#towaRower. Pierwsze pojazdy trafiły do łódzkich przedsiębiorców

Trzej łódzcy przedsiębiorcy zostali laureatami pierwszego programu #towaRower, dzięki któremu pozyskali nowe pojazdy dla swoich firm.

#towaRower

Program, którego głównym celem było dostarczenie łódzkim przedsiębiorcom nowoczesnych rowerów towarowych, właśnie ma finał swojej pierwszej edycji. Popularność tego typu pojazdów w miastach zachodniej Europy liczona jest już w dziesiątkach tysięcy. Jak wskazuje Hubert Barański (Fundacja Normalne Miasto „Fenomen”) – „Są one odpowiedzią na problemy jakie dotykają miasta na całym świecie: hałas, korki, zanieczyszczenie powietrza, problemy ze znalezieniem miejsc parkingowych.” Rowery ze wspomaganiem elektrycznym potrafią zabrać ze sobą nawet do 150 kg bagażu.

„To pierwszy taki przykład współpracy trzech sektorów w Polsce: samorządu, organizacji pozarządowej i biznesu. Cieszę się, że udało się to zrobić właśnie w Łodzi. Dzięki temu programowi mieszkańcy mogą zobaczyć co to jest rower cargo i jak szerokie są możliwości jego wykorzystania. To także sposób na realne przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu oraz troki o dobrą jakość powietrza w Łodzi” – mówi Adam Pąsiek z Wydziału Kształtowania Środowiska

Z kolei Jacek Ziebura, dystrybutor rowerów cargo powiedział, że „Rowery, które oferujemy, mają ładowność 100-150 kg. Zasięg na jednym ładowaniu wynosi do 100 km, jednak wiele zależy od terenu oraz masy przewożonego ładunku. W terenie płaskim można oczywiście poruszać się za pomocą siły mięśni, bez wspomagania elektrycznego.” Dodaje, że „rowery są łatwe w prowadzeniu, a pozycja za kierownicą jest bardzo wygodna, jak w typowym rowerze holenderskim. Przy prowadzeniu trzeba przyzwyczaić się do większego niż w klasycznym rowerze promienia skrętu.”

Realizowane zadanie nie odbyłoby się, gdyby nie zaangażowanie Veolia Energia Łódź. Przedstawiciel firmy, Sławomir Wieteska przypomniał, że jest to już kolejne przedsięwzięcie rowerowe w Łodzi w które angażuje się Veolia. W zeszłym roku zakupiono 10 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym dla urzędników ZDiT oraz Zarządu Zieleni Miejskich. 

W pierwszej edycji programu, jury składające się z przedstawicieli Veolia Łódź, Urzędu Miasta Łodzi, Towarowe.pl oraz organizatora - Fundacji Fenomen, wyłoniło trójkę laureautów. Są nimi Mobilny serwis rowerowy oraz DJ Lizard, Klubokawiarnia Niebostan oraz kawiarnie rowerowe Pana Rowerskiego. 

Polecane aktualności

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej

Kontakt