Usłysz wołanie i zareaguj

Ofiara przemocy ma coraz częściej twarz starej kobiety.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Gerontolodzy biją na alarm, że rośnie liczba osób starszych, którzy doświadczają przemocy – powiedziała Małgorzata Niewiadomska-Cudak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi.

- Inna jest agresja wobec ludzi sześćdziesięcioletnich, a osiemdziesięcioletnich, którzy są bardziej schorowani, mniej aktywni i wymagają większej opieki. Stosowane są różne rodzaje  przemocy: fizyczna, psychiczna i ekonomiczna. Statystycznie kobiety najczęściej doświadczają jej ze strony współmałżonków i synów, a mężczyźni – dzieci i wnuków. Coraz więcej zakładanych jest niebieskich kart. Policja informuje, że w 2019 roku założono 3982 niebieskich kart, czyli o 135 kart więcej niż w 2018 roku. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zanotował, że w porównaniu z rokiem 2018, w 2019 roku założono o 286 kart więcej. Apeluję, żeby natychmiast reagować w przypadku zauważenia przemocy wobec seniorów. Należy zadbać o udzielenie pomocy takiej osobie. Istotne są także działania edukacyjne i akcje społeczne. Warto zwrócić uwagę także na cały system instytucjonalnej pomocy dla osób starszych – podkreśliła wiceprzewodnicząca Małgorzata Niewiadomska-Cudak.

14 lutego na Rynku Manufaktury o godzinie 19:00 po raz ósmy odbędzie się akcja Nazywam się Miliard (One Billion Rising), do której przyłączyło się już 70 miast.

- W minionym roku w czasie trwania akcji One Billion Rising zbierałyśmy podpisy pod zmianą definicji gwałtu i napotkałyśmy na duży opór społeczny – poinformowała Małgorzata Szymańska, Prezes Zarządu Fundacji Centrum IN.

- W tym roku pod tym samym hasłem „Tylko TAK oznacza zgodę” również będziemy zbierać podpisy. Pragniemy także zwrócić uwagę na przemoc wobec seniorów. W 2002 roku ONZ podpisało deklarację, w której zwracało uwagę na ten problem i konieczność przeciwdziałania temu zjawisku. Duża liczba seniorów choruje, są zamknięci w domu i dotarcie do nich jest dużym kłopotem. Często osobom starszym podtyka się różne umowy do podpisania. Łatwo jest je oszukać i zmanipulować. To także forma przemocy. Problemem jest również zaniedbanie i brak opieki. Kobiety częściej doświadczają przemocy. Niestety w naszym społeczeństwie można zaobserwować znieczulicę społeczną. 50% ankietowanych odpowiedziało, że lepiej się nie wtrącać. Drugą niejasnością jest ciągłe obwinianie ofiary i myślenie, że krzywdzona osoba sama się o to prosiła. Nie bójmy się reagować. Wszyscy kiedyś będziemy seniorami – dodała Małgorzata Szymańska.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt