Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Dla 62 477 uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych wybrzmiał dziś dzwonek oznajmiający początek nowego roku szkolnego. Zajęcia rozpoczęły także przedszkolaki – w miejskich placówkach na zajęcia będzie uczęszczać 17 795, w tym ponad 5,1 tys. maluchów po raz pierwszy w życiu przekroczyło próg placówki edukacyjnej. Uroczyste rozpoczęcie roku odbyło się w Zespole Szkół Gastronomicznych.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

- Informacje są dwie oczywiście, czyli dobra i zła - tak Hanna Zdanowska, prezydent Lodzi rozpoczęła swoje wystąpienie do uczniów i nauczycieli "Gastronomika". - Zła jest taka, że to już koniec wakacji, trzeba wrócić do szkoły i obowiązków. Ale jest i dobra, bo znów spotykacie swoich kolegów, przyjaciół, będziecie wspólnie spędzać czas, zdobywać nowe umiejętności i wiedzę. Życzę wszystkim sukcesów, a nauczycielom wytrwałości i zapału z jakim zawsze poświęcali się swojej pracy.

 Obecny rok szkolny jest wyjątkowy pod kilkoma względami na co zwrócił uwagę Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi: - Po 20 latach w systemie oświaty mamy tylko dwa typy szkół: podstawowe oraz średnie, nie ma już gimnazjów. Ale cieszy fakt, że większość budynków po zlikwidowanych gimnazjach nadal będzie służyć edukacji, bo zagospodarują je inne szkoły. Uczniom życzę dobrych ocen, nauczycielom, aby praca sprawiała im satysfakcję, a wszystkim pracownikom łódzkiej oświaty serdecznie dziękuję za wysiłek, trud i chęć pracy dla dobra uczniów.

Rozpoczynający się dziś rok szkolny jest wyjątkowym nie tylko z powodu likwidacji gimnazjów, ale też z uwagi na podwójny rocznik, który trafił do szkół średnich. W liceach i technikach spotkali się absolwenci gimnazjów oraz 8 klas szkół podstawowych, mają różne programy nauczania, inny czas edukacji, bo gimnazjaliści będą w liceum 3, a w technikum 4 lata, a ci po podstawówce już odpowiednio 4 i 5 lat. Najważniejsze jednak, że każdy uczeń, który brał udział w rekrutacji do szkół średnich prowadzonych przez samorząd znalazł miejsce dla siebie. Może nie było to wymarzone liceum, ale na pewno liceum jeśli uczniowi zależało na kształceniu właśnie w "ogólniaku". Podobnie było w przypadku techników czy szkół branżowych.

Polecane aktualności

Bezpłatne przejazdy komunikacją zbiorową w dniach 6-8 grudnia 2019 r. -  fot. mat. MPK-ŁÓDŹ SP. Z O.O

Bezpłatne przejazdy komunikacją zbiorową w dniach 6-8 grudnia 2019 r.

informacja prasowa MPK-ŁÓDŹ SP. Z O.O.

W związku z Uchwałą Nr XVI/680/19 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 20 listopada 2019 r. od godziny... więcej

Łódź rewitalizuje. Tajemnice kamienicy przy ulicy Gdańskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Zdobione polichromie, sztukaterie oraz motywy roślinne na podłogach czyli odkrycia, które pojawiły... więcej

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wspólnie pomysłodawcą, niewidomym Janem Szusterem zaprezentowali działanie systemu powiadamiającego osoby niewidome czy słabo widzące, o lokalizacji w przestrzeni miejskiej. -  fot. Sebastian Glapiński

Piotrkowska przyjazna dla osób niewidomych

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Od kilku lat trwa w Łodzi proces przełamywania różnego typu barier dla osób niepełnosprawnych.... więcej

Kontrole łódzkich pieców. Straż Miejska kontroluje, czym łodzianie palą w piecach.

Tomasz Walczak / BKSiDŁ

Od początku października łódzcy strażnicy miejscy z Ekopatrolu przeprowadzili 551 kontroli,... więcej

Mikołaj przyjedzie do Łodzi tramwajem -  fot. mat. MPK-ŁÓDŹ SP. Z O.O

Mikołaj przyjedzie do Łodzi tramwajem

informacja prasowa MPK-ŁÓDŹ SP. Z O.O.

Dziś o godz. 14.30 na ul. Narutowicza między ul. Kilińskiego a P.O.W zaprezentują się cztery... więcej

Kontakt