"Sztuka Tworzenia Lalki". Ten elitarny kurs otwiera nowe możliwości

Zaczynają od szkieletu, kończą na kostiumie. Dwanaścioro pasjonatów, wybranych spośród kilkudziesięciu chętnych z całej Polski, poznaje w Łodzi trudną sztukę konstruowania lalek animacyjnych. Uczestnicy ciężko pracują pod okiem znakomitych łódzkich plastyków, współtwórców oscarowego "Piotrusia i wilka" czy "Wyspy psów", zdobywając unikatowy fach i spełniając swoje zawodowe marzenia. Warsztaty zwieńczy wystawa stworzonych w trakcie kursu lalek i branżowa konferencja w październiku.

"Sztuka Tworzenia Lalki". Ten elitarny kurs otwiera nowe możliwości -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
"Sztuka Tworzenia Lalki". Ten elitarny kurs otwiera nowe możliwości , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Przyjechali z różnych regionów Polski, by przez miesiąc codziennie zgłębiać tajniki tworzenia lalek animacyjnych, które ożywają w ruchu na kinowym ekranie. Adepci i adeptki trwającego od 19 sierpnia intensywnego kursu "Sztuka Tworzenia Lalki" organizowanego przez Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji w dwuosobowych zespołach przygotowują postaci według własnego projektu. Nad ich postępami czuwają znakomici artyści, którzy w dorobku mają m.in. nagrodzonego Oscarem "Piotrusia i wilka" czy pracę ze studiem Likaon dla Wesa Andersona: Marcin Zalewski, związany z branżą animacji od ponad 10 lat lalkarz, rzeźbiarz i wykonawca rekwizytów oraz Sylwia Nowak, współtwórczyni lalek oraz scenografii na potrzeby klasycznej animacji poklatkowej oraz lalkowych przedstawień teatralnych.

- Mamy już za sobą część teoretyczną i znaczną część zajęć praktycznych, a lalki naszych uczniów i uczennic nabierają kształtu. Dotychczas zakończyliśmy etap projektu postaci, stworzyliśmy indywidualnie dostosowane konstrukcje i mechaniczne głowy, a obecnie uczestnicy modelują ciała i wykonują odlewy - opowiada Marcin Zalewski. 

- W kolejnych dniach dokonamy retuszu odlewów, pomalujemy lalki, a na koniec wykonamy ich kostiumy oraz charakteryzację - wylicza Sylwia Nowak.

Prowadzący przyznają, że adepci kursu zaskoczyli ich swoim zaangażowaniem, pracowitością i talentem plastycznym. Warto zatem obejrzeć efekty ich pracy 1 października na wystawie gotowych lalek w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie odbywają się warsztaty.

Innowacyjny i interdyscyplinarny cykl zajęć z pogranicza filmu, sztuki i nowych technologii jest wynikiem współpracy wielu stron łódzkich przedstawicieli branży animacji: Likaon, Toto Studio, Momakin, indywidualnych twórców oraz Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji. - Podczas miesięcznego kursu uczestnicy zyskują specjalistyczne kompetencje, które są coraz bardziej poszukiwane w branży filmowej. Po okresie zachłyśnięcia się animacją 3D, widzowie zatęsknili za lalkowymi filmami stop motion, jakie pamiętamy sprzed lat - zauważa Paulina Zacharek i dodaje: - Absolwent naszych warsztatów wkracza na rynek wyposażony nie tylko w konkretne umiejętności manualne, ale także wiedzę o nowych technologiach czy zasadach współpracy z ekipą filmową.

Trendy w świecie animacji zmieniają się szybko, warto zatem trzymać rękę na pulsie i wypatrywać nowych dróg rozwoju. Metody kształcenia specjalistów oraz potrzeby edukacyjne branży staną się przedmiotem konferencji podsumowującej warsztaty, która towarzyszyć będzie Animarkt Stop Motion Forum 2019 - międzynarodowemu wydarzeniu poświęconemu wyłącznie animacji stop motion i lalkowej, organizowanemu właśnie przez Momakin.

Organizatorem szkolenia pod hasłem "Sztuka Tworzenia Lalki" jest Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji (SPPA). Partnerem projektu jest Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Partner wspierający to EC1 Łódź Miasto Kultury - Łódź Film Commission, a wsparcie merytoryczne zapewnia Szkoła Filmowa w Łodzi. Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

Polecane aktualności

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do pracy, sklepu, spacerze z psem - należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Co zrobić ze zużytą maseczką i rękawiczkami ochronnymi?

Jolanta Baranowska / BRP

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do... więcej

Jemy w Domu Burger Fest – rusza wielki festiwal burgerów na wynos!

ŁCW

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w lokalną branżę gastronomiczną. Chcąc wspierać restauracje w... więcej

Jak przyznaje Grażyna Jagodzka, seniorka, koordynator Telefonu Życzliwości, dziś, w erze koronawirusa wolontariusze "pracy" mają jeszcze więcej niż dotychczas.

Seniorzy pomagają seniorom w dobie koronawirusa

Jolanta Baranowska / BRP

10 wolontariuszy-seniorów Telefonu Życzliwości przeniosło swoją "pracę" do domu i odbiera telefony... więcej

Tegoroczny budżet Łódzkiego Funduszu Filmowego, w kwocie ponad 1 400 000 zł brutto, zostanie podzielony na realizację 7 filmów, które częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego.

Wyniki Łódzkiego Funduszu Filmowego edycja 2020!

Łódź Film Commission

EC1 Łódź - Miasto Kultury wraz z Komisją Konkursową ogłasza wyniki Łódzkiego Funduszu Filmowego... więcej

„Prosimy o wpuszczanie nas bez kolejki” – apelują łódzcy wolontariusze do właścicieli sklepów

Agnieszka Rutkowska / BRP

Każdego dnia wolontariusze robią zakupy seniorom w całej Łodzi. Apel popłynął drogą meilową do... więcej

Kontakt