Tylko w łódzkim zoo: trzy małe wydry pokazują się światu!

Maluchy są trzy i urodziły się w Walentynki. Są wyjątkowe, bo należą do gatunku zagrożonego wyginięciem i urodziły się w łódzkim zoo. Nasz ogród jako jedyny w Polsce posiada te zwierzęta – ariranie, czyli wydry olbrzymie.

Nasze maluchy urodziły się 14 lutego, a są owocem miłości Coari i Cashibo. - Mamy jedną dziewczynkę i dwóch chłopaków. Młode rosną jak na drożdżach - waga urodzeniowa wynosiła od 200g do 220g, po miesiącu (13 marca) ważyły już od 1,040kg do 1,080kg, natomiast 1 kwietnia już 2,050kg - 2,080kg - oczywiście wagowo przoduje na razie samiczka. Rodzice regularnie wynoszą potomstwo do basenu i już od 14 doby życia trwa nauka pływania. Od 5 dni rodzice przynoszą młodym ryby do zabawy zatem liczymy, że za około 2 tygodnie same będą już próbowały jeść, a na razie są tylko na mleku mamy – opowiada Tomasz Jóźwik, wiceprezes łódzkiego ogrodu zoologicznego.

Cashibo jest bardzo opiekuńczym i troskliwym partnerem i ojcem. Pilnie strzeże swojego terytorium i nie pozwala na zbyt długą obecność w pobliżu, nawet swoim opiekunom. Częściej on wynosi młode do basenu i asekuruje podczas pływania. Swojej partnerce podczas karmienia przynosi i oddaje swoje porcje ryb i pozwala jej w spokoju konsumować, podczas gdy on zajmuje się dziećmi.

Parę słów o rodzicach. Coari ma 6 lat i urodziła się w Dortmundzie. W 2018 roku przyjechała wraz z matką Iny do naszego zoo, jednak panie nie mogły dojść do porozumienia i wchodziły ze sobą w ciągłe konflikty. Z tego powodu podjęto decyzje o przeniesieniu Iny do ogrodu zoologicznego w Wielkiej Brytanii i sprowadzeniu samca dla naszej Coari.

Samiec Cashibo, przyjechał do nas na początku czerwca ubiegłego roku z Holandii. Jest o rok młodszy od naszej samicy. Opiekunowie obawiali się, że para nie przypadnie sobie do gustu, zwłaszcza że w naturze są to zwierzęta agresywne. Okazało się jednak, że od początku przypadli sobie do gustu i stworzyli nierozłączny team. Wszędzie ze sobą chodzą, razem się bawią, nie kłócą się nawet o jedzenie.

- Mamy ogromną nadzieję, że nasze maluchy będą się zdrowo chować, ponieważ jest to rzadki gatunek w ogrodach zoologicznych i niezwykle trudny w hodowli. Wśród młodych występuje bardzo duża śmiertelność - w ostatnich 12 miesiącach urodziło się w europejskich ogrodach 44 młodych z czego tylko 9 (3 u nas) przeżyło – mówi Jóźwik.

W warunkach naturalnych ariranie żyją ok. 9 lat, w hodowlach do lat 20. Populacja światowa w ogrodach zoologicznych na dzień dzisiejszy to 110 osobników w 38 instytucjach, w Europie 62 osobniki (z czego w Łodzi jest 5) w 22 instytucjach.

Ariranie to ssaki drapieżne z rodziny łasicowatych, a jednocześnie największy gatunek wydr. Jest to gatunek lądowo – wodny, który pochodzi z Ameryki Płd. żyjący w lasach nad Amazonką. Ariranie ważą do 45 kg, w środowisku naturalnym żywią się rybami, skorupiakami ptakami i ich jajami. Są zwierzętami stadnymi, żyjącymi w grupach rodzinnych do 20 osobników, które są aktywne w ciągu dnia.

Ciąża u arirani trwa 70 dni, a po porodzie oboje rodziców opiekuje się młodymi. Co ciekawe, gatunek ten jest najgłośniejszym z wydr i posiada bogatą wokalizę.

Od 1999 r. wydry olbrzymie wpisane są na listę gatunków zagrożonych wyginięciem z populacją 1000-5000 osobników.

Przypominamy, że w chwili obecnej łódzki ogród zoologiczny jest niedostępny dla zwiedzających z powodu ogłoszonej pandemii, jednak już dziś można zakupić bilet do ogrodu przez internet (www.zoo.bilety24.pl) i można z niego skorzystać do końca 2020 roku.

Polecane aktualności

Kamienica przy Pomorskiej 11 podczas remontu -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź rewitalizuje kamienicę przy Pomorskiej 11, gdzie bywał Ślepy Max i mieścił się kultowy lokal

Małgorzata Loeffler / ZIM

Trwają intensywne prace budowlane w kamienicy przy ul. Pomorskiej 11, w której powstanie dwanaście... więcej

Konferencja prasowa w nowej siedzibie firmy GFT -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Ministerialny grant dla firmy GFT i 135 nowych miejsc pracy dla specjalistów IT w Łodzi

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Aż 135 specjalistów z branży IT zatrudni w swoim łódzkim oddziale firma GFT, która otrzymała grant... więcej

Monika Buchowiec, koordynatorka projektu -  fot. Łódź pełna kultury

Narodowe Czytanie "Balladyny" w Łodzi

Monika Kamieńska / Wydział Kultury

We wrześniu odbędzie się 9. edycja Narodowego Czytania. Akcja, która propaguje znajomość polskiej... więcej

Kamienica przy ul. Wschodniej 42 w remoncie -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź rewitalizuje na Wschodniej. Odsłaniamy elewację kamienicy, w której powstają mieszkania i biblioteka

Małgorzata Loeffler / ZIM

Kończymy generalny remont kamienicy przy ul. Wschodniej 42. Jesienią miasto odda do użytkowania 10... więcej

Ulica Mielczarskiego po przebudowie (wizualizacja)

Łódź buduje woonerf na ul. Mielczarskiego

Małgorzata Loeffler / ZIM

Strefa spokojnego ruchu, kameralne place z zielenią, szpaler drzew, ławki i udogodnienia dla osób z... więcej

Kontakt