Urodziny Łodzi na galowo, ale radośnie. Obchodzimy 599. rocznicę nadania praw miejskich

Kosze i wiązanki kwiatów, papierowe łódeczki, a także moc życzeń złożono dziś nie byle jakiej jubilatce – Łodzi – która właśnie 29 lipca obchodzi swoje urodziny (a konkretnie datę nadania praw miejskich). Rocznica też była nie byle jaka, bowiem już 599-ta. W związku z remontem Starego Rynku, gdzie rokrocznie odbywały się uroczystości związane z lokacją miasta, dziś miały one miejsce u zarania ulicy Piotrkowskiej. Tam, pod numerem 1, na historycznym ratuszu, znajduje się tablica, upamiętniająca nadanie praw miejskich Łodzi.

Fot. Paweł Łacheta/UMŁ

- Myślę, że możemy jasno powiedzieć, że decyzja króla Władysława Jagiełły była dobrą decyzją. Proszę zobaczyć, jakie duże, nowoczesne i fantastyczne miasto dzięki niej powstało. Świetność przemysłowa w XIX-tym i XX-tym wieku potwierdziły, że była to decyzja słuszna, a jak się okazało i strategiczna z punktu widzenia regionu i dużej części Polski. 599. rocznica nadania praw miejskich Łodzi to moment, kiedy cofamy się w przeszłość i myślimy o przyszłości miasta. Zwracamy uwagę na historię i zabytki, ale i na funkcje, które zyskały po ich odnowieniu. Z drugiej strony, taka rocznica to moment na myśl o tym, co czeka Łódź w przyszłości i jak my, jako jej mieszkańcy, będziemy tu żyć - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

- Jeżeli świętujemy rok przed 600-tą rocznicą lokacji miasta, to dobry dzień, by myśleć o przeszłości, ale przede wszystkim o teraźniejszości i przyszłości. W XIX-tym wieku Łódź była budowana przez cztery narodowości. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że Łódź stała się domem dla uciekających przed wojną Ukraińców. W tym roku łodzianie pokazali otwarte serca i również otworzyli na oścież swoje domy, przyjmując tych, którzy pomocy potrzebowali. Łódź jest dobra i dzieli się tym dobrem. My, jako mieszkańcy otwarci jesteśmy na różnorodność i inność. Niesiemy pomoc zawsze wtedy, gdy ktoś jej potrzebuje. Dziś Łódź jest też miastem nowoczesnym, europejskich, mającym aspirację do bycia centrum akademickim. Patrząc z perspektywy XXI wieku widzimy też Łódź będącą w XX wieku centrum przemysłu tekstylnego, który pod koniec poprzedniego stulecia podupadł. Dziś to miasto innowacyjne, nowoczesnych technologii i sztuki. Zatem, za słowami Władysława Stanisława Reymonta „chcemy, aby nasza Łódź rosła, aby miała pałace wspaniałe, ogrody piękne, aby był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz”. I tego nam wszystkim życzę - dodał przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.

599. rocznica nadania praw miejskich Łodzi zbiegła się ze 199. rocznicą przemianowania starego Traktu Piotrkowskiego na ulicę Piotrkowską. W związku z tym, jak co roku, powiększono znajdujący się przy starym ratuszu Pomnik Ulicy Piotrkowskiej. Obelisk mierzy już 199 centymetrów.

Polecane aktualności

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej

 -  Fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Cześć i chwała bohaterom. W 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Tomasz Walczak / BRP

W 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, przed łódzkim pomnikiem ku czci tego największego... więcej

Kontakt