UMŁ wprowadza kolejne udogodnienia dla pracowników z Ukrainy

Obywatele Ukrainy przyjeżdżają do Łodzi w celach zarobkowych, ale także z uwagi na sytuację polityczną. W jakich zawodach jest ich najwięcej?

Pod adresem www.lodz.pl/ua przygotowano informacje niezbędne Ukraińcom podejmującym pracę w Łodzi - fot. CC0 license
Pod adresem www.lodz.pl/ua przygotowano informacje niezbędne Ukraińcom podejmującym pracę w Łodzi , fot. CC0 license

- Goście zza wschodniej granicy przyjeżdżają do Polski głownie w celach zarobkowych i z uwagi na sytuację w swojej ojczyźnie, gdzie pracy nie ma albo jest bardzo nisko płatna. Średnie wynagrodzenie na terenie Ukrainy wynosi 500 zł netto. A ponieważ Polska potrzebuje rąk do pracy, obowiązuje u nas procedura uproszczona, która daje Ukraińcom możliwość niemal natychmiastowego zatrudnienia, a czasem także zakwaterowania - mówi Karolina Rząsa z firmy Manpower.

Nie potwierdzają się też początkowe obawy, że goście zza wschodniej granicy będą traktować Polskę jako kraj przelotowy. Firma Manpower w grudniu ubiegłego roku, po otwarciu rynku niemieckiego dla Ukraińców, przeprowadziła badania na grupie 500 osób tej narodowości pracujących w Polsce i tylko 30% z nich zadeklarowało chcę wyjazdu do Niemiec.

- Przyjeżdżają do nas bardzo różne grupy, nierzadko całe rodziny, które są gotowe pracować nawet poniżej swoich kwalifikacji, bo często są to kandydaci z wyższym wykształceniem: księgowi, inżynierowie, osoby znające języki obce. Natomiast z uwagi na specyfikę gospodarczą Łodzi potrzebujemy przede wszystkim pracowników produkcji, głównie w branżach IT, produkcji sprzętu AGD, branży motoryzacyjnej. Dlatego na początku, żeby zdobyć doświadczenie i środki do życia, goście zza wschodniej granicy wybierają stanowiska produkcyjne. Początkową barierą w pracy na wyższych stanowiskach jest brak znajomości języka polskiego, jednak przyjezdni szybko się go uczą i wielu naszych kandydatów wykorzystuje potem swój potencjał drogą awansu - dodaje Rząsa.

- Bardzo nas cieszy rosnąca populacja obywateli ukraińskich w aglomeracji łódzkiej, bo są nam bardzo potrzebni. Napływ ludzi spoza kraju zapełnia pewną lukę społeczno-demograficzną, która powstała w Łodzi po przemianach gospodarczo-społecznych, szczególnie lat 90-tych i z otwartymi ramionami witamy każdego, kto chce u nas pracować, mieszkać, żyć - mówi Adam Pustelnik dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą UMŁ i dodaje: - Cieszy nas nie tylko fakt, że wedle szacunków już ponad 85 tys. Ukraińców pracuje w aglomeracji łódzkiej, ale również różnorodność branż i stanowisk, w których podejmują zatrudnienie. To nie tylko rynek budowlany i przemysł, bo w sektorze usług dla biznesu, czyli tym, który jest jednym z motorów wzrostu gospodarczego Łodzi, w pułapie średnich i wyższych wynagrodzeń ponad 60% zatrudnionych obcokrajowców to Ukraińcy, podobnie jest z branżą informatyczną. Stad nasze działania mające na celu ułatwienie poruszania się gościom zza wschodniej granicy w naszym mieście.

Łódź jest w trakcie opracowywania pakietu relokacyjnego, czyli szybkiej ścieżki administracyjno-informacyjnej, która uprości życie przyjezdnym, oferując im zestaw ułatwień i udogodnień. - Pierwszym krokiem w jej ramach jest kompendium podstawowych informacji niezbędne obcokrajowcom podejmującym pracę w Łodzi - mówi Łukasz Goss, dyr. Biura Promocji i Nowych Mediów UMŁ, dodając: - Dzięki współpracy z firmą Manpower przetłumaczyliśmy te najpotrzebniejsze informacje na język ukraiński. W specjalnej zakładce goście zza wschodniej granicy dowiedzą się m.in, jak mogą zdobyć Kartę Polaka, jakie są zasady ruchu granicznego i pobytu na terenie RP, co trzeba zrobić, żeby zameldować się i starać się o pracę w mieście, na co zwrócić uwagę w trakcie jej poszukiwań i wszelkie inne potrzebne lub przydatne informacje oraz dane kontaktowe.

Kompendium powstawało w konsultacji z Ukraińcami, którzy podpowiedzieli, jakie informacje z ich punktu widzenia są kluczowe i powinny być przetłumaczone w pierwszej kolejności. - Oczywiście, jeśli będą docierały do nas sygnały, że czegoś brakuje, będziemy ją systematycznie uzupełniać - dodaje dyrektor Goss.

Wersja strony lodz.pl opracowana z myślą o obywatelach Ukrainy, którzy mieszkają oraz pracują w Łodzi i regionie, działa od blisko tygodnia. Znaleźć można na niej w języku ukraińskim informacje na temat procedur dotyczących m. in.:

 • zasad ruchu i pobytu na terenie RP
 • Karty Polaka
 • legalizacji pobytu
 • zameldowania
 • pracy
 • podatków
 • ubezpieczeń
 • opieki lekarskiej
 • edukacji
 • prawa jazdy
 • ważnych adresów i telefonów

Na ukraińską wersję strony można dostać się bezpośrednio przez adres: www.lodz.pl/ua lub przez stronę główną portalu lodz.pl.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Łódzka Tytka Turysty pomoże zwiedzać nasze miasto - fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Łódzka Tytka Turysty pomoże zwiedzać nasze miasto

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Mamy zestaw obowiązkowy dla każdego, kto chce poznać Łódź. W środku Łódzkiej Tytki Turysty: mapa... więcej

Szkoły średnie gotowe na podwójny rocznik - fot. Monika Pawlak / UMŁ

Szkoły średnie gotowe na podwójny rocznik

Monika Pawlak / BRP

Rekrutacja do szkół średnich formalnie zakończy się 30 sierpnia, ale szkoły są już gotowe na... więcej

Od września łatwiej na drogach, oraz więcej autobusów i tramwajów - fot. z arch. UMŁ

Od września łatwiej na drogach, oraz więcej autobusów i tramwajów

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Kończymy kilka remontów dróg. Od września łatwiej będzie przejechać przez centrum. Na swoje trasy z... więcej

Odnaleziony po latach 100-letni pamiętnik Heleny Geyer trafił do muzeum - mat. prasowe

100-letni pamiętnik Heleny Geyer trafił do Centralnego Muzeum Włókiennictwa

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Z początkiem roku do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi trafił prawdziwy klejnot. Oryginalny,... więcej

"Sierpniową maturę" łatwiej zdać po miejskich korepetycjach - fot. Monika Pawlak / UMŁ

"Sierpniową maturę" łatwiej zdać po miejskich korepetycjach

Monika Pawlak / BRP

Ponad 30 maturzystów, którzy w maju nie zdali egzaminu skorzystało z miejskich, bezpłatnych... więcej

Kontakt