Te kamienice, wille i fabryki wypięknieją w 2022 roku. Rewitalizacja Łodzi [WIZUALIZACJE]

Rewitalizacja Łodzi nie zwalnia, a przed nami kolejny rok intensywnych prac. Wartość finansowa realizowanych obecnie inwestycji to 425 mln zł. Które inwestycje zakończą się w tym roku? Jak budynki będą wyglądać po zmianach? Sprawdź!

rewitalizacja Łodzi 2022
W 2022 roku zakończy się remont wielu ważnych łódzkich zabytków

Włókiennicza

Najważniejszą inwestycją w programie rewitalizacji, która zostanie oddana do użytku mieszkańców w 2022 roku, jest ul. Włókiennicza, czyli kolejny woonerf z 13 wyremontowanymi kamienicami. W sumie powstaną tam 223 komfortowe mieszkania komunalne, 32 lokale użytkowe, 5 mieszkań chronionych oraz 3 placówki pełniące funkcje społeczne. Jedną z tych kamienic jest perełka architektury, czyli dom Hilarego Majewskiego.

Wybierz się na wirtualny spacer po ul. Włókienniczej:Kultowe podwórko

Zmieni się także kamienica przy ul. Piotrkowskiej 102. To kultowy adres, pod którym mieści się pub Łódź-Kaliska. Odnowiona zostanie elewacja od strony podwórza, odtworzone zabytkowe detale architektoniczne, a sam dziedziniec przebudowany. W posadzce przy wejściu pojawią się detale zachowane z wyburzonych łódzkich fabryk.

Kamienice przy Piotrkowskiej

W II kwartale rozpoczną się  prace w kamienicach przy Piotrkowskiej 115 i Piotrkowskiej 118. Pierwszą czeka generalna przebudowa od piwnic po dachy. W przypadku drugiej przebudowa obejmie zarówno budynek, jak i podwórze.

W ten sposób przy Piotrkowskiej powstaną kolejne podwórka wypełnione zielenią z kameralnymi kawiarniami, idealne na spotkania i randki.

Zabytkowa willa i fabryki przy Sienkiewicza

W połowie roku rozpoczną się remonty zabytkowej willi przy Sienkiewicza 26 i fabrykach pod numerem 61a i 63.

Budynek przy Sienkiewicza 26 to dawna willa Maurycego Frankela.  Po remoncie budynek będzie pełnił, tak jak dotychczas funkcje biurowe, ale pojawi się tu również przestrzeń dla restauracji.

W III kwartale wystartują prace w fabrykach przy ul. Sienkiewicza. Na pofabryczną elewację budynku wróci cegła, a  wnętrza zyskają nowy układ pomieszczeń. Po remoncie powstaną tam biura, pracownie artystyczne oraz lokale dla przedsiębiorców, w tym również przeznaczone na działalność gastronomiczną.

Księży Młyn

Na Księżym Młynie zakończą się prace pod 9,1,7 i 11a oraz przy ul. Fabrycznej 21, a także Przędzalnianej 59, 61, 63 i 67. Unikatowe w skali europejskiej osiedle przemysłowo-robotnicze należącego dawniej do imperium Scheiblerów znowu będzie miało malowniczą aleję lipową, która jest sercem zabytkowego osiedla. Wykonawca odtworzył jej oryginalny wygląd, z szerokim chodnikiem pośrodku i żeliwnymi barierami.

Po przebudowie pojawi się brukowana nawierzchnia, staną nowe ławki i latarnie. Nie zabraknie także zieleni - posadzone zostaną liczne hortensje i kilka tysięcy traw ozdobnych. 

Na Księżym Młynie, poza przestrzeniami wspólnymi, do 2023 r. zrewitalizowanych zostanie łącznie aż 47 budynków (mieszkalnych, jak i dawnych komórek oraz zabudowań gospodarczych).

Gdzie jeszcze zakończą się prace?

W 2022 roku zakończą się remonty w kolejnych 23 budynkach. Powstanie w nich 380 mieszkań wyposażonych we wszystkie media, 70 lokali użytkowych, 4 pracownie i świetlica artystyczna. Do użytkowania oddane zostaną m.in. kamienice przy ul. Rewolucji 13, 15, 17 i 29, Wschodniej 45, 52 i 35, Pomorska 11 i Legionów 20.

Zobacz także

Polecane aktualności

Łódź edu kul | projektowanie oferty w instytucjach - badanie zaangażowania odbiorców oferty kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Instytucje kultury, nie zatracając swoich podstawowych funkcji związanych między innymi z... więcej

Łódź edu kul | „Przystań w Teatrze" najnowszy program Teatru Arlekin

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Mamy w Łodzi kilka teatrów. Wśród nich jest nieduży – ale wielce sprytny, Arlekin. I jak w commedia... więcej

Łódź edu kul | „Wszystkich kochać, nikogo nie oszczędzać. Całoroczne rozbudzanie empatii”.

Wydział Kultury

Pod tym hasłem zespół Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotował blisko 50 wydarzeń i... więcej

 -  materiał Stowarzyszenia Topografie

Łódź edu kul | wyjątkowy audio przewodnik i film o ulicy Piotrkowskiej

Wydział Kultury

Być może nie wszyscy łodzianie jeszcze wiedza ale w najbliższych latach Łódź będzie obchodziła dwie... więcej

Łódź edu kul | warsztaty CHOREI i Fabryki Sztuki dla szkół

Wydział Kultury

Przez ostatnie cztery miesiące – od września do grudnia 2021 – artyści Teatru CHOREA i edukatorzy z... więcej

Kontakt