Ulotny czar Duchów Teatru. Aktorzy "Pinokia" próbują ocalić zapomniane i niedoceniane zawody teatralne

„Duch Teatru i sceny nie zniknie…” – śpiewają aktorzy Teatru „Pinokio” w Łodzi w utworze kończącym płytę o zapomnianych i niedocenianych zawodach teatralnych. Jakie profesje próbują ocalić od zapomnienia? O tym traktuje projekt „Duchy Teatru” realizowany w ramach programu „Kultura w Sieci” – z wydawniczo-edukacyjną odsłoną zaplanowaną na 18 sierpnia oraz koncertem - 18 września.

"Duchy Teatru". Projekt graficzny autorstwa Justyny Bernadetty Banasiak
"Duchy Teatru". Projekt graficzny autorstwa Justyny Bernadetty Banasiak

Kurtyniarz, perukarka, sufler, garderobiana - to tylko niektórzy z bohaterów barwnej historii ubranej w muzyczną formę, zaaranżowaną przez autorkę tekstów – Agę Jun oraz kompozytora i aktora Teatru „Pinokio” w Łodzi – Piotra Osaka.

„Duchy Teatru”, bo taki tytuł nosi również album muzyczny wydany dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”, to przedsięwzięcie innowacyjne na skalę polskiego teatru, mające ogromny potencjał kulturotwórczy. Projekt stanowi przykład edukacji przez sztukę w pełni tego słowa znaczeniu.

Celem jego twórców, jak wspomina osoba zajmująca się opracowaniem merytorycznym – Marta Magalska, było oddanie głosu do tej pory właściwie niesłyszalnym pracownikom i pracowniczkom teatru oraz udowodnienie, że magię miejsca tworzą nie tylko reżyser, aktorzy i aktorki. Liczy się zespół; każdy element teatralnej układanki jest ważny i nie da się go niczym zastąpić. Bo też każdy człowiek teatru wnosi swoją niepowtarzalną twórczą energię, dzieli się indywidualnymi doświadczeniami, angażuje się i podąża w jednym, wspólnym kierunku. Bez pracy i pomocy jednej z osób „niewidocznych” ta misterna budowla jaką jest spektakl, po prostu runie. O tym, ale nie tylko o tym, opowiadają "Duchy Teatru", wskrzeszone do życia.

Projekt Teatru Pinokio w Łodzi zakłada nagranie długogrającego albumu muzycznego, który współtworzy cały zespół aktorski. Premiera wydawnictwa odbędzie się już 18 sierpnia 2020 roku. Oprócz walorów artystycznych – jakim są niewątpliwie teksty o Duchu Spracowanej Krawcowej, Duchu Suflera bez Budki, Duchu Poirytowanej Garderobianej i innych postaciach kobiecych i męskich, z akompaniamentem na żywo – warto podkreślić także niejednorodność gatunkową muzyki – jazz, blues, latino, country, soul, piosenka aktorska…

To, jak wspomniane elementy ze sobą współgrają, słuchacze i internauci będą mogli sprawdzić, odwiedzając profile społecznościowe Teatru Pinokio w Łodzi (Facebook i YouTube) już 18 września. Wtedy także odbędzie się koncert dla publiczności zgromadzonej w siedzibie Teatru – informacje o możliwości zdobycia bezpłatnych wejściówek pojawią się na początku września.

Projekt „Duchy Teatru” skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych życiem teatralnym. Dzięki materiałom edukacyjnym (e–book, słownik pojęć użytych w piosenkach) dzieci i młodzież poznają niepopularne profesje i barwne biografie ludzi z krwi i kości. Natomiast dorośli z pewnością docenią album za jego walor rozrywkowy, autorskie pomysły muzyczno-tekstowe i jedno z założeń będące filarem projektu: odkrycie nieznanych losów tych, którzy poświęcili się swojej pasji. „Duch teatru i sceny nie zniknie”, a jego ulotny czar rzucimy na widzów jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze…

Duchy Teatru ­– projekt muzyczno-edukacyjny

  • premiera albumu muzycznego: 18.08.2020
  • prapremiera sceniczna: 18.09.2020
  • idea i teksty piosenek: Aga Jun
  • kompozycje i aranżacje muzyczne: Piotr Osak
  • identyfikacja i oprawa wizualna: Justyna Bernadetta Banasiak
  • opracowanie merytoryczne i edukacyjne: Marta Magalska

Polecane aktualności

Odsłonięcie gwiazdy Michała Szewczyka -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Barbara Połomska i Michał Szewczyk w Alei Gwiazd

NCKF

W Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 zostaną odsłonięte gwiazdy Barbary Połomskiej i... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Wkrótce przetarg na remont Wigencji

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Miasto ma już gotowy projekt na rewitalizację dawnej fabryki Wigencja. W przyszłym tygodniu... więcej

Stacja ładowania elektrycznych autobusów Volvo

MPK – Łódź kupiło ładowarki do pierwszych autobusów elektrycznych

MPK – Łódź

Wkrótce Łódź dołączy do miast z autobusami zasilanymi prądem. Ładowarki do 17 autobusów Volvo... więcej

Na fragment ulicy Sienkiewicza wraca ruch dwukierunkowy -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Na fragment ulicy Sienkiewicza wraca ruch dwukierunkowy

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Za kilka dni oddany zostanie do użytku wyremontowany odcinek ul. Sienkiewicza pomiędzy trasą W-Z i... więcej

Łódź dofinansuje zakup urządzeń do gromadzenia deszczówki

Łódź daje pieniądze na łapanie deszczówki

Jakub Paduch/WKŚ

Do 16 października można składać wnioski o dofinansowanie urządzeń do gromadzenia deszczówki.... więcej

Kontakt