Teatr Powszechny z dotychczasowym dyrektorem

Nie będzie konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Powszechnego, Ewa Pilawska otrzyma przedłużenie kontraktu na kolejną kadencję, o ile decyzję władz Łodzi zaakceptuje Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zdjęciu od lewej: Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialna za kulturę, Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego -  fot. Monika Pawlak
Na zdjęciu od lewej: Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialna za kulturę, Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego , fot. Monika Pawlak

- Konkursy na stanowiska dyrektorów instytucji kultury, którym kończą się kadencje są dobrym rozwiązaniem z jednym „ale” - jeśli mamy pewność, że urzędujący dyrektor realizuje swoje zadania dobrze, poszerza ofertę placówki, dba o jej nieustanny rozwój uznajemy konkurs za zbędny - powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Teatr Powszechny funkcjonuje bardzo dobrze, dlatego przedłużamy umowę pani Ewie Pilawskiej. Gratuluję pani dyrektor i zespołowi, bo stworzyli rodzinę, która walczy o to miejsce.

Ewa Pilawska nieco wzruszona podziękowała prezydent Łodzi za „męską odwagę oraz przecięcie toksyny”.

- Dziękuję za zaufanie i propozycję kontraktu. Uważam, że w drodze dialogu, rozmowy możemy zrobić wiele dobrego dla tej sceny - dodała Ewa Pilawska.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami decyzję władz Łodzi o przedłużeniu kontraktu musi zaakceptować jeszcze Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który na decyzję ma 30 dni. Zgoda ministra jest warunkiem przedłużenia kontraktu, jej brak oznacza konkurs na stanowisko dyrektora. Zdaniem prezydent Łodzi problemów nie będzie, Ewa Pilawska nie ma powodu do niepokoju.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialna za kulturę wyjaśniła, że zgodnie z prawem samorząd może wyłaniać dyrektorów instytucji kultury w drodze konkursu, ale nie musi. Podkreśliła, że w przypadku Teatru Powszechnego konieczne było zachowanie procedur przewidzianych prawem, a więc poinformowanie urzędującego dyrektora o konkursie z odpowiednim wyprzedzeniem oraz opublikowanie takiej informacji w Biuletynie Informacji Publicznej UMŁ.

- Zachowanie tej procedury o niczym nie przesądzało - podkreśliła wiceprezydent Moskwa-Wodnicka. - Przeprowadziłam wiele rozmów i konsultacji w tej sprawie i zdecydowałam, że w przypadku tej sceny konkurs jest zbędny, ponieważ pani dyrektor dba, aby teatr się rozwijał, a co ważne - scena nieustannie cieszy się niesłabnącym uznaniem widzów.

W 2020 roku dobiegają końca kadencje dyrektorów jeszcze w 5 instytucjach kultury, ale nie wszędzie będą konkursy.

- Zdecydowałam, że w Teatrze Nowym, Muzeum Miasta Łodzi oraz Miejskiej Galerii Sztuki będą konkursy, co oczywiście nie oznacza negatywnej oceny pracy dotychczasowych dyrektorów - zaznaczyła Małgorzata Moskwa-Wodnicka. - W trybie pozakonkursowym przedłużymy umowy dyrektorom Biblioteki Miejskiej i Poleskiego Ośrodka Sztuki.

Ewa Pilawska jest dyrektorem Teatru Powszechnego od 1995 roku, nowy kontrakt może być podpisany maksymalnie na 5 kolejnych sezonów.

Polecane aktualności

Łódź ma nowy żłobek! Rekrutacja trwa do 24 kwietnia

Jolanta Baranowska / BRP

Nowoczesny budynek stanął przy ul. Kmicica na Olechowie. Rozpoczął się nabór do placówki. 60... więcej

Wybory -  fot. Paweł Łacheta / Archiwum UMŁ

Wybory 2020: pismo wiceprezydenta Adama Wieczorka do Joanny Pieńkowskiej, komisarza wyborczego w Łodzi

BRP

Pismo skierowane przez wiceprezydenta Łodzi Adama Wieczorka do pani Joanny Pieńkowskiej, komisarza... więcej

W czerwcu 2018 roku ruszył kolejny etap rewitalizacji osiedla - do końca 2021 roku modernizacji poddanych zostanie 29 budynków. -  fot. UMŁ

Łódź rewitalizuje Księży Młyn

Małgorzata Loeffler / ZIM

Nie zamierzają zejść z budowy. Mimo epidemii trwają intensywne prace remontowe przy ulicy... więcej

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca prac i konserwator pracują bez zmian.

Łódź buduje. Trwają intensywne prace przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca... więcej

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie na ul. Dąbrowskiego.

Łódź buduje wiadukt na ul. Dąbrowskiego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie. Jeszcze w tym roku powstanie nowy... więcej

Kontakt