Upadek IDS-BUD. Kto dokończy porzucone inwestycje drogowe? Na liście m.in. Rewolucji

Jeszcze dwa lata temu firma budowlana IDS-BUD była jedną z wiodących w Polsce. Najpierw straciła kontrakt na budowę odcinka Zakopianki. Potem upadła, nie dokończywszy inwestycji w Łodzi. Miasto znalazło zastępcę do dokończenia pierwszej z nich.

Ulica Rewolucji 1905 r. po remoncie -  fot. ŁÓDŹ.PL
Wyłoniono już wykonawcę, który przeprowadzi konieczne na ul. Rewolucji 1905 r. poprawki , fot. ŁÓDŹ.PL

Coraz więcej firm na rynku ogłasza upadłość. Na bankructwa tych z branży budowlanej wpływa przede wszystkim utrata płynności finansowej, wzrost inflacji, drastyczny wzrost cen surowców i podzespołów, a dodatkowo brak dostępności materiałów budowlanych czy odpływ pracowników pochodzenia ukraińskiego. Zachwianie na rynku inwestycyjnym jest odczuwalne również w Łodzi.

IDS-BUD i jego łódzkie inwestycje

IDS-BUD, generalny wykonawca szeregu inwestycji drogowych w ramach rewitalizacji centrum, upadł. Miasto szuka firm, które dokończą jego inwestycje. Udało się to już na ul. Rewolucji 1905 r., na odcinku od ul. Wschodniej do Kilińskiego - pod koniec lipca wyłoniono wykonawcę, który w ciągu 3 miesięcy usunie usterki w nawierzchni, wymaluje i ustawi oznakowanie oraz wymieni zniszczone drzewo. 

Kolejne inwestycje, które do zamknięcia wymagają znalezienia nowych firm, to m.in. pasaże łączące Manufakturę z Teatrem Powszechnym i ul. Zachodnią. Na ten projekt miasto chce ogłosić przetarg jeszcze w sierpniu.

Na liście inwestycji porzuconych przez IDS-BUD są również: budowa drogi, która połączy ulicę Wschodnią z Sienkiewicza oraz nowe ulice w kwartale ul. Traugutta, Tuwima, Sienkiewicza i Kilińskiego.

Upadek lidera w branży budowlanej

IDS-BUD, wieloletni lider wśród firm prowadzących w Łodzi głównie inwestycje drogowe, przez kilkanaście lat pełnił rolę generalnego wykonawcy (samodzielnie lub w ramach konsorcjum) we wszystkich sektorach budownictwa ogólnego, a także specjalistycznego budownictwa paliwowego, energetycznego, inżynieryjnego, obiektów ochrony środowiska oraz drogowego. W 2020 roku znalazł się na liście 20 największych podmiotów działających na polskim rynku budowlanym.

Realizacje firmy można wymieniać długo - wśród najbardziej znaczących są budowa Trasy Mostu Północnego od węzła z ul. Pułkową do węzła z ul. Modlińską w Warszawie, rozbudowa, modernizacja i przebudowa sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej w Radomiu, opracowanie projektu i budowa terminala naftowego w Gdańsku czy budowa osiedla mieszkaniowego Nowy Nikiszowiec w Katowicach.

W 2020 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała umowę z konsorcjum IDS-BUD, na budowę odcinka Zakopianki, czyli trasy S7 pomiędzy Lubniem i Naprawą. 

Zobacz także

Polecane aktualności

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej

Kontakt