Targowa 77 – nowoczesny kompleks biurowy w zabytkowej szkole Grohmana

Po trwającej półtora roku rewitalizacji, zabytkowa szkoła Grohmana przy ul. Targowej 77, zmieniła się w nowoczesny kompleks biurowy. W uroczystym przecięciu wstęgi uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz miejskich z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską na czele.

Targowa 77 – uroczyste przecięcie wstęgi z udziałem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej i inwestorów  -  fot: Radosław Jóźwiak/UMŁ

3 lipca 2019 r. zakończył się trwający półtora roku proces rewitalizacji szkoły Grohmana, zlokalizowanej w środku kwartału ograniczonego ulicami Kilińskiego, Fabryczną, Targową i Tylną. Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się 18 stycznia 2018 roku. Inwestorem projektu jest Royal Mill Investment Group.

Jeszcze przed uroczystą inauguracją, cała powierzchnia biurowa zrewitalizowanego obiektu znalazła najemców. Są nimi firmy: GOPET POLAND – lider branży transportowo-logistycznej oraz Welcome Digital - firma specjalizująca się w doradztwie strategicznym i realizacji projektów cyfrowych, wspierających działania marketingowe. Do grona klientów Welcome Digital należą m.in. Pepsi, Mirinda i Sunbites (obszar Centralnej i Wschodniej Europy) oraz Polkomtel i Baltona.

Podczas uroczystej inauguracji komlekus biurowero Targowa 77, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała: - Pamiętam, gdy spotkaliśmy się w tym miejscu przed rozpoczęciem prac. Budynek i jego wnętrza były bardzo zniszczone i trzeba było mieć wielką wyobraźnię aby zobaczyć w tym obiekcie potencjał i by chcieć w niego zainwestować. Wiemy, że w porównaniu z rewitalizacją starych obiektów, inwestycje wznoszone od zera są znacznie łatwiejsze i mniej kosztowne w realizacji. Dlatego podziwiam tych, którym się chce przywracać Łodzi piękne i zabytkowe obiekty, które kiedyś świadczyły o świetności naszego miasta. Takie inwestycje przywracaj naszą dumę i tożsamość, ale przede wszystkim przywracają Łódź na gospodarczej mapie Polski.

Historia obiektu przy ul. Targowej 77 sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy właścicielem gruntów został Ludwik Grohman. Budynek wzniesiono w 1914 roku wg projektu architekta Piotra Brukalskiego jako szkoła przyfabryczna dla dzieci robotników. W 1921 roku nieruchomość nabyło Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Bawełnianych Karola Scheiblera. Po drugiej wojnie światowej budynek pełnił rolę szkoły podstawowej, a następnie szkoły specjalnej (SPS nr. 165). W 1972 roku powstała w budynku Wojewódzka Pracownia Dydaktyczno-Techniczna przy Kuratorium Oświaty i Wychowania, przekształcona następnie, w latach 80-tych, w Wojewódzki Ośrodek Politechniczny. W 1996 roku Ośrodek został włączony do Wojewódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, a nazwa zmieniona na łódzkie CDNiKP. Na podstawie decyzji Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 28.07.2008 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/59.

Jerzy Pietrucha, przedstawiciel inwestora, spółki Royal Mill Investment Group podkreśla:- Targowa 77 zapewnia inspirującą i komfortową przestrzeń do pracy, życia i spędzania czasu z zachowaniem zabytkowego, stylowego charakteru tej nieruchomości. Projekt oferuje otwartą i atrakcyjną przestrzeń publiczną, co przyczyni się do dalszego rozwoju obszaru Księżego Młyna i jego bezpośredniego otoczenia.

- Biznes szuka miejsc, które są wyjątkowe. Targowa 77 to połączenie budynku o najwyższej klasie biurowej, położonego w ścisłym centrum miasta, z doskonałym dojazdem, a jednocześnie zapewniającego ciszę, spokój, sporą ilość miejsc parkingowych i doskonałe warunki do pracy. Inwestycja wraz z zakupem nieruchomości pochłonęła łącznie 8 milionów złotych – dodaje pomysłodawca i manager projektu Przemysław Andrzejak.

Dzięki współpracy z Łódzkim Konserwatorem Zabytków, inwestor korzystał z archiwalnych zdjęć budynku, co umożliwiło maksymalne odwzorowanie jego pierwotnej formy. Jako uzupełnienie kolorystyczne czerwonej cegły, elementów paneli elewacyjnych w ciepłym kolorze miedziano-rdzawym. Nowa ściana elewacyjna z dużymi przeszkleniami, nawiązująca do pierwotnej konstrukcji, pozwala na uzyskanie przestrzeni i wyeksponowanie największych atutów architektonicznych.

W ramach prac rewitalizacyjnych oprócz gruntownej przebudowy całości, dobudowano drugą kondygnację nad częścią stanowiącą salę gimnastyczną. W rezultacie powstały najwyższej klasy powierzchnie biurowe z szybem windowym, umożliwiającym dostęp do parteru i pierwszego piętra bezpośrednio z poziomu terenu. Powierzchnia biurowa kompleksu Targowa 77 powiększyła się o 400 mkw., z 800 do ponad 1.000 mkw, która została wynajęta w całości.

Drugi etap zagospodarowania terenu Targowa 77 przewiduje wzniesienie nieruchomości o trzech kondygnacjach mieszkalnych, w zabudowie wielorodzinnej. Zaprojektowano kameralny, stylowy obiekt o bardzo wysokich standardach architektury, o charakterze ekskluzywnej willi miejskiej. Dzięki ceglanej elewacji, stylowym detalom i dużym przeszkleniom, budynek będzie doskonale harmonizował z otoczeniem. Zaprojektowano w nim kilkanaście różnej wielkości komfortowych mieszkań i apartamentów, wyposażonych w obszerne tarasy i balkony.

Polecane aktualności

Nowe torowisko na Stoki gotowe

Nowe torowisko na Stoki gotowe

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Zakończył się remont torowiska tramwajowego pomiędzy ulicami Pomorską a Telefoniczną. 1 października... więcej

Ceny wody pozostają bez zmian. Nie będzie podwyżek opłat za wodę i ścieki

Tomasz Walczak / UMŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zdecydowała, iż w tym roku ceny opłat za zużycie wody i utylizację... więcej

Łódzkie święto Armii Krajowej

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

W rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwa Polski, konspiracyjnej organizacji przekształconej później w... więcej

Rewitalizacja Księżego Młyna -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź rewitalizuje Księży Młyn. Zaczynamy remont kolejnych famuł

Małgorzata Loeffler / ZIM

Rewitalizacja Księżego Młyna nie zwalnia. Zaczynamy kolejne remonty, czyli komfortowe mieszkania... więcej

Remontowana fasada miejskiego żłobka przy ul. Zachodniej 55A -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Prawie 2 mln zł na modernizacje miejskich żłobków w 2020 r.

Jolanta Baranowska / BRP

Kończy się kompleksowy remont miejskiego żłobka przy ul. Zachodniej 55A. W tym roku ma być... więcej

Kontakt