Tropiciel łódzkich historii na dwóch nowych ścieżkach. Wybierz się na patriotyczny spacer z aplikacją

Śladami legionistów w Łodzi oraz spacer po Starym Cmentarzu - nowe spacery z aplikacją Tropiciel dostępne będą już 11 listopada.

Od kilkunastu miesięcy turyści i łodzianie zafascynowani historią miasta mają do dyspozycji nowoczesną aplikację Tropiciel, z której można korzystać za darmo. Dzięki niej uruchomionych zostało już kilkanaście tras po Łodzi i gier miejskich. Od tygodnia można jej używać także w iphonach. Tym razem twórcy aplikacji w kooperacji z Urzędem Miasta i Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem zaproponowali na jesienne spacery dwie kolejne trasy.

Pierwsza z nich to trasa po ulicy 6-go Sierpnia. Ma przypominać łódzkich legionistów Piłsudskiego, którzy stacjonowali przed sponad stu laty w budynkach obecnego Urzędu Skarbowego. Wzdłuż ulicy 6-go Sierpnia od stadionu KŻ ,,Orzeł’’ aż do budynku szpitala dawnego WAM przy Placu Hallera namalowanych jest pięć murali poświęconych legionistom, a tych z Łodzi było ok. 700. Murale są także formą pytań o współczesny patriotyzm. Po trasie, która liczy około 40 minut oprowadza pomysłodawca ścieżki Sławomir Macias, a po drodze oglądać można wykonane przez Ovcę, znakomitego artystę graffiti, prace. Pytania o patriotyzm współczesny ukryte są pod hasłami - tytułami prac malarskich:

  1. Konstytucja i praworządność.
  2. Prawa kobiet.
  3. Walka zbrojna o wolność.
  4. Wolność, równość, braterstwo.
  5. Rozwój osobisty i służba dla społeczeństwa.

W ramach regrantingu Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi i firma eDialog przygotowały niezwykły projekt drugiego spaceru po zabytkach szacownej nekropolii w aplikacji Tropiciel. Aplikacja jest darmowa i jest dostępna na oba systemy. Po zainstalowaniu wybieramy z katalogu ścieżki turystyczne jakie nas interesują, zakładamy słuchawki by lektor prowadził nas po meandrach łódzkiej historii i możemy ruszać na spacer po Starym Cmentarzu przy Ogrodowej. Odwiedzić możemy aż 25 lokalizacji ( a w sumie 36 nagrobków ) i poznać historię pochowanych tam łodzian oraz dowiedzieć się o artystach, którzy tworzyli sztukę sepulkralną przed laty jak i współczesnych renowatorów. Niesamowite biogramy, pełne nigdzie nie publikowanych faktów, przygotowali członkowie Towarzystwa z Cezarym Pawlakiem i Aliną Jabłońską na czele. Trasa po Starym Cmentarzu jest dodatkiem do publikacji książkowej, która powstała przy wsparciu Urzędu Miasta i Muzeum Miasta Łodzi z okazji 25 rocznicy pierwszej kwesty na rzecz ratowania zabytków.

- Dla nas to wspaniałe narzędzie, z którym mamy nadzieję dotrzeć do młodych ludzi ale także do turystów z całej Polski, którzy nie zdają sobie sprawy, że w Łodzi mamy równie piękny cmentarz jak warszawskie Powązki – mówi prezes TOnSC Grzegorz Pawlak.

Trasa będzie oficjalnie zaprezentowana podczas uroczystości rocznicowych w Pałacu Poznańskiego w najbliższą niedzielę i będzie dostępna dla wszystkich od poniedziałku. Jeśli ktoś będzie chciał zapoznać się z historią cmentarza może zrobić to także w domu oglądając zdjęcia i słuchając lektora. Trasa będzie systematycznie uzupełniana o kolejne materiały np. archiwalne oraz w przyszłości rozbudowana o kolejne odnowione nagrobki. Ponadto, już wkrótce, po zakończonym spacerze, korzystając z aplikacji, będzie można dobrowolnie przekazać datki na kolejne prace renowacyjne.

Korzystanie z obu tras jest bezpłatne.

Polecane aktualności

36 bardzo dobrych projektów przygotowanych przez stowarzyszenia i fundacje, wsparliśmy finansowo w kolejnym konkursie grantowym

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Są to festiwale, wydarzenia muzyczne, filmowe, działania edukacyjne i wiele innych. Część jest... więcej

12 firm - dużych graczy rynkowych będzie inwestować w Łodzi

BRP

Miasto intensywnie pracuje nad pozyskaniem kilkudziesięciu nowych inwestycji. Wkrótce w Łodzi... więcej

Rzeka Olechówka

Pracownicy ZWIK interweniowali z powodu zanieczyszczania ściekami rzeki Olechówki

Miłosz Wika / ZWiK

Mieszkańcy z okolic ulicy Transmisyjnej poinformowali o zmienionej barwie wody w rzece jak i... więcej

Konkurs dla start-upów - Konferencja

Konkurs dla start-upów – do wygrania 250.000 pln

Marcin Masłowski / UMŁ

W tym roku inicjatywę wspiera blisko 40 podmiotów, a wśród nich 5 największych łódzkich uczelni, a... więcej

Miejski podwórzec, awangardowe elewacje, zielone podwórka i pasaż Hilarego Majewskiego – metamorfoza ulicy Włókienniczej przyspiesza

M. Loeffler/ZIM, W. Markiewicz/UMŁ

Zdejmujemy zły urok z jednej z najbardziej zaniedbanych ulic w centrum i zmieniamy ją w wizytówkę... więcej

Kontakt