Toast za Niepodległą

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w wigilię Narodowego Święta Niepodległości (niedziela, 10.11.2019) zaprasza na Toast za Niepodległą oraz wydarzenia towarzyszące.

 W wigilię Narodowego Święta Niepodległości (niedziela, 10.11.2019) zapraszamy na Toast za Niepodległą. W ramach imprezy:

- performatywne czytanie "Kwiaty cięte - spektakl na podstawie fragmentów Kwiatów Polskich Juliana Tuwima
- kuratorskie zwiedzanie wystaw "4 czerwca - wybraliśmy Wolność", "Wrzesień 1939 w filmie" oraz fragmentów wystawy "Drogi do Niepodległej"
- spektakl słowno-muzyczny "Dla Ciebie Polsko!" w wykonaniu Studia Piosenki Teresy Stokowskiej-Gajdy
- uroczysty Toast za Niepodległą

Początek imprezy: 20:00
Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

W ramach zwiedzania jedna z grup przeznaczona będzie dla osób niedosłyszących i niesłyszących.

Projekt sfinansowany ze środków Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura-Interwencje 2019"

 

„KWIATY POLSKIE” JULIANA TUWIMA – CZYTANIE PERFORMATYWNE

Serdecznie zapraszamy na spektakl „Kwiaty cięte – czytanie performatywne na podstawie Kwiatów Polskich Juliana Tuwima” w reżyserii Mikołaja Szczęsnego. „Kwiaty Polskie” to jedno z najwybitniejszych dzieł łódzkiego poety. Jest próbą refleksji nad polskimi drogami do niepodległości. Jest tekstem o poszukiwaniu polskiej tożsamości targanej wichrami historii. Łączy także tematykę narodową ze sprawami społecznymi. Gros akcji poematu dzieje się w Łodzi przełomu XIX i XX wieku.

„Kwiaty cięte” to performatywne czytanie fragmentów poematu w reżyserii Mikołaja Szczęsnego. W spektaklu wystąpią: Cezary Nowak, Sylwia Gajdemska, Daniel Samuel Stańko. Oprawę muzyczną przygotowała Teresa Stokowska-Gajda.

Premiera odbędzie się 10.11.2019 roku (niedziela) o godzinie 20:00 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13. Czas trwania 60 minut

Spektakl w ramach imprezy „Toast za Niepodległą” sfinansowaną z funduszy Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2019. 

 

DLA CIEBIE POLSKO – KONCERT PIEŚNI I PIOSENEK PATRIOTYCZNYCH

Spektakl słowno-muzyczny  z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w którym wykorzystano wiersze i wspomnienia legionistów, fragmenty przemówień Józefa Piłsudskiego oraz piosenki: „My pierwsza brygada”, „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”, a także wiele innych pieśni legionowych. Mamy nadzieję, że nasz spektakl przybliży długą i wyboistą drogę do odzyskania niepodległości przez Polskę.

Scenariusz, opracowanie muzyczne, reżyseria, akompaniament: Teresa Stokowska-Gajda

Występują: Ewa Cieślak, Aleksandra Windyga, Adrianna Zuchmańska, Bartosz Gajda, Łukasz Handzel, Patryk Pawlak

Spektakl odbędzie się 10.11.2019 roku (niedziela) o godzinie 23:00 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13. Czas trwania 60 minut

Koncert w ramach imprezy „Toast za Niepodległą” sfinansowaną z funduszy Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2019. 

 

TRZY WYDARZENIA, KTÓRE ZMIENIŁY POLSKĘ! – WYSTAWY NIEPODLEGŁOŚCIOWE Z PRZEWODNIKIEM

W 101 rocznicę odzyskania Niepodległości, 80. rocznice wybuchu II wojny światowej i 30. Rocznicę wyborów czerwcowych zapraszamy za zwiedzanie z przewodnikiem wystaw poświęconych tym wydarzeniom. W ramach zwiedzania obejrzeć będzie można:

- wystawę „Drogi do niepodległej – okres 1914-1921”

- wystawę „4 czerwca – wybraliśmy Wolność”

- wystawę „Wrzesień’39 w filmie”

Sweter Lecha Wałęsy w którym podpisywał porozumienia sierpniowe, ornat Jana Pawła II z Mszy św. Na Lublinku, zegar z radiostacji w Gliwicach, broń z września’39, mundury legionowe, pamiątki z wojny polsko-bolszewickiej – to wszystko obejrzysz na naszych wystawach po których oprowadzą Cię ich autorzy.

