Usłysz wołanie i zareaguj

Ofiara przemocy ma coraz częściej twarz starej kobiety.

- Gerontolodzy biją na alarm, że rośnie liczba osób starszych, którzy doświadczają przemocy – powiedziała Małgorzata Niewiadomska-Cudak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi.

- Inna jest agresja wobec ludzi sześćdziesięcioletnich, a osiemdziesięcioletnich, którzy są bardziej schorowani, mniej aktywni i wymagają większej opieki. Stosowane są różne rodzaje  przemocy: fizyczna, psychiczna i ekonomiczna. Statystycznie kobiety najczęściej doświadczają jej ze strony współmałżonków i synów, a mężczyźni – dzieci i wnuków. Coraz więcej zakładanych jest niebieskich kart. Policja informuje, że w 2019 roku założono 3982 niebieskich kart, czyli o 135 kart więcej niż w 2018 roku. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zanotował, że w porównaniu z rokiem 2018, w 2019 roku założono o 286 kart więcej. Apeluję, żeby natychmiast reagować w przypadku zauważenia przemocy wobec seniorów. Należy zadbać o udzielenie pomocy takiej osobie. Istotne są także działania edukacyjne i akcje społeczne. Warto zwrócić uwagę także na cały system instytucjonalnej pomocy dla osób starszych – podkreśliła wiceprzewodnicząca Małgorzata Niewiadomska-Cudak.

 

14 lutego na Rynku Manufaktury o godzinie 19:00 po raz ósmy odbędzie się akcja Nazywam się Miliard (One Billion Rising), do której przyłączyło się już 70 miast.

 

- W minionym roku w czasie trwania akcji One Billion Rising zbierałyśmy podpisy pod zmianą definicji gwałtu i napotkałyśmy na duży opór społeczny – poinformowała Małgorzata Szymańska, Prezes Zarządu Fundacji Centrum IN.

- W tym roku pod tym samym hasłem „Tylko TAK oznacza zgodę” również będziemy zbierać podpisy. Pragniemy także zwrócić uwagę na przemoc wobec seniorów. W 2002 roku ONZ podpisało deklarację, w której zwracało uwagę na ten problem i konieczność przeciwdziałania temu zjawisku. Duża liczba seniorów choruje, są zamknięci w domu i dotarcie do nich jest dużym kłopotem. Często osobom starszym podtyka się różne umowy do podpisania. Łatwo jest je oszukać i zmanipulować. To także forma przemocy. Problemem jest również zaniedbanie i brak opieki. Kobiety częściej doświadczają przemocy. Niestety w naszym społeczeństwie można zaobserwować znieczulicę społeczną. 50% ankietowanych odpowiedziało, że lepiej się nie wtrącać. Drugą niejasnością jest ciągłe obwinianie ofiary i myślenie, że krzywdzona osoba sama się o to prosiła. Nie bójmy się reagować. Wszyscy kiedyś będziemy seniorami – dodała Małgorzata Szymańska.

Polecane aktualności

Punkt Informacyjny dla Przedsiębiorców

BRP

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Sars-CoV-2, Urząd Miasta Łodzi oraz Powiatowy Urząd... więcej

Ulica Matowa przeszła kompleksową modernizację.  -  fot. Radosław Jóźwiak

Łódź Buduje. Asfaltowa Matowa

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Kolejna gruntówka zyskała utwardzoną nawierzchnię. Zakończyliśmy prace na ul. Matowej na Rudzie... więcej

WTBS obniża stawki czynszu najemcom lokali użytkowych  -  fot. Archiwum UMŁ

WTBS obniża stawki czynszu najemcom lokali użytkowych

Jolanta Baranowska / BRP

Widzewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zdecydowało, że będzie realizowało taką samą politykę... więcej

Wsparcie dla mikroprzedsiębiorców z Łodzi

Monika Pawlak

Jednorazowe pożyczki z Funduszu Pracy do 5 tys. zł z przeznaczeniem na koszty bieżącej działalności... więcej

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powołała zespół ekspercki składający się z najbliższych współpracowników i ekspertów. -  fot. Witold Ancerowicz

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powołała zespół ekspercki

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska poinformowała, w czwartek 2 kwietnia, o powstaniu zespołu... więcej

Kontakt