„Te dzieci są nasze i już”. Reportaż o specjalistycznej rodzinie zastępczej w TVP3 Łódź

Gdy Przemek z nimi zamieszkał, miał 3 latka i nie znał innego miejsca niż szpital. Gabrysi lekarze dawali kilka lat życia, a dziś jest już 14-latką. Diagnozy co do Julki były równie niepomyślne. Ale ona przetrwała już niejeden kryzys. To troje dzieci spośród tych, które Renata i Janusz Zalewscy przyjęli do swojego domu jako rodzina zastępcza specjalistyczna.

- Mamy tylko dzieci niepełnosprawne. Tak wyszło. Ktoś na górze chyba tak zadecydował za nas - komentują państwo Zalewscy w reportażu z cyklu "Depozyt wiary" nakręconym przez TVP3 Łódź.


I zapewniają, że żadne z nich nie boi się niepełnosprawności. - Każdy mały kroczek, sukces tych dzieci to jest dla nas coś wspaniałego. Ostatnio w szkole u Gabrysi robili przedstawienie. Gabrysia tam śpiewała, a ja ryczałem jak bóbr. Pojechaliśmy na cmentarz do moich rodziców. I Przemek w pewnym momencie pyta „A kto to jest Marianna Zalewska?”. No to ja od razu łzy w oczach. Po prostu to był sukces dla nas, że on czyta - opowiada pan Janusz.


Podobnie czuje to pani Renata: - To są prozaiczne czasami chwile szczęścia. Byliśmy na odpuście i tam były zjeżdżalnie. Przemek był mały jeszcze i pamiętam, jak on wdrapywał się po drabince, żeby móc zjechać. My byliśmy z niego tacy dumni. Zdrowe dzieci już zrobiły to 10 razy. A on uparcie sobie szedł po drabince. My staliśmy, łzy w oczach, że jemu się to udało, że on wszedł na zjeżdżalnię i zjechał z niej. My się cieszymy, kiedy dzieci zaczną chodzić, kiedy same zaczną jeść, kiedy Gabrysia w wieku 8 lat przestała chodzić w pampersie. To są takie chwile szczęścia.


Nie jest to łatwa praca, ale ona daje tyle satysfakcji. A te dzieci są przekochane. To są dzieci, których ja nie urodziłam, ale to są nasze dzieci. My tak je traktujemy i my je naprawdę kochamy. My nawet nie myślimy tymi kategoriami, że to nie są nasze dzieci. One są nasze i już.

Reportaż dostępny na https://lodz.tvp.pl/819832/depozyt-wiary….

 

Polecane aktualności

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca prac i konserwator pracują bez zmian.

Łódź buduje. Trwają intensywne prace przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca... więcej

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie na ul. Dąbrowskiego.

Łódź buduje wiadukt na ul. Dąbrowskiego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie. Jeszcze w tym roku powstanie nowy... więcej

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul. Sierakowskiego ma nową salę polisensoryczną.

Bezpieczny "plac zabaw" dla podopiecznych DPS

Jolanta Baranowska / BRP

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul.... więcej

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do pracy, sklepu, spacerze z psem - należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Co zrobić ze zużytą maseczką i rękawiczkami?

Jolanta Baranowska / BRP

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do... więcej

Jemy w Domu Burger Fest – rusza wielki festiwal burgerów na wynos!

ŁCW

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w lokalną branżę gastronomiczną. Chcąc wspierać restauracje w... więcej

Kontakt