego potęga związana jest z bogatymi zasobami wodnymi Łodzi dodał: - Bardzo się cieszę, że wspólnie z Łódzkim Ośrodkiem Geodezji udało nam się stworzyć taką mapę. Dzięki niej możemy uruchomić wyobraźnię i zobaczyć, jak niegdyś wyglądał układ wodny miasta oraz jaką rolę pełniły rzeki w jego infrastrukturze. Mapa pokazuje też, jak na przestrzeni wieku rozwijała się Łódź.

Na mapie zaznaczony jest także szlak turystyczny łódzkich rzek. Zaznaczone są specjalne miejsca, w których można podglądać łódzkie rzeki i dziś płynące pod ziemią. W Parku Staromiejskim, przez tzw. oko śledzia możemy zobaczyć rzekę Łódkę, a w parku Kilińskiego podziemną rzekę Lamus. Możemy zatem spojrzeć na mapę, a później wyjść w miasto i obejrzeć doliny dawnych rzek oraz podziemne strumienie.

Polecane aktualności

Zielona 6

Restauracje i biuro podróży powstaną w kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Restauracja łódzkich Żydów w ponad stuletniej kamienicy, w której prawdopodobnie mógł być kiedyś... więcej

Łódź buduje

Łódź buduje mieszkania komunalne

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W tym roku miasto razem z Widzewskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego będzie budować ponad 150... więcej

Łódź walczy ze smogiem

Łódź walczy ze smogiem, rusza nabór do kolejnej edycji wymiany pieców.

Marcin Masłowski / UMŁ

15 stycznia rozpoczyna się nabór na kolejną edycję wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Program... więcej

Łódź Buduje. Ulica Przybyszewskiego do przebudowy

Jacek Słodziński / BPiNM

Ulica Przybyszewskiego do wymiany: nowa jezdnia, nowe tory, nowe skrzyżowania, nowe wiadukty więcej

Projekt uchwały śmieciowej

Nowa uchwała śmieciowa

Monika Pawlak / UMŁ

Obecny projekt uchwały jest wzorowany na zgierskim, do którego RIO nie miała zastrzeżeń, a zacznie... więcej

Kontakt