Tak zmienia się Drewnowska - ulica z potencjałem obok Manufaktury [ZDJĘCIA]

Otoczenie Manufaktury mocno się zmienia. Okolice ul. Drewnowskiej upatrzyli sobie inwestorzy, którzy chętnie budują tam nowe mieszkania. Jak się zmienia jedna z najstarszych łódzkich ulic?

Osiedle przy ul. Drewnowskiej 43 to aż 18 budynków

17 maja 2006 r. otwarto centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe Manufaktura leżące między ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Jana Karskiego, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Ta zrealizowana z rozmachem inwestycja, która z czasem stała się wręcz wizytówką miasta, była też impulsem do zmian zachodzących w ostatnich latach wzdłuż ulicy Drewnowskiej.

Się buduje (z rozmachem)

Najbliższe otoczenie Manufaktury szybko zyskało zainteresowanie inwestorów, a najlepszym na to dowodem jest osiedle, które wyrosło przy ul. Drewnowskiej 43. Na dużej działce po zlikwidowanych Łódzkich Zakładach Farmaceutycznych „Polfa” (tereny przedwojennej fabryki tekstylnej Stüldtów) ciągnącej się aż po ul. Lutomierską, firma deweloperska Atal wzniosła aż 18 budynków, w których dominują mieszkania (łącznie 726), ale nie brak też biur. Inwestycję rozłożono na cztery etapy, obecnie dobiega już końca realizacja ostatniego z  nich – zabudowy pierzei ul. Lutomierskiej. „Apartamenty Drewnowska 43”, bo taką nazwę nosi inwestycja, jest już w znacznej części zamieszkana. Nowych gospodarzy mają też lokale użytkowe.

Równocześnie niemal powstawały mniejsze inwestycje, jak np. pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny z lokalami użytkowymi na parterze, który wyrósł przy zbiegu ul. Drewnowskiej z ul. Piwną. W tę ostatnią też warto zajrzeć, bowiem w ostatnich latach między starymi kamienicami wybudowano kilka nowych budynków mieszkalnych i usługowych. Nieśmiało ożywa też ul. Żytnia. 

Dużą ciekawość budzi natomiast przyszłość terenu po dawnym szpitalu im. św. Józefa, założonym przez rodzinę Poznańskich tuż przed I wojną światową, przekształcony później w Wojewódzkie Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Narządu Ruchu im. Radlińskiego (ul. Drewnowska 75) i ostatecznie zlikwidowany w 2014 r. Nieruchomość należąca do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi była już dwa razy wystawiana na sprzedaż, ale nie było na nią chętnych. Jak informuje kancelaria marszałka, budynek przy ul. Drewnowskiej 75 nadal pozostaje w dyspozycji województwa  i „na bieżąco omawianych jest kilka wariantów jak najlepszego wykorzystania potencjału tego miejsca".

Apartamenty, lofty i znak zapytania

Mniej więcej na przełomie 2023 i 2024 r. będzie można w pełnej krasie podziwiać przemianę kolejnej łódzkiej fabryki – kiedyś wytwórni tkanin wełnianych Aleksandra Adamskiego (vel Hirsza Damskiego) i późniejszych Zakładów Przemysłu Wełnianego im. Wiosny Ludów przy ul. Drewnowskiej 77. W osiedle mieszkaniowe segmentu premium przekształca je łódzki deweloper Tree Development Group. Na powierzchni 1,2 ha powstaje kompleks mieszkaniowy składający się z pięciu budynków, w tym dwóch odrestaurowanych obiektów pofabrycznych. Łącznie powstanie tam 276 mieszkań i apartamentów (uwaga: wszystkie są już sprzedane), większość w nowej zabudowie – trzech budynkach o nowoczesnej, lecz korespondującej z zabytkowym sąsiedztwem architekturze. Najwyższy z nich będzie mieć 9 kondygnacji. Wizytówką całej inwestycji pod nazwą D77 będą jednak postindustrialne akcenty zachowane przed dewelopera – zdobiący osiedle stary komin, a przede wszystkim luksusowe loftowe apartamenty w zabytkowych budynkach pamiętających początek XX w. stojących przy wjeździe na posesję. W lokalach o powierzchni od kilkudziesięciu do 222 mkw. (!) zachowano duże fabryczne okna oraz oryginalną wysokość pomieszczeń sięgającą 4 metrów. 

Drugą młodość ma otrzymać także dawna willa Damskiego, stojąca bezpośrednio przy ul. Drewnowskiej. Deweloper zdecydował się na sprzedaż budynku – jest do nabycia.

Kolorowy skwer

Oddalając się od Manufaktury, robi się wokół ul. Drewnowskiej trochę bardziej przestronnie. Znika zwarta zabudowa, która pojawia się dopiero w okolicy ul. Odolanowskiej. Wizerunek tej części ulicy znacznie zyskał w ostatnich latach, a to dzięki skwerowi między ulicami Drewnowską i Lutomierską (na wysokości Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi), który w kilka lat powstał jako realizacja kilku projektów z Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Dawne nieużytki przekształciły się w niezwykle wielobarwny park z oświetlonymi alejkami i ławkami. Wiosną jego różnorodna roślinność dosłownie bucha kolorami.

Stacja podziemnej kolei

Duże nadzieje na dalsze zainteresowanie przedsiębiorców ul. Drewnowską i okolicą budzi ważna także dla całego miasta inwestycja – budowa kolejowego tunelu średnicowego pod miastem. Jeden z jego przystanków, Łódź Koziny, powstaje już przy zbiegu ul. Drewnowskiej z al. Włókniarzy, w miejscu rozgałęzienia tuneli jednotorowych: dwóch w stronę stacji Łódź Kaliska i dwóch w stronę stacji Łódź Żabieniec. Przystanek będzie miał trzy podziemne kondygnacje. Poziom komunikacyjny na poziomie -1. Na poziomie -2 perony dla pociągów w kierunku stacji Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec, a na poziomie -3 w stronę dworca Łódź Fabryczna. 

Obecnie trudno jeszcze przewidzieć, jak stacja „łódzkiego metra” na Kozinach będzie oddziaływać na okolicę i czy stanie się katalizatorem dalszych zmian w tym rejonie miasta. Doświadczenie pokazuje jednak, że dobra komunikacja leży często u podstaw sukcesu danej lokalizacji. Potencjał ul. Drewnowskiej tylko wzrośnie.

Zobacz także

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt