W 100-lecie Bitwy Warszawskiej odnowimy nagrobek łódzkiego bohatera

Benedykt Grzymała-Pęczkowski miał zaledwie 17 lat, gdy zaciągnął się do wojska, 23 lata - gdy zginął. Był jednym z najmłodszych łódzkich legionistów, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Jego nagrobek znajduje się na Starym Cmentarzu i teraz zostanie odnowiony.

Nagrobek Benedykta Grzymały-Pęczkowskiego -  fot. Sebastian Glapiński
Stary Cmentarz w Łodzi. Nagrobek Benedykta Grzymały-Pęczkowskiego, dowódcy 6. Kompani 28. Pułku Strzelców Kaniowskich zwanej „Dziećmi Łodzi”. , fot. Sebastian Glapiński

- Nie miałam żadnych wątpliwości, że w stulecie Bitwy Warszawskiej wybierzemy grób bohatera z tamtych trudnych czasów – mówi  prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. - Benedykt Grzymała-Pęczkowski zginął dowodząc 6. Kompanią 28. Pułku Strzelców Kaniowskich zwanym „Dziećmi Łodzi”.

- Trzecia kwatera na Starym Cmentarzu to miejsce żołnierzy, którzy walczyli w Bitwie Warszawskiej. Wystarczy się rozejrzeć wokół a znajdziemy więcej śladów z 1920 roku - spośród nich wyróżnia się pomnik nagrobny Stefana Pogonowskiego, którego renowację również wsparło miasto – dodał Cezary Pawlak z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. – Nagrobek Benedykta Grzymały-Pęczkowskiego wykonał znany łódzki artysta Wacław Konopka. W tym roku odnowimy cokół pomnika oraz wymienimy tablicę nagrobną.

Każdego roku miasto przeznacza ok. 10 tys. zł na renowację jednego nagrobka wybranego przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem. Jest to dodatkowa kwota, dołączona do tej, zebranej podczas corocznej kwesty. Pierwszy raz taka decyzja zapadła w 2013 roku. Do tej pory z miejskiej puli odnowione zostały: nagrobek małżeństwa Piotrowiczów, nagrobek dr. Artura Starzyńskiego, wyremontowano skrzydła na nagrobku Stefana Pogonowskiego, nagrobki Józefa Wolczyńskiego, księdza Franciszka Pruskiego oraz legionistów: Stanisława Machnika i Mieczysława Wolskiego. Środki pochodzą z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.

Stary Cmentarz jest jednym z miejsc, na którym co krok spotykamy się z dziejami naszego miasta i historią naszego kraju. Grób Benedykta Grzymały-Pęczkowskiego (1897-1920) jest jednym z symboli łódzkiej nekropolii, a jego postać jest także symbolem tragicznych losów pokolenia wyzwolicieli Rzeczypospolitej. Młody łodzianin walczył w legionach Piłsudskiego i dosłużył się stopnia porucznika. Dowodził 6. Kompanią 28. Pułku Strzelców Kaniowskich zwanym „Dziećmi Łodzi”. Zginął 15 sierpnia pod Wólką Radzymińską, w czasie prowadzonego przez niego ataku na bolszewików. Pośmiertnie został awansowany do stopnia kapitana i odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Nowo otwarta klubokawiarnia Owoce i Warzywa 2 - Piotrkowska 217 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Lato na Piotrkowskiej 217. Nowe lokale, wydarzenia i plaża

informacja prasowa

Piotrkowska to nie tylko reprezentacyjna część deptakowa z restauracjami, ogródkami i klubami, OFF,... więcej

Wizualizacja nowej areny lekkoatletycznej RKS-u

Łódź buduje RKS. Na Rudzie powstaje arena lekkoatletyczna

Małgorzata Loeffler / ZIM

Otwieramy oferty na przebudowę obiektu Rudzkiego Klubu Sportowego i rozpoczynamy aukcję w dół - kto... więcej

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi oraz Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Spektakularny napis przywita gości w parku na Zdrowiu. Łodzianie zadecydują, jak będzie wyglądać

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Efektowny, przestrzenny napis będzie witał gości parku na Zdrowiu. Na platformie Vox Populi... więcej

Miasto Łódź, Fundacja Art Industry i Muzeum Tradycji Niepodległościowych zapraszają 15 sierpnia na ul. Piotrkowską -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

„Spacerem po Łodzi 1920”. W 100. rocznicę Cudu nad Wisłą zapraszamy na Piotrkowską

Katarzyna Zielińska / BKSiDŁ

Do uczczenia stulecia Cudu nad Wisłą Miasto Łódź zaprasza na ulicę Piotrkowską. 15 sierpnia czekać... więcej

Kamienica przy Pomorskiej 11 podczas remontu -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź rewitalizuje kamienicę przy Pomorskiej 11, gdzie bywał Ślepy Max i mieścił się kultowy lokal

Małgorzata Loeffler / ZIM

Trwają intensywne prace budowlane w kamienicy przy ul. Pomorskiej 11, w której powstanie dwanaście... więcej

Kontakt