Ule stanęły na zielonym dachu. EC1 zadba o pszczoły jeszcze zimą

Na zielonym dachu dawnej elektrociepłowni EC1 pojawiło się dziś pięć uli. Wiosną 2022 roku dołączy kolejnych pięć. Wszystko z troski o niezwykle cenne dla przyrody pszczoły.

EC1 - ule na zielonym dachu -  fot. ŁÓDŹ.PL
Na zielonym dachu EC1 staneło pięć uli , fot. ŁÓDŹ.PL

Owady - a wśród nich pszczoły - pełnią kluczową rolę w przyrodzie, odpowiadając za zapylanie ponad 80% gatunków roślin uprawnych. Zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza, znikanie terenów zielonych przyczyniają się do zmniejszania populacji tych niezwykle pożytecznych zwierząt. Dlatego, aby pomóc pszczołom i zwiększyć ich populację w mieście, na dachu EC1 stanęło dziś - we współpracy ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej - pięć uli. Wiosną przyszłego roku pojawi się kolejnych pięć.

- Jesień nie kojarzy powszechnie z zapylaczami i kwiatami, co jest absolutnie zrozumiałe. – mówi Michał Kędzierski z EC1 – Zależało nam jednak na szybkim uruchomieniu różnych form spotkań edukacyjnych, które wpiszą się w nasze projekty ekologiczne. Od wystawy pyłków roślin, na stałe goszczącej w naszym centrum, właśnie do tematyki zapylaczy, która daje pełniejszy obraz i wiedzę o fascynującym świecie natury. Centrum Nauki i Techniki EC1 istnieje właśnie po to, aby doświadczalnie prezentować zagadnienia, które czasem trudno zrozumieć posługując się wyłącznie teorią. Nasze pszczele rodziny wygodnie przezimują w EC1, a wiosną ruszą do pracy. My będziemy bardziej pracowici, ponieważ będziemy o nich opowiadać nawet zimą – dodaje.

Warsztaty w EC1

Kim jest pszczelarz? Czym jest ul? Co to pszczela rodzina? Jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata? - odpowiedzi na te pytania można poznać podczas warsztatów prowadzonych w EC1 przez doświadczonych pszczelarzy. Uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazje zobaczyć prawdziwy sprzęt pszczelarski, własnoręcznie zbudować dom dla owadów lub wykonać świeczkę z prawdziwego wosku pszczelego. Oprócz warsztatów EC1 planuje także cykl wykładów. Program zajęć jest bardzo atrakcyjny i dostosowany do osób w różnym wieku. Czas zajęć to około 45 minut. Na ten rok przewidzianych jest 10 zajęć, kolejnych 20 - na przyszły rok.

 Zobacz także

Polecane aktualności

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci pomordowanych na Brusie. Łódź składa hołd ofiarom egzekucji dokonanych w okresie okupacji niemieckiej i czasach stalinowskich

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu na Brusie złożono... więcej

Łódź edu kul | druga edycja wsparcia tutorskiego dla liderów edukacji kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Kultura stanowi kluczową oś w budowie wspólnoty i kapitału społecznego, wpływa na jakość relacji i... więcej

Łódź edu kul | szkolimy w ramach pakietu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

W ramach pakietu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ proponujemy udział w cyklu bezpłatnych szkoleń i warsztatów. Są... więcej

Szczepienia bez zapisów w weekend

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

W najbliższą sobotę i niedzielę (2-3 października) przed Atlas Areną (aleja ks. bp. Władysława... więcej

DOSTĘPNOŚĆ. WŁĄCZAM konferencja metodyczna

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Jak skutecznie otwierać drzwi do zasobów kultury wszystkim? Skąd u animatorów, twórców i artystów... więcej

Kontakt