Szlakiem łódzkich rzek

Powstała kolejna mapa tematyczna Łodzi. Tym razem przedstawia ona rozmieszczenie łódzkich rzek zarówno tych współczesnych, jak i tych starszych, istniejących od początków miasta.

To jedyny projekt przedstawiający rozmieszczenie i historię zmian biegu łódzkich strumieni. Dodatkowo mapę wzbogacają archiwalne zdjęcia, przedstawiające rzeczki z początków XX wieku. Elektroniczną mapę znajdziemy na stronie www.mapa.lodz.pl oraz www.zwik.lodz.pl.

- Rzeki są jednym z ciekawszych tematów w Polsce, a zwłaszcza w Łodzi. Wiemy, że mamy bardzo dużo rzek i źródeł, natomiast nigdy nie potrafiliśmy tego zinterpretować na dzisiejszych mapach, dlatego ten projekt jest jednym z ciekawszych opracowań przestrzennych - mówi dyrektor Łódzkiego Ośrodka Geodezji Jan Schnerch.

Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Romuald Bosakowski odwołując się do tożsamości miasta, którego potęga związana jest z bogatymi zasobami wodnymi Łodzi dodał: - Bardzo się cieszę, że wspólnie z Łódzkim Ośrodkiem Geodezji udało nam się stworzyć taką mapę. Dzięki niej możemy uruchomić wyobraźnię i zobaczyć, jak niegdyś wyglądał układ wodny miasta oraz jaką rolę pełniły rzeki w jego infrastrukturze. Mapa pokazuje też, jak na przestrzeni wieku rozwijała się Łódź.

Na mapie zaznaczony jest także szlak turystyczny łódzkich rzek. Zaznaczone są specjalne miejsca, w których można podglądać łódzkie rzeki i dziś płynące pod ziemią. W Parku Staromiejskim, przez tzw. oko śledzia możemy zobaczyć rzekę Łódkę, a w parku Kilińskiego podziemną rzekę Lamus. Możemy zatem spojrzeć na mapę, a później wyjść w miasto i obejrzeć doliny dawnych rzek oraz podziemne strumienie.

Polecane aktualności

W Senacie RP po przyjeciu uchwału o Roku Jana Kowalewskiego -  Andrzej Janecki

Pamiętamy o Janie Kowalewskim

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

Warsztaty kryptograficzne, specjalny numer Kroniki Miasta Łodzi oraz wystawa plakatów z czasów wojny... więcej

Spektakle familijne, nowy program edukacyjny i artystyczny, premiery w domach dziecka i domach samotnej matki - oto jaki będzie nadchodzący rok w Teatrze Pinokio -  mat. arch. UMŁ

Taki będzie nadchodzący rok w Teatrze Pinokio

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Spektakle familijne, nowy program edukacyjny i artystyczny, premiery w domach dziecka i domach... więcej

Europejski Dzień Seniora w Aquaparku FALA -  mat. arch. UMŁ

Europejski Dzień Seniora w Aquaparku FALA

Informacja prasowa

Dzień seniora na FALI obchodzimy 21 października (poniedziałek). Z tej okazji przygotowano dla... więcej

Ulica Piotrkowska gra dla łódzkich domów dziecka -  fot. z arch. UMŁ

Ulica Piotrkowska gra dla łódzkich domów dziecka. Wielki finał zbiórki

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Z inicjatywy przedsiębiorców z ul. Piotrkowskiej do zbiórkowego Komitetu Społecznego przekazanych... więcej

 -  Andrzej Janecki UMŁ

Mamy Rok Jana Kowalewskiego

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

Senat RP podjął uchwalę w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Jana Kowalewskiego. W ten sposób... więcej

Kontakt