Sztuka filmowa i biznes. W Łodzi rozpoczęło się Animarkt Stop Motion Forum

Warsztaty z mistrzami filmowych profesji, dyskusje, goście związani z takimi produkcjami jak „Pinokio” Guillermo Del Toro, „Kurier Francuski” Wesa Andersona, „Ratatouille” Brada Birda, „Kubo i dwie struny” Travisa Knighta. Konsultacje z najbardziej decyzyjnymi osobami w branży, czy szansa na pracę w Oscarowym studio. Od wtorku, 7 grudnia, za sprawą ANIMARKT Stop Motion Forum, Łódź na 5 dni stanie się światową stolicą animacji poklatkowej.

Organizowane po raz szósty ANIMARKT Stop Motion Forum to jedno z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń w branży animacji stop motion na świecie. Twórcy, także ci początkujący, mają szansę nawiązać kontakty branżowe oraz zaprezentować swoje portfolio przedstawicielom renomowanych studiów filmowych. To właśnie w Łodzi początek mają wybitne dzieła sztuki filmowej i międzynarodowe kariery.

Uczestnicy ANIMARKT Stop Motion Forum to reprezentanci wielu krajów. W tym roku mamy gości Hiszpanii, Czech, Wenezueli, Chorwacji, Portugalii czy Argentyny. To niesamowite, że animacja łączy ze sobą cały świat, którego centrum, przynajmniej przez najbliższe 5 dni, będzie w Łodzi – mówi Agnieszka Kowalewska-Skowron z MOMAKIN, organizatorka ANIMARKT.

W tym roku Forum odbędzie się w formule hybrydowej. Warsztaty, konsultacje a także otwarty dla szerokiej publiczności cykl – ANIMARKT After Hours, odbędą się stacjonarnie. Jednak dla tych, którzy nie mogą pojawić się w Łodzi organizatorzy przygotowali kilkanaście wydarzeń streamowanych online.

Długo zastanawiałyśmy się nad formą tegorocznego Forum. Jednak ze względu na sytuację pandemiczną zdecydowałyśmy, że ANIMARKT odbędzie się hybrydowo – mówi Paulina Zacharek z MOMAKIN. Zeszłoroczne doświadczenie w organizacji Forum online przekonało nas, że nasza obecność w sieci to duże ułatwienie dla uczestników, którzy nie mogliby pozwolić sobie na przyjazd z drugiego końca świata. Za pomocą specjalnej platformy internetowej będą mogli się z nami połączyć i brać udział w wydarzeniu – dodaje.

Program wydarzenia składa się z trzech głównych sekcji: MASTERS, PITCHING i BUSINESS. W ramach MASTERS odbędą się między innymi trzy lekcje mistrzowskie. Jedną z nich poprowadzą Jim Capabianco i Kat Alioshin – odpowiedzialni za produkcję pełnometrażowego „The Inventor”, opowiadającego o życiu Leonarda da Vinci. Jim Capobianco to nominowany do Oscara scenarzysta, związany z Walt Disney Animation Studio przy „Królu Lwie”, a następnie z Pixar Animation Studios, gdzie miał wpływ na losy wielu animacji, w tym na takie kinowe przeboje jak „Ratatouille” „Toy Story 2” czy „Finding Nemo”. Z kolei Kat Alioshin pracowała jako członek ekipy filmowej przy „The Nightmare Before Christmas” oraz „Koralina i tajemnicze drzwi”. Lekcja mistrzowska „„Jak sprawić by działało? Omówienie praktycznego podejścia do modelowania i oświetlenia w produkcji poklatkowej” będzie spotkaniem z Adamem Jonesem – współtwórcą poklatkowych projektów „Koralina i tajemnicze drzwi” czy „Kubo i dwie struny” oraz z Susanną Jerger, która odpowiadała za miniaturowe plany zdjęciowe do najnowszego filmu Wesa Andersona „Kurier Francuski”. Oboje pracują przy „Pinokiu” w reżyserii Guillermo Del Toro, który ma wejść do kin w 2022 roku. Mistrzowskie warsztaty z animacji postaci poprowadzi Marcos Valin, który pracuje głównie przy filmach pełnometrażowych, współpracując z Timem Burtonem, Wesem Andersonem czy Travisem Knightem. Kolejny z warsztatów – dla młodych twórców chcących poznać sposoby efektywnego poszukiwania producenta do swoich projektów przygotowuje Zofia Jaroszuk, która na co dzień pracuje dla nagradzanego studia Animoon i pełni obowiązki producenta oraz kierownika produkcji. Temu tematowi poświęcony będzie również panel dyskusyjny. O współpracy między twórcą a producentem mówić będą: Gábor Osváth (członek European Film Academy, założyciel studiów Filmfabriq i Boddah), Jean-François Le Corre (producent „Memorable”, założyciel studia Vivement Lundi!).

Dla twórców przygotowujących się do realizacji filmu szczególnie interesująca jest sekcja PITCHING, w której mają szansę na nagrody, umożliwiające rozwój ich  projektów. Na najlepszych czekają: voucher o wartości 60 000 złotych do wykorzystania we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), 2000 euro do wydania na produkcję w jednym z krajów Grupy Wyszehradzkiej, rezydencja artystyczna w argentyńskiej Unquillo czy akredytacja na Międzynarodowy Market Filmowy MIFA we Francji w 2022 roku.

Jako że ANIMARKT to spotkanie sztuki filmowej z biznesem, szczególne miejsce w programie zajmuje właśnie sekcja BUSINESS, która umożliwia branżowe spotkania networkingowe z udziałem najbardziej decyzyjnych osób w branży. To w jej ramach odbędzie się Talents’ Fair – nowy punkt programu ANIMARKT. Przegląd portfolio przybliży młodym twórcom system selekcji pracowników w studiach filmowych. Rozmowy poprowadzą: Becky Perryman ze Strange Beast (współtworzyli „The Headspace Guide to Sleep and Headspace Guide to Meditation” z Netflixem), Erika Forzy z Passion Animation (twórcy między innymi postaci zespołu Gorillaz) czy Dorien Schetz z Beast Animation  (odpowiedzialni za produkcję nagradzanych filmów krótkometrażowych, takich jak „Oh Willy...” czy średniometrażowy „This Magnificent Cake”).

Program ANIMARKT to także „Ask the Expert” oraz prezentacje pełnometrażowych filmów i seriali „Show me your project” czy blok „Meet your partner” w tym roku nastawiony na dialog chilijskich reprezentantów z europejskimi producentami.

ANIMARKT DLA KAŻDEGO!

Spotkania z animacją czeską, grecką i zaangażowaną – tegoroczna edycja Forum to również  ANIMARKT After Hours, czyli trzy otwarte i bezpłatne projekcje poprzedzone wstępem. Wszystkie odbędą się w Pop’n’Art przy placu Wolności. We wtorek, 7 grudnia, o g. 20.00 rozpocznie się projekcja osiem greckich animacji poklatkowych wybranych przez TAFF Festival z wprowadzeniem Anastasii Papadopulou. W środę o tej samej porze spotkanie z czeską animacją i kolejnych siedem tytułów. W czwartek natomiast w ramach działań Stowarzyszenia „Otwarte klatki” publiczność spotka się z Tobiasem Fouracrem, reżyserem animacji „Safe Ralph” i z jej bohaterem – doświadczalnym królikiem Ralphem, używanym do testów.

Szczegółowe informacje na temat warunków udziału we wszystkich wydarzeniach znaleźć można na stronie www.animarkt.pl.

Polecane aktualności

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Kontakt