Transportowo-drogowy budżet obywatelski

Spacerowa aleja, nowe chodniki, pasy rowerowe i miejsca parkingowe, to infrastrukturalne tematy zgłoszone przez Łodzian w Budżecie Obywatelskim. 

Woonerf na ul. Zacisze -  fot. Archiwum UMŁ
W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego 133 zgłoszone projekty dotyczą dróg i transportowych potrzeb mieszkańców. W ramach BO sfinansowano już w Łodzi m.in. powstanie woonerfu na ul. Zacisze , fot. Archiwum UMŁ

- W VIII edycji Budżetu Obywatelskiego wśród 866 złożonych wniosków 133 z nich dotyczą dróg i transportowych potrzeb mieszkańców. To ponad 15% wszystkich zgłoszonych wniosków – informuje Damian Raczkowski, przewodniczący komisji Rady Miejskiej w Łodzi do spraw budżetu obywatelskiego.

Transportowe zadania pojawiły się zarówno w zadaniach osiedlowych, jak i ponadosiedlowych. Najwięcej drogowych tematów dotyczy Bałut, gdzie wpłynęły 42 wnioski. Na Polesiu złożono 28 wniosków. Natomiast Górna i Widzew to analogicznie 22 i 20 infrastrukturalne zadania. Ponadto Łodzianie zgłosili 6 wniosków dotyczących Śródmieścia i 16 ogólnomiejskich zadań.

Cały trwa czas weryfikacja wniosków, jednak z tych z pozytywną opinią mamy już kilka propozycji od Łodzian. Między innymi międzyosiedlowa aleja Spacerowa,
czyli trasa spacerowa między ulicami Pienistą, a Falistą na Polesiu, nowe chodniki na ul. Gandhiego, remonty osiedlowych dróg, takich jak Wiekowa, czy Skrajna, miejsca parkingowe na Pomorskiej, oraz pasy rowerowe na Starym Polesiu, czy przejazd dla rowerzystów przy parku Staszica. Przekrój złożonych wniosków pokazuje różnorodność potrzeb mieszkańców, którzy chcą mieć realny wpływ na to, jak wygląda przestrzeń wokół ich domów, czy jak wygląda droga do pracy, szkoły czy na uczelnię. 

- Ostatnie siedem edycji Budżetu Obywatelskiego to ponad 150 wniosków mieszkańców, dzięki którym wykonaliśmy ponad 30 km nowych ulic, chodników czy rowerowej infrastruktury – wyjaśnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Między innymi powstały woonerfy na ul. Piramowicza i ul. Zacisze. Przebudowano bliskie mieszkańcom osiedlowe ulice zamieniając dziurawe, czy gruntowe drogi
w utwardzone ulice i osiedlowe woonerfy. To sami mieszkańcy zmienili między innymi ul. Wróblewskiego, czy Rydzową. Zrealizowaliśmy również szereg wielu mniejszych inwestycji, jak remonty chodników między innymi na Pienistej, czy Chocianowskiej, budowę miejsc parkingowych między innymi na Źródłowej, czy wykonanie pasów, oraz śluz rowerowych i ulic z kontraruchem dla rowerów. Również Łódzki Rower Publiczny to pomysł Łodzian na drogowe i transportowe inwestycje naszego miasta.

Polecane aktualności

Łódź -  fot. Archiwum UMŁ

O jakie kwoty z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i na jakie inwestycje wnioskuje Łódź?

Marcin Masłowski / BRP

Miasto Łódź otrzymało już wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na przeciwdziałanie... więcej

Pałac Poznańskich z nową iluminacją -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódzki Luwr po remoncie. Od wtorku możemy podziwiać nową iluminację!

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

We wrześniu zakończył się trzyletni remont pałacu Izraela Poznańskiego, siedziby Muzeum Miasta... więcej

MOON Lodz -  Paweł Łacheta / UMŁ

„MOON Lodz” świeci przy Piotrkowskiej 190

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Niedeptakowa, „górna” część ulicy wzbogaciła się w ostatnim czasie o kilka nowych lokali... więcej

Budowa Fuzji -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódzka Fuzja rośnie. Kolejne inwestycje w dawnym imperium Karola Scheiblera

Materiały prasowe/Tomasz Walczak - UMŁ

Na terenie pofabrycznego kompleksu Karola Scheiblera rozpoczęła się budowa dwóch nowych biurowców,... więcej

Zaczynamy projektowanie skweru Wiedźmina i zapraszamy Łodzian na warsztaty -  Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Zaczynamy projektowanie skweru Wiedźmina i zapraszamy Łodzian na warsztaty

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Południowa część placu Komuny Paryskiej, znana łodzianom jako Skwer Wiedźmina, zostanie... więcej

Kontakt