Oprowadzanie jednej z grup w towarzystwie tłumacza języka migowego dostosowana dla osób niedosłyszących i niesłyszących.

Zwiedzanie rozpocznie się 10.11.2018 (niedziela) o godzinie 21:00 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13. Oprowadzający: dr Sebastian Adamkiewicz, starszy kustosz Konrad Czernielewski, kustosz Grzegorz Wróbel, adiunkt Agnieszka Pawlak-Damska, adiunkt Przemysław Stępień, adiunkt Piotr Spólnicki. Czas trwania 1h30m

Zwiedzanie w ramach imprezy „Toast za Niepodległą” sfinansowaną z funduszy Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2019

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W MUZEUM

Zapraszamy wszystkich, a zwłaszcza rodziny i dziadków z wnukami  na świętowanie w dniu 11 listopada w siedzibie głównej naszego Muzeum. W programie:

godz. 12.00 - 17.00 – czynne stoisko warsztatowe, na którym m.in. patriotyczna gra edukacyjna, wytwarzanie flagi państwowej z papieru, malowanki, megapuzzle, projekcja filmu dla dzieci Z Pamiętnika Dziadka – preferowany wiek dzieci 6-12 lat

godz. 14.00 – I tura gry muzealnej Muzealne Biuro Detektywistyczne – tropimy zaginione dzieła sztuki (dzieci 8-12 lat, młodzież, dorośli) – zbiórka wystawa więzienna

godz. 15.00 – II tura gry muzealnej Muzealne Biuro Detektywistyczne – tropimy zaginione dzieła sztuki (dzieci 8-12 lat, młodzież, dorośli) – zbiórka wystawa więzienna

godz. 17.00 18.00 – karaoke patriotyczne – 12 wybranych pieśni znanych wszystkim Polakom tym dużym i tym małym (dzieci 8-12 lat, młodzież, dorośli) – sala 39

 

Wstęp Wolny

 

* przy każdej turze gry muzealnej obowiązuje limit 20 osób mogących wziąć w niej udział . W przypadku dużego zainteresowania i braku miejsc na daną turę, w ramach alternatywy, będzie można zagrać w grę Odszukaj Artefakt w wersji Kobiece Twarze Niepodległości.

 

 

ŁODZIANIE DLA NIEPODLEGŁEJ - WYKŁAD

Piątek: 18:00

Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

Serdecznie zapraszamy na wykład poświęcony Łodzianom zasłużonym w walce o niepodległość. Społecznicy, samorządowcy, żołnierze, uczestnicy rewolucji 1905 roku, kobiety i mężczyźni. Dzięki nim Polska mogła znów zaistnieć na mapach świata. O szczególnej roli Łodzian w procesie odbudowy Państwa Polskiego opowie dr Agnieszka Jędrzejewska, autorka wystawy Łodzianie dla Niepodległej. Wystawę obejrzeć będzie można na rynku Manufaktury. Wykład będzie cennym uzupełnieniem ekspozycji. W trakcie wykładu obejrzeć będzie można unikatowe zdjęcia Jana Kowalewskiego.

Wykład z tłumaczeniem na język migowy

 

Polecane aktualności

Better Collective Poland otwiera biuro w Łodzi -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Better Collective Poland otwiera biuro w Łodzi

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Better Collective Poland, to część duńskiej marki BC, działającej w obszarze marketingu. Polska jest... więcej

Na Widzewie Kino Przytulne. Przenosi się do wyremontowanego Domu Kultury "502"

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ratujemy Kino Przytulne, które zostało wyrzucone z ŁDK. Z zupełnie nową ofertą przeniesie się do... więcej

Kolej Dużych Prędkości przetnie Złotno? Dlaczego rząd rezygnuje z tzw. południowego wariantu KDP?

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Rząd rezygnuje z południowego wariantu przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez Łódź i w zamian... więcej

Trwa akcja wymiany pieców. Wniosek na dofinansowanie trzeba złożyć do 31 marca

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Akcja wymiany starych pieców i palenisk na ekologiczne cieszy się coraz większym zainteresowaniem... więcej

Rozlicz PIT, wygraj pieniędzy plik. Już ponad milion złotych w łódzkim budżecie dzięki Wielkiej Loterii Podatkowej Miasta Łodzi

Tomasz Walczak / BKSiDŁ

Wylosowano kolejnych zwycięzców tygodniowej nagrody Wielkiej Loterii Podatkowej Miasta Łodzi.... więcej

Kontakt